Nový Spark
venku od 1. června

AIVN´S NAKED TRIO: Rozhovor s vítězem SPARK FRESH BLOOD 2013

D L O U H Á C E S T A V Z H Ů R U
Vítězem prvního ročníku soutěže Spark Fresh Blood se stala skupina AIVN’S NAKED TRIO. Brněnská formace se skládá z již ostřílených muzikantů, kteří na klubové scéně představují nemalý pojem. K založení uskupení a samotnému úspěchu ve Fresh Blood vedla ovšem dlouhá cesta s několika zásadními mezníky.

A N I Č Č I N V Ý L E T
Psal se rok 2001. Na scéně soutěže Guitarfestival právě řádí brněnská rock’n’funková skupina ANNIE’S TRIP. Skupina s energickým charismatickým, virtuózním mladičkým kytaristou Ivanem Jaškem řečeným Aivnem, který si také ze soutěže odnesl právem ocenění Talent roku.

To však nebyl zdaleka poslední úspěch, jaký kapela a zejména Ivan měli v následujících letech sklízet. Z Aivnova skladatelského rukopisu je znatelná inspirace v blues rocku a classic rocku šedesátých a sedmdesátých let (THE JIMI HENDRIX EXPERIENCE, LED ZEPPELIN) nebo i v současných skupinách jako kupříkladu RED HOT CHILI PEPPERS. S ANNIE’S se však nesnažili nikoho napodobovat ani si určovat žánrovou vymezenost. Jen vycházeli z hudby, již nejvíc cítili. A jak je znatelné, nejvíc jim v krvi proudil funk načichlý blues rockem. Podobnou filozofií se Aivn řídil vždy, jak ostatně sám prozrazuje:

Osobně nemám rád konzervaci jakéhokoli žánru, to je hrozná nuda. Chápu, že někoho baví chicagské blues nebo Hendrix, ZEPPELIN atd. – mě koneckonců taky – ale vždycky potřebuju ještě k tomu slyšet nějaký vlastní hudební názor nebo úhel pohledu. Prostě čerstvé koule. Od nás asi taky neuslyšíš kosmický rock pro 22. století, na to jsou naše kořeny, které jsi zmínil, až příliš silné, máme rádi sóla, riffy a písničky, ale vždycky se snažíme o nějaký vlastní svěží pohled.

S B L U E S D O Z A S T A V Á R N Y
ANNIE’S TRIP si v podhoubí získali slušnou pověst,na koncertech ohromovali svou virtuozitou, energií a chytlavou vychytanou hudbou. Zdálo by se, že měli slušně našlápnuto. Hráli totiž nejen před tuzemskými jmény jako KRUCIPÜSK, BLUE EFFECT, Michal Pavlíček a mnoha dalšími, ale i v zahraničí. Kritika se nad nimi rozplývala.Ve Velké Británii dokonce odjeli čtrnáctidenní turné, a to nebyla poslední zastávka, jakou v cizině absolvovali. V různých soutěžích se umisťovali na předních příčkách. Kladně byly přijaté i jejich nahrávky, z nichž nejvíc vešla do povědomí roztančená dlouhohrající deska „Parisian Jazz“ z roku 2007. ANNIE’S TRIP však stále více inklinovali k funku,a jelikož Aivn je kytarista, jemuž v krvi vře předně bluesová DNA, musel se zákonitě někde vyřádit. S Mr. Dizzym (baskytaristou ANNIE), tedy vedle své funkrockové formace, fungovali paralelně s další kapelou. Ta dostala jméno ZASTAVÁRNA BB, Ivanovi dávala možnost se ještě více bluesově vybít a dosáhla neméně velkého uznání jako ANNIE’S TRIP. Ačkoliv se ZASTAVÁRNĚ (její deska „Stereologue“ z roku 2009 stojí za minimálně stejně velkou pozornost jako „Parisian Jazz“, obě jsou navíc celé k poslechu na bandzone) i ANNIE’S TRIP dařilo, muzikanti stále nepociťovali, že by obě kapely plně naplňovaly jejich ambice. Sám Ivan tvrdí následující:

Nedá se říct, že by se nám s předchozími kapelami nedařilo,udělali jsme nahrávky, které měly na klubové scéně docela úspěch, zahráli jsme si na velkých festivalech i před velkými hvězdami (Joe Bonamassa,Pavlíček, SUNSHINE...), ale bylo to vše rozložené v docela dlouhém časovém období.

