Nový Spark
venku od 31. května
ALESTORM, BRAINSTORM - 25.9.2014, Krakow, Fabryka

ALESTORM, BRAINSTORM - 25.9.2014, Krakow, Fabryka

Maje jiné páteční příjemné povinnosti navštívil jsem turné, které o den později dorazilo do Zlína, na jeho předchozí zastávce v polském Krakově. Sice to znamenalo, že jsem kvůli začátku už ve čtvrt na sedm za žádných okolností nemohl stihnout první australské TROLDHAUGEN, ale na CRIMSON SHADOWS už jsem stál ve staré tovární hale přestavěné na klub s logickým názvem Fabryka.

Prvním překvapením bylo, že se zde točí jedno moravské pivo a tím druhým Kanaďané CRIMSON SHADOWS. Na jejich novém albu „Kings Among Men“ mi sice přišlo, že některé pasáže jsou až příliš okatě okopčení DRAGONFORCE, ale živě mi to „javor“ pěkně osladil. Nejdříve je nutno podotknout, že tato pětice je schopna přenést obsah svých nahrávek i na pódium, protože kromě bubeníka se o vokály starají všichni ostatní členové a i instrumentální schopnosti CRIMSON SHADOWS jsou na velmi vysoké úrovni. Koncertně to Kanaďané samozřejmě přibrousili, a tak melodické kudrlinky se dostaly do správného kontrastu k tvrdosti. Budu si muset za domácí úkol ještě jednou „Kings Among Men“ zopakovat. I proto se však chodí na koncerty, aby člověk chytil jinou perspektivu.


Platí to i u BRAINSTORM, u nichž mám s vydáním posledního alba „Firesoul“ pocit, že se jejich vývoj zastavil, ale i Němci mě v Krakově smetli jako mouchu. Projeli poctivě svou diskografii (žel stále bez příspěvků z prvních dvou desek) a měli dramaturgicky výtečný postavený set. A došlo i na kousky s příchutí speed metalu, kterými kapela šetří, ale i tak jich pár i na posledních deskách zařadila. Celé to dirigoval zpěvák Andy a protože polská omladina, která tvořila z drtivé většiny publikum, reagovala výtečně, za chvíli se BRAINSTORM spokojeně křenili jako jeden muž. Ale takový ohlas si zasloužili, protože koncertně pořád boří a v tomto ohledu jsou na špičce powermetalového pelotonu. Co se týká výkonu fanouškovského kotle, s BRAINSTROM se v jednom okamžiku roztočil i circle pit, ale pořád to ve srovnání s ALESTORM bylo pouhé předpeklí.


Když Skotové spustili své pirátské tanečky, rozjel se v místech, kde chvíli předtím frontman Chris Bowes ochotně pózoval a bavil se s lidmi, naprostý blázinec. Však se o něj pětice na pódiu taky zasloužila. Nejnovější album „Sunset on the Golden Age“ se jim vyvedlo (zcela určitě je to nejlepší položka jejich diskografie) a díky mnoha šňůrám je to už ostřílená sebranka, která ochotně vytahuje své hity ze staré myšmi prolezlé truhly. Osobně si zlepšení, které bylo patrné už na „Back through Time“, částečně spojuji s příchodem bubeníka Petera Alcorna. Tento týpek zosobňuje tu správnou mašinu, která stmeluje řádění svých spoluhráčů a precizní hrou určuje tempo celého koncertu. Jistěže ani Chris s klávesami ani kytarista Dani Evans se nenechají zahanbit a potvrzují jednu pravdu, která platí nejen pro hudební branži. Ona i zábava, za níž ALESTORM považuji, musí vycházet z poctivých řemeslných kořenů. Právě proto Skotové nejsou žádnou otravnou rozjuchanou řachačkou, ale kapelou, která bez problémů utáhne téměř dvouhodinový koncert, aniž byste se cítili trapně či ošizeně. Odjížděl jsem tedy z Fabryky více než spokojen. Doufám, že podobné pocity jste sdíleli i vy, kteří jste minulý pátek zamířili do zlínského Masters of Rock Café.

text: Jan Kozák
foto: Radek Šich; kompletní fotogalerii ze zlínské štace najdete zde

Nový Spark
venku od 31. května
Kalendář akcí
25.06. Mystic Fest
25.06. Phil Collins
25.06. Slayer
26.06. Mark Knopfler
26.06. Possessed, Nahum
27.06. Trivium, Hatebreed
28.06. Full Force
29.06. Melvins
30.06. Kenny Wayne Shepherd Band
30.06. Ministry
A co FAKKER!?