Nový Spark
venku od 31. října
FREEDOM CALL - "Beyond"

FREEDOM CALL - "Beyond"

Tak především a zaprvé, FREEDOM CALL se ani tentokrát nehnuli z místa ani o píď. Stále platí, že kdybyste všem jejich písním odebrali příslušnost k albu a pustili jste si je třeba na přeskáčku, žádná píseň by se nevymykala z řady. I na „Beyond“ najdeme příběhy rytířů, hrdinů, válečníků, svobody, volnosti, radosti, světla, věčnosti a dalších vesměs pozitivně laděných témat, máme tu hymnické melodie i sbory. Především sázkou na lehkost a pozitivní notu si FREEDOM CALL stále udržují svou tvář a jsou lehce rozeznatelní od zbytku power metalových uskupení.

Ani od „Beyond“ nečekejte hudební zázraky, inovace nebo mistrovské zvládnutí instrumentů. Taková „Union of the Strong“ je zářným příkladem toho, že Němci neustále razí snadno zapamatovatelné melodie, přímo zrozené pro festivalové radovánky během prosluněných letních dnů. Ano, je trochu škoda, že se nesnaží (nebo se jim to jen nedaří?) obohatit svou hudbu o nové prvky, nové postupy, ale měnili byste něco, co ještě (jakžtakž) slouží? Ne nadarmo se říká, že se nemá sahat na něco, co funguje. FREEDOM CALL se tohoto moudra drží zuby nehty. Že tvorba bandy kolem smíška Chrise Baye nebezpečně hraničí s kýčem, nemůže nikdo popřít. Opět se odvolám k „Union of the Strong“, která, podobně jako „Hero on Video“, plní funkci pilotního singlu.

Jak už bylo řečeno – FREEDOM CALL jsou kapelou především pro festivaly. Poslední píseň alba „Beyond Eternity“ je pro velká pódia jako stvořená. Nezaostávají ani „Colours of Freedom“ nebo „Journey Into Wonderland“. Ale aspiranty na živé provedení jsou v podstatě všechny písně na albu. Pokud budou Němci na koncertech hrát i nové písně a nebudou spoléhat jen na své starší, zavedené pecky, pak má „Beyond“ smysl. Pokud ne, každá další studiovka podobného ražení postrádá význam. „Beyond“ si příznivce určitě najde, FREEDOM CALL totiž dodali svůj standardní produkt. Pokud jste pozitivně naladěni, potom neváhejte. Pokud vyznáváte spíš zodpovědnější přístup k tvorbě, tak zkrátka „Jump and carry on!“

text: Adam Musil

Nový Spark
venku od 31. října
Kalendář akcí
18.11. Axxis, Dornenkönig
18.11. Aborted, Cryptopsy, Benighted, Cytotoxin
18.11. Decapitated, Hatesphere, Thy Disease
19.11. Nightwish, Beast In Black
20.11. Black Stone Cherry, Monster Truck
23.11. Tři Sestry, Slobodná Europa
23.11. Long Distance Calling
24.11. H.E.A.T., One Desire, Shiraz Lane
24.11. Naglfar, Schammasch
25.11. Anthrax, S.D.I.
A co FAKKER!?