Bylo jasné,že obě uskupení už svou roli v životech Aivna a Mr. Dizzyho dohrála. „S ANNIE’S i se ZASTAVÁRNOU jsme toho odehráli a nahráli spoustu, vytvořili jsme si i slušnou fanouškovskou základnu, zahráli si v zahraničí...S určitým časovým odstupem to vnímám tak, že obě kapely měly svůj čas a svoje místo – jak na klubové scéně, tak v hudebním vývoji nás všech.Myslím, že za dobu svého fungování obě skupiny řekly přesně to, co měly, a nastal čas posunout se dál. Samozřejmě těch deset let strávených v obou kapelách bylo obrovskou školou ve všech směrech – jak v hudebním ohledu (skládání, vystupování,natáčení, hledání vlastního výrazu, organizace koncertů), tak v osobní rovině (dynamika vztahů ve skupině, jak to celé vlastně udržet v chodu, jak na sobě nepřestat pracovat).

A T E Ď J S M E T Ř I

Právě zkušenosti a škola, jakou projekty Ivanovi poskytly, daly základ k vytvoření skupiny, jež dostala jméno AIVN’S NAKED TRIO. Sestava kolem kytaristy se po personálních změnách usadila na Mr. Dizzym (nahradil časem Džestra, jenž s kapelou hrál tři roky) a bubeníkovi Dadovi, který si prošel řadou brněnských skupin. Mezi nimi bychom našli i KULTURNÍ ÚDERKU,na klubové scéně známou kapelu s podobným hudebním cítěním, jakou měly skupiny obou chlapců. DNA všech členů k sobě perfektně sedla a AIVN’S NAKED TRIO mohlo začít fungovat naplno. Hoši opět dobývají přední příčky soutěží (čehož důkazem je i vítězství ve Spark Fresh Blood)a hrají před velkými jmény.

Hráli jsme například s Dougem Aldrichem a jeho kapelou STEAMROLLER (půlka WHITESNAKE) pár dní poté,co vystupoval ve Wembley, a byla to neuvěřitelná zkušenost. Nebo s Geoffem Tysonem – to je žák Joea Satrianiho,který aktuálně žije v Praze a postavil tady novou vlastní kapelu. Toto je přesně ten typ akcí, na kterých se člověk nejvíc naučí a které přinášejí zásadní pozitivní motivaci. Taky úspěch v soutěžích, ve kterých se nám podařilo zaujmout, nevnímám díky působení v předchozích kapelách jako samozřejmou věc. O to větší máme radost a o to víc nás to baví,“ říká Ivan.

Tomu a jeho spolupracovníkům se v AIVN’S NAKED TRIO podařilo skloubit blues ve stylu ZASTAVÁRNY s funk rockem v duchu ANNIE’S TRIP. To vše navíc okořeněné dalšími hudebními vlivy, jež do sebe hoši vsakují jako houby:

Ze zahraničních hvězd, u kterých vnímám obdobný hudební směr, jakým se snažíme jít my, bych asi jmenoval umělce, jako je Joe Bonamassa,Philip Sayce, Richie Kotzen, John Mayer nebo Oli Brown. U těch právě cítím, že ctí kořeny, ale mají vlastní názor a snaží se o neustálý vývoj – jak v rámci žánru, tak ve skládání,ve zvuku, v show... Inspirujeme se ale všeobecně u dlouhé řady kapel, které vynikají taky tím, že si nenechaly vzít svůj vlastní výraz. Kdyby ses nás zeptal, co posloucháme v autě, tak ti řeknu, že je to vše od Elvise přes EURYTHMICS a PANTERU až po DAFT PUNK."

