Nový Spark
venku od 3. ledna
LEPROUS, BLINDEAD, PERSONAL SIGNET, 17/10/2013, Praha - Nová Chmelnice

LEPROUS, BLINDEAD, PERSONAL SIGNET, 17/10/2013, Praha - Nová Chmelnice

LEPROUS, BLINDEAD, PERSONAL SIGNET, 17/10/2013, Praha - Nová Chmelnice

LEPROUS v Praze předvedli brilantní koncert, jeden z nejlepších, jaké jsem letos měl tu možnost zhlédnout. Hudba této pětice vystupující důsledně v oblecích a kravatách je stejně elegantní jako její image, jsou ztělesněním moderní progrese a avantgardních tendencí v tom nejlepším skandinávském duchu.

Precizní instrumentace, netradiční rytmika i hitové, byť ne zrovna přímočaré melodie, to vše dělá z této kapely lahůdku pro fajnšmekry. Při nelidsky vysokých falzetech a fistulích frontmana Einara Solberga navíc tuhla krev v žilách. Navzdory tomu, že vystoupení bylo fenomenální, jsem se však neubránil pocitu, že klidně mohlo být o dvacet minut kratší, protože tento typ muziky vyžaduje maximální koncentraci i od publika a tak trochu hrozí, že jej kapela nakonec zaplaví jako povodeň.

Polští BLINDEAD v roli předskokana neurazili, ale navzdory modernímu a atraktivnímu balení své hudby mi přišli tak trochu „na první efekt“ a čekal jsem určitě víc – vzhledem k jejich zjevnému potenciálu nějakou pecku v duchu jejich krajanů RIVERSIDE či DISPERSE.

Výsledkem byl však lehce rozpačitý stylový mix rozkročený mezi progmetal a postrock, postupně čím dál tím víc zabředávající do postrockových koláží a mlhovin, které jako by naznačovaly lehkou kompoziční bezradnost. Aranžemi vše zachránit nelze, přesto předvedli slušný set s několika výtečnými momenty, který rozhodně člověka nevyháněl ven do předsálí.

Z českých PERSONAL SIGNET jsem viděl jen závěr vystoupení, které zřejmě doplatilo na slabý zvuk (působilo to, jako by zvukaři kapelu vůbec nenazvučili a nechali ji hrát jak na přehrávce ve zkušebně, škoda) a tím pádem nestrhávalo. Obecně však preferuji druhou, ostřejší tvář těchto muzikantů, tedy SCENERY.

Martin Čermák

Odkazy:

Oficiální web LEPROUS

BLINDEAD

PERSONAL SIGNET

SCENERY

Nová Chmelnice

Úvodní foto: Daniel HEVIÉR

Nový Spark
venku od 3. ledna
Kalendář akcí
20.01. Persistence TOUR
25.01. Brainstorm
26.01. Brainstorm
26.01. Behemoth, At the Gates, Wolves in The Throne Room
27.01. Amorphis, Soilwork, Jinjer, Nailed to Obscurity
28.01. Amorphis, Soilwork, Jinjer, Nailed to Obscurity
31.01. Architects, Beartooth, Polaris
01.02. Avatar
01.02. Therapy?, Hell Paso
04.02. John Garcia and the Band of Gold
A co FAKKER!?