Nový Spark
venku od 3. ledna
DEEP PURPLE - 27. 10. 2015, Ostrava, Ostrava Arena

DEEP PURPLE - 27. 10. 2015, Ostrava, Ostrava Arena

Gillan je možná alkoholik a prý už neuzpívá „Child in Time“ a ze „Smoke On the Water“ se možná už stala kolotočová odrhovačka, možná mají vrásky na čele i na duši, ale když se ten mladej (rozuměj Steve Morse) usměje a hrábne do strun, když pan Airey položí prsty na klávesy a když zazní specifická barva Gillanova hlasu… Ó bože, mé srdce plesá!

Ale hezky od začátku – večer otevřeli THE WHISKEY FOUNDATION, jejichž vystoupení bych přirovnala k pocitu, který máte, když dostanete úkol, máte představu o jeho zpracování, ale někdo před vámi to už udělal a to dost dobře, a tak se snažíte jeho práci napodobit, ale tak aby nikdo nepoznal, že to není váš originální výtvor, ale jasně že to každý na první pohled pozná. Řekněme si to narovinu – vytváříte plagiát. A tak nějak zní THE WHISKEY FOUNDATION. Kluci by si mohli z fleku založit Deep Purple revival.

DEEP PURPLE na tomto turné radikálně seškrtali playlist, a tak jsme se mnoha ověřených hitů sice nedočkali, ale zato zahráli dvě skladby, jejichž jména zatím letí jen fanouškovskou šuškandou, a kterých bychom se měli dočkat ve studiové verzi na příštím albu. Co mě ale nikdy nepřestane bavit, je povyk, který pravidelně vyvolává Vltava při sólu Dona Aireyho – aspoň někdy jsme na sebe my Češi pyšní. Prostřední část koncertu byla však vcelku nudná, což bylo způsobeno nevhodným seřazením skladeb. Ale zkraťme to – padlo ještě pár sólíček, „Smoke on the Water“, šílený potlesk, „Hush“, „Black Night“, bum, prásk, konec, děkovačka, spokojenost na všech xichtech.

A postřeh jen tak na okraj – když se člověk rozhlídne po publiku, tak ve srovnání s dobou, kdy mě před X lety vzal tatínek na „Párply“ poprvé, publikum zase zestárlo, to je jasný. Ale vypadá to, že s příštím albem už budou mezi návštěvníky rovnou tři generace a to už přeci něco znamená.

text: Sabina Jesenovská

Nový Spark
venku od 3. ledna
Kalendář akcí
19.01. Draconian, Harakiri for the sky
20.01. Persistence TOUR
25.01. Brainstorm
26.01. Brainstorm
26.01. Behemoth, At the Gates, Wolves in The Throne Room
27.01. Amorphis, Soilwork, Jinjer, Nailed to Obscurity
28.01. Amorphis, Soilwork, Jinjer, Nailed to Obscurity
31.01. Architects, Beartooth, Polaris
01.02. Avatar
01.02. Therapy?, Hell Paso
A co FAKKER!?