K R A B I Č K A S D O B R O D R U Ž S T V Í M UVNITŘ

Pánové nezaháleli ani studiově. Na kontě mají už i dlouhohrající desku „Adventure Box“. Po hudební stránce je znát, že desku dělali zkušení muzikanti. Album nabízí syrovost, obnaženost,virtuozitu a preciznost jak po stránce zvukové, tak v hráčských výkonech. Mimo kvalitní hudební obsah však přináší také zajímavé pojetí obalu, jenž dostal podobu plechovky. Ke své fyzické podobě deska dospěla nelehkou cestou.

Přemýšleli jsme, jestli vůbec fyzickou podobu alba dělat a jestli nenechat vše čistě ke stažení online. Nakonec jsme se rozhodli, že pokud fyzické CD, tak jedině nějak netradičně a zajímavě. Když jsme vymysleli koncept s kovovou krabičkou opatřenou reliéfním logem, zjistili jsme, že není tak jednoduché najít firmu, která je to schopna technicky provést. Pokud se už někdo našel, výsledná cena byla zase taková, že bychom na celkovém nákladu docela vykrváceli. Takže jsme se vydali cestou dřevního old schoolu a vytvořili jsme vlastnoručně limitovanou verzi sto padesáti kusů. Naučili jsme se při tom několika různým řemeslům a drobně jsme se u toho přiotrávili velmi účinným rozpouštědlem nečistot, které jako jediné fungovalo jakožto médium pro lepení průhledných samolepek. Rock’n’roll si zkrátka žádá své. Tato limitovaná edice je už téměř vyprodaná a její prodejnosti naše prodeje online rozhodně nemohou konkurovat. To nás ale trošku mrzí,takže bychom rádi upozornili na to, že album lze aktuálně stáhnout na serveru Bandcamp a nejnověji na novém českém portálu Fair Price Music. Je to jednoduchý proces,nepotřebujete Pay-Pal ani žádné další složitosti. Co se týče plechovky, asi uděláme ještě nějakou druhou rundu. Na to by se nám ale hodily ony peníze z online prodejů, tak s chutí do toho!

Onen originální design mají na svědomí grafička Lucie Zajíčková a fotograf Peter Pecho: „Peter Pecho je fenomenální fotografický talent, jehož práci sledujeme už hodně dlouho. Vždycky na nás zkouší něco nového. Výsledné fotky jsou vždycky nové,jiné, ale přitom nás dokonale vystihují. Naprosto mu důvěřujeme. Lucka nás zaujala svou grafickou prací pro brněnský klub Melodka a navíc s ní byla skvělá spolupráce. Má čerstvou hlavu a nebojí se netradičních věcí. Neslyšeli jsme od ní nic ve smyslu, že ‚to nejde‘ nebo že ‚to není dost dobrý‘ nebo ‚moc drahý‘.

Skupina ze sebe na koncertech vydává to nejlepší, dře na sobě, aby naplnila své ambice, a stále se valí směrem kupředu. Jestli je AIVN’S NAKED TRIO jen další zastávkou v Aivnově, Mr. Dizzyho a Dadově kariéře,nebo jestli se jedná o dítko, které pro všechny bude představovat alfu a omegu jejich hudební dráhy, je zatím ve hvězdách. Jisté však je, že už nyní ukazuje její další zásadní bod.

D I S K O G R A F I E 2010 Manhattan Coda (EP)
2011 Funny Money (2 singly)
2013 Adventure Box


S E S T A V A Aivn – kytara, zpěv
Mr. Dizzy – baskytara
Dada – bicí

www.aivnsnakedtrio.com
Oficiální facebook - AIVN´S NAKED TRIO
CO JE TO SPARK FRESH BLOOD? Všechny důležité informace o soutěži najdeš zde: SPARK FRESH BLOOD 2014
Jak to vypadalo na finálovém večeu SPARK FRESH BLOOD 2013?


Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
30.05. IRON MADEN
31.05. IRON MAIDEN
02.06. METALFEST OPEN AIR
02.06. MÖTLEY CRÜE
04.06. TENACIOUS D
06.06. EXODUS
07.06. SCORPIONS
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace