Nový Spark
venku od 30. května
RHAPSODY OF FIRE - „Dark Wings of Steel“

RHAPSODY OF FIRE - „Dark Wings of Steel“

Už více než rok uplynul od rozdělení RHAPSODY OF FIRE na Turilliho a Staropoliho větev. Zatímco kytarový virtuóz už svou verzi Rhapsody studiovým albem uvedl, Staropoli a spol. se ohlásili nyní. A fanoušky jistě kromě samotné desky zajímá i to, jak „Dark Wings of Steel“ vyjde z porovnání s „Ascending to Infinity“. Nebudu chodit kolem horké kaše. RHAPSODY OF FIRE nám předložili nahrávku, na které najdeme všechny charakteristické znaky i tradičně výborného Fabia Lioneho. Ten se zároveň ujal otextování skladeb, které složil Alex Staropoli se svým bratrem Manuelem.

Otázkou zůstává, jak se skupině podařilo ony charakteristické znaky – rozmanitý rejstřík nástrojů, melodií a aranží – tolik zjednotvárnit. Spoléhání se na zaběhlé vzorce a chybějící snaha zkusit něco nového by se kapele daly odpustit, přeci jen v minulosti se nikdy výrazně neodklonili od svého přístupu k symfonickému power metalu a desky produkovali nadprůměrné a nepochybně kvalitní. Těžko se ale promíjí plochost skladeb, jejich nezajímavost a stereotypnost.

Po několika posleších alba se mi nevybavuje jediný silný motiv, chytlavá melodie, cokoliv, čeho bych se mohl při psaní chytit. Postrádám skladbu, která by měla alespoň špetku hitového potenciálu. Ani singlová „Silver Lake of Tears“ trn z paty nevytrhává. Svou roli pilotního singlu nicméně plní na jedničku – stala se typickým vzorkem písně z „Dark Wings of Steel“, ukázala, jak zoufale skladby postrádají nápad či překvapivý moment. Vlastně cokoliv, co upoutá posluchačovu pozornost.

Kdo ví proč mi počáteční riff „Rising From Tragic Flames“ připomněl perfektní nahrávku „Power of the Dragonflame“. Snad se jednalo o nostalgický povzdech nad zářnou minulostí, šedivou přítomností a nejistou budoucností. Během svého brainstormingu, který provázel jeden z poslechů alba, mi vnitřní hlas nakukával to samé slovo, popř. jeho synonyma – nezajímavé. Opakoval to skoro tak často, jako se opakují motivy, ať už kytarové či klávesové, na novince RHAPSODY OF FIRE. A nejde jen o instrumentální pasáže. Ony i sbory dostaly značně na frak. Pompéznost éry příběhů z Enchanted Lands je ta tam. Chóry tu jsou jen pro sebe sama, jen proto, aby se na nahrávce objevily. Protože bez nich by to přeci nebyli RoF.

Jediný aspekt nezklamává ani trochu – hlas Fabia Lioneho. Na tohoto vokalistu je zkrátka spoleh, spoluhráče nenechal ve štychu. Stejné podpory se bohužel nedočkal od skladatele Staropoliho, který mu nepřipravil ani zdaleka důstojný materiál. Lione by si zasloužil daleko lepší. A abych řekl i něco k dalším skladbám. „Custode Fi Pace“ pokračuje v tradici italsky psaných balad. Zároveň je jedinou svého druhu na desce. „Sad Mystic Moon“ představuje malou výjimku v mé poznámce ke sborům, ne ovšem tak významnou, aby utkvěla v paměti po delší čas. Ostatní? Nuda. Ani nebudu dodávat šeď. Zkrátka jenom nuda.

Ústíme v logické srovnání s materiálem, který loni vypustil Luca Turilli. Oproti Staropolimu se rozhodl pro úplný opak. Skladby neochudil, nýbrž vyšperkoval, přidal na bombastičnosti, pocitu epičnosti a soundtrackovém vyznění. Přiznám se, že tento snobský přístup mi zpočátku nevoněl, všechno to znělo až moc dokonale, až příliš strojeně. Až časem jsem „Ascending To Infinity“ přišel na chuť. Třeba proběhne podobný proces i s „Dark Wings of Steel“ a v tu chvíli rád vezmu svá slova zpět. Nyní ale musím jednoznačně říct – ještě že tu máme perfekcionistu Turilliho a jeho RHAPSODY, protože když už muselo dojít ke schizmatu, zůstal nám tu alespoň jeden důstojný epigon. My skalní fanoušci původních RHAPSODY (OF FIRE) můžeme jen doufat, že někdy v budoucnu se dá dohromady stará parta, a když nenahraje rovnou nové album, tak alespoň odjede nějakou „Dawn of Victory“ šňůru. Po poslechu novinky mám totiž paradoxně velikou chuť vrátit se do oněch bájných Enchanted Lands.

Nový Spark
venku od 30. května
Kalendář akcí
20.06. Queens Of The Stone Age
20.06. Iron Maiden, Killswitch Engage
26.06. Sons Of Apollo
26.06. King Crimson
27.06. King Crimson
28.06. Aerodrome
01.07. Pearl Jam
02.07. Deep Purple
04.07. Symbolic Fest
04.07. Rock For People
A co FAKKER!?