Nový Spark
venku od 31. srpna
Kdo doplní MEGADETH? Máme žhavý tip!

Kdo doplní MEGADETH? Máme žhavý tip!

Dave Mustaine neprožívá zrovna nejšťastnější závěr roku. Do osobního života mu zasáhla tragická událost, když byla jeho téměř dva měsíce nezvěstná tchýně nalezena mrtvá, stabilitu MEGADETH pro změnu narušil odchod kytaristy Chrise Brodericka a bubeníka Shawna Drovera. Role mluvčího se pro tentokrát ujal baskytarista David Ellefson a ujistil, že MEGADETH se v žádném případě nerozpadají. „Zvažujeme veškeré možnosti, a že jich je dost,“ uvedl Ellefson s tím, že s Mustainem se nadále drží původního plánu na nahrávání nového alba. Do toho se chce kapela pustit hned zkraje příštího roku, což znamená, že na koncertních pódiích ji v nadcházejících měsících uvidíme jen výjimečně.

Mezi fanoušky se samozřejmě rozběhly spekulace, kdo by mohl sestavu MEGADETH doplnit, pojďme si tedy trošku zaspekulovat i ve Sparku! Ti, kteří volají po návratu některých bývalých členů, si ze seznamu hned mohou vyškrtnout kytaristu Jeffa Younga, který s kapelou během svého krátkého působení koncem osmdesátých let stihl nahrát pouze album „So Far, So Good... So What!“ (1988). Young se s Mustainem nerozešli zrovna v dobrém a dodnes si nemohou přijít na jméno. „Co se děje s MEGADETH, mě absolutně nezajímá. Ta kapela je vyřízená,“ reagoval Young na Facebooku na dotazy fanoušků. Podobně reagoval bratr odešlého bubeníka Shawna, kytarista Glen Drover, jenž v kapele působil v letech 2004 – 2008. Podle něj je vyloučeno, že by se do MEGADETH vracel, jelikož prý má na práci jiné věci.

Vůbec nejskloňovanější je comeback sestavy z devadesátých let, kdy dva Davidy v MEGADETH doplňovali kytarista Marty Friedman a bubeník Nick Menza. Tenhle reunion se nabízí mimo jiné i proto, že kapela by tak mohla se zpožděním oslavit dvacet let komerčně úspěšného alba „Youthanasia“ (1994). Otázka je, mělo-li by to význam, pakliže bude mít k dispozici čerstvý materiál. Friedman, jenž ze všech bývalých členů MEGADETH, dosáhl na sólové dráze největších úspěchů, se k situaci zatím nevyjádřil, Menza na svém Facebooku, stejně jako v minulosti několikrát, zopakoval, že svůj návrat do kapely nevylučuje. „Byla by to super příležitost. Jsem otevřen všemu, ale záleží to na Daveovi,“ napsal Menza, který mimochodem v současnosti pracuje na společném projektu s dalšími bývalými hráči MEGADETH, kytaristou Chrisem Polandem a basákem Jamesem Lomenzem. V souvislosti s Menzou můžeme připomenout situaci z roku 2004, kdy ho Mustaine původně přizval k reunionu toho času dva roky hibernující kapely, ale nakonec ho odvolal, jelikož „nebyl připraven“, a nahradil Shawnem Droverem. Dá se čekat, že tentokrát už by si Menza svou připravenost ohlídal, ovšem je-li Mustaine charakter, nebude to ani třeba. V červenci totiž Dangerous Dave v rozhovoru pro Loaded Radio uvedl, že by Friedmana s Menzou zpět v kapele nechtěl. Prý by to bylo jako „strkat si zpět do pusy zkažený zub“. A neopomínejme ani jeden statistický fakt – ze všech členů, kteří kdy z MEGADETH odešli nebo byli vyhozeni, je Ellefson jediným, který - s pomocí boží - dokázal svou spolupráci a vztah s Mustainem obnovit...

MEGADETH v období kolem alba „Youthanasia“ (1994)

Co tedy jména mimo kapelu? Jde-li o bubeníky, Dave Lombardo má, po vyhazovu ze SLAYER, zdá se, spoustu volného času a údajně během jedné nedávné podpisovky prohodil, že by byl možnosti přidat se k MEGADETH, otevřen. Otázka je, nakolik to myslel vážně... Nechme stranou post bicmana, my bychom si ve Sparku raději vsadili na jméno kytaristy!

Dan Spitz – někdejší dlouholetý kytarista ANTHRAX se sice do kapely v roce 2005 v rámci reunionu nakrátko vrátil, jinak se ale od druhé poloviny devadesátých let věnoval profesi hodináře, v níž se vypracoval na špičkovou úroveň. V roce 2010 se však vrátil k muzice a se zpěvákem Donem Chaffinem rozjel formaci RED LAMB. Vydání eponymního debutového alba v roce 2012 následovalo turné, které mělo zároveň rozšířit povědomí veřejnosti o autismu (Spitz je otcem dvou autistických dvojčat), pak ale aktivity RED LAMB utichly. Až letos na jaře Spitz s Chaffinem začali propagovat projekt DII , který má spíš než k metalové muzice blíž k blues, na Facebooku ale byli naposledy aktivní koncem června, od té doby o Spitzovi není příliš slyšet. A proč právě na něho bychom vsadili jako na nového kytaristu MEGADETH? Krom toho, že pochází ze stejného prostředí a je vrstevníkem Mustaina s Ellefsonem, byť v sestavě RED LAMB nefiguroval, byl to právě Mustaine, kdo Spitzovi pomáhal většinu materiálu na album složit. Navíc, Spitze s Mustainem pojí dlouholeté přátelství a jak Spitz vzpomíná v rozhovoru, který najdete v lednovém Sparku z roku 2013, byl to Mustaine, kdo v něm opět probudil touhu po muzice. „Jednou mi zavolal do práce a ptal se, jestli jsem si už prací na hodinkách vydělal dost. ,Tvoje místo je jinde, metalová scéna tě potřebuje,‘ povídá mi. Po tom telefonátu se mi rozbušilo srdce, měl pravdu, moje místo je jinde,“ vzpomínal tehdy Spitz a spolupráci s Mustainem, který debut RED LAMB rovněž koprodukoval, označil za parádní záležitost.

My tedy tipujeme Dana Spitze, na koho vsadíte vy??

Nový Spark
venku od 31. srpna
Kalendář akcí
22.09. The Pineapple Thief
23.09. Graveyard, Bombus
29.09. Arkona
30.09. Alcest, Vampillia
02.10. The Rasmus
02.10. Walking Papers
03.10. The Rasmus
04.10. Hetroertzen, Sektarism, Lux Caelis
06.10. Schirenc Plays Pungent Stench
06.10. Titanic, SSOGE, Lunatic Gods, Dogma Art, Universe B
A co FAKKER!?