Nový Spark
venku od 31. října
Report: Hell ´N´ Roll vol. 6

Report: Hell ´N´ Roll vol. 6

Nenápadně se odvíjející (a doufám, že ještě dlouho pokračující) historie minifestivalů, které dostaly do vínku jméno Hell´n´roll tentokrát přivedla do frýdecko-místeckého Sokolíku death metalovou legendu MASTER. Jak už bývá zvykem, fandovské jádro, které se v těchto (a nejen těchto) končinách pohybuje na podobných akcích, bylo přítomno, žel se však nenašla žádná další divácká nadstavba. Přitom si myslím, že například po Hell´n´rollu z MALIGNANT TUMOUR, kdy dřevěná konstrukce Sokolíku dostávala zabrat, nebylo pochyb, že i tady se dá vytvořit pořádně divoký kotel.

Večer otevřeli hraničtí GRACE, jejichž death metal je z mého pohledu spíše úderný než melodický, ale vzhledem k tomu, že podstatná část té hrstky lidí pobývala ještě venku anebo v hospodě v přízemí, se jednalo spíše o veřejnou zkoušku. Přesto jsou GRACE hodně dobře seřízený deathový stroj, navíc na bandzone si můžete poslechnout jejich nové skladby. RENEWAL nabídli techničtější podobu smrtky a jedinou mušku bych hledal pouze v tom, že neměli baskytaru. Ta bývá v kapelách jako PESTILENCE či OBSCURA mnohdy dalším sólovým nástrojem a RENEWAL by zněli minimálně mohutněji. Ovšem i tak klobouk dolů za předvedený precizní výkon.

Slovenští GAZDASGRIND – to byl úplně jiný džber žinčice. Jejich příběhy ze života by se daly nejlépe připodobnit k tomu, kdyby Valaši CIMENT začali hrát grind. Bylo to taneční, ulítlé a všechno nadsazené, to vše orámováno oranžovými pracovními kombinézami. Pořádající VIRTUAL VOID řešili, zda díky menšímu skluzu hrát ještě před MASTER 7767anebo až úplně nakonec. Zvolili první možnost, čímž si trochu zkrátili set, ale tím aspoň mohli předložit v zhuštěné podobě to nejlepší z tvorby. Je bez pochyb, že konsolidovaná sestava a s tím spojené častější hraní se projevuje na stále zlepšujícím se výkonu a výrazu kapely. VIRTUAL VOID kromě jiného nedávno nahráli jednu skladbu na tribute TÖRR a v rámci tohoto nahrávání kapela pořídila dvě další skladby. Z Paula Speckmanna si sice někteří fandové utahují, že už dvacet let hraje nejen s MASTER tu samou píseň, ale jakmile se tento death metalový veterán opřel do strun a hlasivek, bylo jasné, že výsměch nemá místo.

Ostatně jak jinak byste chtěli hrát pravověrnou americkou „smrtku“ než s největším nasazením, které zastíní i šediny, které se derou do vlasů a vousů za dva roky již padesátníka Speckmanna? Paul a jeho stálí parťáci Alex a Zdeněk (všichni působili, že žádná krize nebyla) se bez nějakých zbytečných pauz prohnali deskami MASTER a osobně jsem zalitoval, že v záplavě nahrávek jsem neměl větší prostor se věnovat třeba právě poslednímu vydařenému zářezu „The Human Machine“. Výborný koncert, který podle mě Sokolík zase dlouho nezažije, vstřícná kapela a díky prostředí i přítomným závan raných devadesátých let, kdy death metal vystrkoval růžky. Kdo z okolí Frýdku-Místku nebyl, může opravdu litovat, za pár korun plnotučný (i když povětšinou death metalový) večer skoro pod nosem. Snad se za něj někteří chytnou 3. 12., kdy Hell´n´roll přivítá brněnskou INSANII, tentokrát ve Stounu, protože Sokolík je přece jen díky své konstrukci spíše “open air“ prostředí.

MASTER, VIRTUAL VOID, GAZDASGRIND, RENEWAL, GRACE 16. 9. 2011, Frýdek-Místek, Sokolík

Nový Spark
venku od 31. října
Kalendář akcí
25.01. Brainstorm
26.01. Brainstorm
27.01. Amorphis, Soilwork, Jinjer, Nailed to Obscurity
28.01. Amorphis, Soilwork, Jinjer, Nailed to Obscurity
31.01. Architects, Beartooth, Polaris
01.02. AVATAR
04.02. John Garcia and the Band of Gold
09.02. Slash + Myles Kennedy and the Conspirators
11.02. Good Charlotte
15.02. Beat Fest
A co FAKKER!?