Nový Spark
venku od 29. listopadu
JUDAS PRIEST, UFO - 12. 12. 2015, Brno, DRFG Aréna

JUDAS PRIEST, UFO - 12. 12. 2015, Brno, DRFG Aréna

Možná to zpočátku vypadalo pošetile, jít ve stejném roce podruhé na koncert JUDAS PRIEST, ale jak se v případě britské legendy potvrdilo, každá zastávka turné může být diametrálně jiná a dvakrát do stejné řeky je opravdu těžké vstoupit. Návštěva brněnské štace byla žádoucí i kvůli „předskokanům“, což byla další ostrovní stálice tentokrát hardrockového nebe.

UFO přilétli přesně v osm a předložili kromě nových skladeb z alba „A Conspiracy of Stars“ své klasiky v čele s „Doctor, Doctor“ a „Lights Out“. Sice je pravda, že zpěvák Phil Mogg už nemůže podat takový výkon jako v době, kdy vznikly tyto nesmrtelné kusy, ale oceňuji, že se po opravdu vokálně podivné desce „Seven Deadly“ otřepal a i živě se prezentoval solidním výkonem. Z UFO však naprosto ční kytarový mág Vinnie Moore, jehož sóla jsou totální hudební lahůdkou a kapela si může opakovaně gratulovat, že právě tento americký virtuóz v roce 2003 nahradil zlobivé dítě Michaela Schenkera. Nutno však podotknout, že set UFO byl ve srovnání s JUDAS PRIEST příjemným čajem o páté.

Jak napověděla hned druhá skladba večera (nepočítaje v to intro), metaloví bohové byli tak laskaví a pokynuli nám svou okovanou rukavicí. Jestliže by se ještě o pár měsíců dříve v Ostravě daly najít nějaké nějak mušky, tentokrát to klaplo se vším všudy. Hlavním důvodem je samozřejmě stále se zlepšující Halfordův zpěv. Suverenita a vokální břit, se kterým odzpíval třeba „Screaming for Vengeance“ musela umlčet i poslední případné škarohlídy. Dokonce i přídavkový „Painkiller“ vyzněl nejlíp za poslední léta, protože Rob hodně omezil výkřiky a skřeky a opravdu zpíval. Ale nejen na metalové siréně bylo znát, že je ve vynikající kondici, protože celí JUDAS PRIEST šlapou způsobem, který nějak nerespektuje kalendář. Tento buchar z birminghamské ocelárny jel přes hodinu a půl s nelítostnou přesností a neústupností. Nelze říct nic jiného než, že JUDAS PRIEST jsou od vydání desky „Redeemer of Souls“ opět jedni z těch, kteří mohou vyučovat zelenáče i ty mírně pokročilé, jak se má hrát heavy metal. Toto byla lekce od Mistrů svého oboru.

text: Jan Kozák
fotogalerii Radka Šicha naleznete zde

Nový Spark
venku od 29. listopadu
Kalendář akcí
10.12. As I Lay Dying, Erra, Bleed From Within
11.12. Zhrine, Ulssect
11.12. Tarja
11.12. Within Temptation
12.12. Hank von hell, Virginia hill, Tyler Leeds
12.12. Six feet under, Incite
12.12. Tarja
13.12. All That Remains
13.12. Tarja
14.12. Tarja
A co FAKKER!?