Nový Spark
venku od 29. listopadu
Metalisti protestovali v Plzni - chtějí zachránit Metalfest

Metalisti protestovali v Plzni - chtějí zachránit Metalfest

Několik stovek fanoušků tradičního Metalfestu se dnes zapojilo do protestního pochodu za záchranu lochotínského amfiteátru. Chtějí tak donutit plzeňské radní, aby i letos proběhl festival v divácky oblíbeném areálu.

Nenecháme si to líbit - vzkazují metaloví fanoušci plzeňským politikům. S megafonem a za doprovodu policie dnes prošli Plzní, aby projevili nespokojenost s tím, že kvůli opravě amfiteátru by se musel Metalfest letos přesunout na jiné místo. Symbolicky vyrazil pochod kolem třinácté hodiny právě od amfiteátru, aby zhruba za hodinu dorazil na centrální plzeňské náměstí. Tady došlo na několik projevů a v závěru se podepisovala petice. Pokud se chcete přidat, můžete zde . Petici už podpořil například Chris Bay z německý FREEDOM CALL nebo čeští DYMYTRY.

Přidat se můžete i ke skupině petičníků na facebooku. Dnešní pochod veřejnosti také ukázal, že metaloví fanoušci nejsou jen běsnící "zvířata", ale že svůj názor umí projevit i kultivovaně a bez jakýchokoli konfliktů. Zklamáním naopak bylo, že na náměstí nevystoupil nikdo z plzeňských radních. Přesto primátor Martin Zrzavecký dnes v České televizi prohlásil, že otázku Metalfestu chce řešit během týdne přímo v Bruselu.

A v čem je tedy hlavní problém? Plzeň opravuje amfiteátr převážně za evropské peníze. Dotace z EU činí 85 procent (celá rekonstrukce bude stát 35 milionů korun). Jenže dotace v takové výši má jednu zásadní podmínku - v následujících pěti letech se v areálu nesmí konat jiné než regionální akce. To by znamenalo, že Metalfest by se musel na tu dobu přesunout jinam. A to fanoušci odmítají. Město mělo na výběr. Mohlo žádat o padesátiprocentní dotaci. Pak by se zde mohly konat akce jakéhokoli rozsahu. To ale radní odmítli. Jediná šance je, že město vyjedná výjimku pro festival přímo v EU. Prý se o to pokusí. Pokud se to nepodaří, bude Metalfest zřejmě letos na plzeňském plochodrážním stadionu, kde v květnu mimochodem vystoupín LYNYRD SKYNYRD.

text/foto: David Havlena

Nový Spark
venku od 29. listopadu
Kalendář akcí
12.12. Hank von hell, Virginia hill, Tyler Leeds
12.12. Six feet under, Incite
12.12. Tarja
13.12. All That Remains
13.12. Tarja
14.12. Tarja
15.12. Terror, Deez Nuts, Backtrack, Risk It!
15.12. The Night Flight Orchestra, Black Mirrors
15.12. Death Metal Christmas
18.12. Caliban, Lionheart
A co FAKKER!?