Nový Spark
venku od 30. ledna
JUDAS PRIEST, FIVE FINGER DEATH PUNCH - 25. 6. 2015, Ostrava, ČEZ Arena

JUDAS PRIEST, FIVE FINGER DEATH PUNCH - 25. 6. 2015, Ostrava, ČEZ Arena

I když si už Jidáš dokonce chystal nápis na svůj náhrobní kámen, neuběhlo ani moc času a všechno je úplně jinak. Jidáš skutečně povstal a v Ostravě u toho byla plná hala. Zajímavě vypadal i support v podobě amerických FIVE FINGER DEATH PUNCH, protože tamější kapely hrající v duchu moderního rocku a metalu mají vždy lepší koncertní než studiovou podobu. V tomto ohledu mě však pětice zklamala. Bylo sice chvályhodné a sympatické, že rozházeli do prvních řad snad padesátku trsátek, ale po hudební stránce mi to přišlo nemastné neslané. Především chybí tažné riffy a i po stránce energie jsem čekal větší nasazení. V tomto ohledu se FFDP dívají na formace jako jsou AVENGED SEVENFOLD či TRIVIUM stále zpovzdálí.

Naplněný stánek, kde mají normálně svůj domov hokejové Vítkovice, se však především těšil na britskou legendu a ta nezklamala. Jistě, v poslední době je vždy největším otazníkem, jak to půjde Robu Halfordovi, ale ten měl v Ostravě naladěno podle mě nejlépe ze tří posledních štací (když tedy počítáme turné k desce „Nostradamus“ a už to zmíněné „poslední“, které navštívilo Pardubice). V podstatě se proštěkal a prořval akorát předposlední „Painkiller“, přestože i tady podal jasně nejlepší výkon za poslední roky. Jinak to byl opět typický Metal God, který si sice některé linky upraví, ale jeho zpěv určitě skladbám nohy nepodkopne.

Pozitivním jevem bylo i zařazení hned čtveřice nových skladeb z alba „Redeemer of Souls“, které znějí živě báječně a myslím si, že se stanou pro nejbližší dobu stabilní součástí setu. Ale hlavní taháky samozřejmě pocházejí z daleké minulosti a JUDAS PRIEST vědí, jak koncert vygradovat, aby v závěru nadšení doslova stříkalo všude kolem. Přičemž je potěšující, jak svěže dokáží stále podat takové „ohrané“ záležitosti jako v Česku skoro zlidovělou „Breaking the Law“. Žádný upocený bigbít, ale lehká jízda poháněná uvolněným Scottem Travisem. A pak je tady „ten kytarový náhradník“ Richie Faulkner, do kterého se snad musela převtělit aspoň část duše Randyho Rhoadse. Co tento chlapík umí se svými nástroji, to je někdy až neuvěřitelné. Řekl bych, že i Richie má velkou zásluhu na tom, že JUDAS PRIEST vzor 2015 se nemusí bát o budoucnost. Sice těžko říct, jak bude dlouhá, ale po ostravském koncertně si troufám tvrdit, že tohle metalové božstvo tak brzo k nebesům neodpluje a ještě nám tady na zemi předvede, zač je toho v Birminghamu ocel.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
23.02. Laibach
23.02. Alestorm
27.02. The Australian Pink Floyd Show
02.03. Dance With The Dead, Lebrock
03.03. Gaahls Wyrd, Tribulation, Uada
03.03. Haken
06.03. Riverside
07.03. Riverside
07.03. Doggie White- Best Off Rainbow, MSG, Malmsteen
09.03. Pertubator
A co FAKKER!?