Nový Spark
venku od 31. srpna
Polští aktivisté chtějí (už zase) rušit koncerty BEHEMOTH a hnát je k soudu

Polští aktivisté chtějí (už zase) rušit koncerty BEHEMOTH a hnát je k soudu

Polský aktivista Marek Dudziński obvinil legendární BEHEMOTH ze zneužití polského státního znaku, za což by jim v případě prokázání viny mohla hrozit pokuta, nebo až jeden rok ve vězení. Důvodem stížnosti jsou plakáty k následujícímu turné.

Dudziński kapelu udal v pátek 26. srpna ve městě Gdaňsk, kde samotní BEHEMOTH i vznikli. Aktivista dále plánuje přesvědčovat majitele polských klubů, aby zrušili již domluvená vystoupení. Základem pro plakát k nadcházejícímu turné se totiž měl stát polský národní znak, který podle aktivisty kapela znesvětila. Podle polského deníku Fakt nechce frontman Adam „Nergal“ Darski situaci komentovat. Prohlásil jen, že se možného rušení koncertů nebojí.

Níže můžete sami porovnat plakát na koncert BEHEMOTH v tamním hlavním městě a národní symbol Polska.

Holt BEHEMOTH to ve svém rodném Polsku neměli nikdy lehké. Své o tom ví jejich vůdčí osobnost Nergal. Ten stál v březnu 2010 u soudu kvůli rouhání, kterého se údajně dopustil veřejným odsouzením Katolické církve a roztrháním Bible při koncertech v roce 2007. Darski se bránil tím, že má umělecké povolení k tomu, aby těmito činy mohl zvýraznit živá vystoupení. Navíc to prý tehdy ani nemyslel urážlivě. Rovněž si stál za názorem, že svoboda projevu by v Polsku měla dostat před náboženstvím přednost.

Celá věc se vyřešila až v říjnu 2012, kdy Nergal nejprve stanul u nejvyššího soudu. Ten rozhodl, že zpěvák může být vinný „urážkou náboženského cítění“, aniž by to svým činem takto záměrně zamýšlel. Případ se tedy opět přesunul k soudu nižší instance, který Darskiho uznal vinným ze „záměrné urážky Svaté Bible“. Jenže jeho následné odvolání celý případ zavrhlo díky překročení promlčecí lhůty.

Obsáhlý rozhovor s Nergalem najdete v červnovém čísle časopisu FAKKER, kde k těmto záležitostem promluvil více do hloubky.

Nový Spark
venku od 31. srpna
Kalendář akcí
23.09. Graveyard, Bombus
29.09. Arkona
30.09. Alcest, Vampillia
02.10. The Rasmus
02.10. Walking Papers
03.10. The Rasmus
04.10. Hetroertzen, Sektarism, Lux Caelis
06.10. Schirenc Plays Pungent Stench
06.10. Titanic, SSOGE, Lunatic Gods, Dogma Art, Universe B
07.10. Sinsaenum
A co FAKKER!?