Nový Spark
venku od 2. října
Anneke van Giersbergen - „Drive“

Anneke van Giersbergen - „Drive“

Když jsem se po patnácti letech setkal letos v dubnu s Anneke na jejím koncertě v Praze, nemohl jsem uvěřit, jak je tato rusovlasá charismatická zpěvačka stále v pohodě. Usmívala se, velmi ráda se se mnou vyfotila a vypadala překvapeně, když jsem ji sdělil mojí story, že jsem byl naposled na koncertě ještě při jejím působení v the Gathering v roce 1998. Tenkrát to byla síla, tehdy vyšlé album „How to Measure a Planet?“ bylo fantastické a v divadle Archa představené naživo nemělo prostě chybu!

Anneke je prostě v pohodě. Ač její vystoupení bylo čistě akustické, čišela z něj vnitřní pohoda. Ta sálá i z nového alba, které je však nejenergičtějším počinem za jejich posledních pět let od odchodu z the Gathering. Album zahajuje výbušná „We Live On“, ve které dominují bicí a střídání jemného a naléhavého hlasu zpěvačky. Jakoby zapnula energii o dva levely výše než na předchozí „Everything is Changing“! Leckoho může překvapit obal nového alba, ale Anneke jde definitivně svou cestou. Design desky je určitě její dílo, stejně tak je originální po hudební stránce. Jakoby se už vyzpívala z prvních sólových desek projektu Aqua di Annique, které mne osobně připadají trochu unylé, a dostávala se zpět do víru pocitové energičnosti. Taková je rocková pecka „Treat me like a lady“. Nezvyklé jsou Anečiny popěvky „eeeoo“ v mezipasážích, používá je i v titulní skladbě, která vystihuje celkovou náladu desky. Tuhle písničku bych si děsně rád pustil v autě, protože mne fakt ladí k jízdě. „Nechci se nikdy ohlížet zpět a frčím“, zpívá Anneke a já mám chuť si fakt skočit vedle ní do auta.

Něžně klavírní začátek v následující „My mother said“ mne vrací k Anečiným jemnějším polohám z předchozích desek, pak se i přidají bicí, ale píseň zůstává ve středně pomalejším tempu. „You Will Never Change“ dává vzpomenout na dlouhé refrény v bývalé domovské kapele, ale Anneke je posouvá do písničkové polohy, kytary však umně duní pod jejím hlasem, je to fakt radost poslouchat! Velké překvapení přichází v další „Mental Jungle“. Ani ve snu by mne nenapadlo, že se Anneke spojí s arabským zpěvákem! Je to úžasný song! Když ho poslouchám do sluchátek, slyším, jak se oba skvěle doplňují. Už jsem slyšel řadu duetů arabských zpěvaček s evropskými zpěváky, ale tohle je obráceně a funguje to fakt originálně.

A je tady hitový závěr: „Shooting for the Stars“, která začíná lehkou vybrnkávačkou, která vzdáleně jen náladově připomene U2, ale Anečin hlas je jedinečný a při dalším rockujícím rytmu nakopává „ke střelbě na hvězdy“ a „to nejlepší ještě přijde“ na konec, takhle se jmenuje i poslední písnička a je to opravdová pecka na závěr.

Škoda, že se na Facebooku neobjevuje v aktuální set turné listu žádná česká zastávka. Ale věřím, že na nás Anneke nezapomene a brzy se ukáže v akci. Tyhle nové songy budou na živo určitě bombastické!

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
21.10. ENTOMBED A.D., ABORTED, BAEST
22.10. ENTOMBED A.D., ABORTED, BAEST
22.10. RISE OF THE NORTHSTAR, HACKTIVIST, AFTERLIFE
24.10. CELLAR DARLING, FOREVER STILL
24.10. The Rasmus
25.10. BRUCE DICKINSON: WHAT DOES THIS BUTTON DO?
25.10. The Unity
26.10. The Unity
28.10. Victims, Svalbard
29.10. THE EXPLOITED
A co FAKKER!?