Nový Spark
venku od 3. května
Indičtí metalisté NIGHT WINGS III v boji proti radikálnímu smýšlení

Indičtí metalisté NIGHT WINGS III v boji proti radikálnímu smýšlení

Indičtí NIGHT WINGS III se v novém úderném videoklipu pustili do radikálního islámu a jeho nepochopitelné propagandy. Nejedná se však o „hon na čarodějnice,“ jako je to v případě většiny českých kapel, které proti islámu zbrojí. Město Džajpur, odkud také kapela pochází, se stalo v roce 2008 cílem teroristických útoků extrémistů, během nichž zemřelo šedesát tři lidí a na dvě stě bylo vážně zraněno.

NIGHT WINGS III se ve skladbě „Where Are My 72 Virgins“ zaměřili na vymyšlený mýtus džihádistů, jež hlásá, že bojovníci „svaté války“ obdrží za sebevražedný útok sedmdesát dva panen. Ač se zdá tato skutečnost nesmyslná, je pevně zakořeněna v myšlení takzvaných mučedníků. „Viděli jsme jedno video Mudžáhidů, ve kterém se právě mluví o mýtu sedmdesát dvou panen. Tihle týpci nemají žádný respekt k druhému pohlaví a mluví o něm jako o objektu. Ženy berou jako úplatek svým válečníkům, aby za ně umírali v sebevražedných misích. Jsme z toho dost naštvaní a cítili jsme, že tohle je způsob, jak to dostat ven,“ osvětluje kapela.

Skladba je koncipována jako vášnivá debata mezi radikálním duchovním a jeho následovatelem, který si později uvědomí, že celou dobu žil ve lži. „Byl zmanipulován k terorismu, ale najednou se z tohoto zlého snu probudí,“ říká kytarista Jatin. „Snažíme se lidi o kořenech terorismu vzdělávat,“ dodává. Roli duchovního si zahrál otec kytaristy, jenž si k herectví přičuchl poprvé. Videoklip vyvolal v Indii bouři nevole. „Indie je velmi nábožensky založená země a nikdo se o tomto tématu nechce bavit,“ vysvětluje vokalista Lovenish. „Někteří se domnívají, že píseň je namířena proti islámu. To však není pravda. Skladba se trefuje do terorismu a duchovních, kteří ho podporují. Je to citlivé téma a my se k němu chceme vyjádřit.“

„Řeknu vám důvod, proč jsme tuto věc natočili. Mnoho mužů z teroristických buněk je vzdělaných jedinců, kteří se vydali touto špatnou cestou. Když se nám podaří přesvědčit aspoň deset z dvaceti fanatiků, tak můžeme zachránit stovky lidí,“ vysvětluje motivy kapely Lovenish.

Nový Spark
venku od 3. května
Kalendář akcí
28.05. Six Feet Under
01.06. METALFEST
02.06. Lenny Kravitz
04.06. Baroness
06.06. Scorpions
12.06. Judas Priest, Megadeth
13.06. Ozzy Osbourne, Hollywood Vampires
13.06. Meshuggah
14.06. With Full Force
15.06. Neurosis
A co FAKKER!?