Nový Spark
venku od 30. ledna
ARAKAIN & Lucie Bílá - 22. 3. 2015, Praha, KD Ládví

ARAKAIN & Lucie Bílá - 22. 3. 2015, Praha, KD Ládví

Náš čtenář Edward the Iron nám poslal „reportík z koncertu ARAKAINU a švadlenky Hanky“. Děkujeme!


U ARAKAINU je pořád co slavit a když to není zrovna kulaté nebo půlkulaté výročí, tak se oslaví léta Kristova. Permanentní mejdan, chtělo by se říct. A protože na každou oslavu patří hosté /a spřátelené DYMYTRY už všichni viděli/, vzali si pánové na turné jako exkluzívní doplněk další spřízněnou duši. Ohlasů na tento počin bylo bezpočet a byly tak nějak rovnoměrně rozdělené. Naprosté nadšení, i zatracení do horoucích pekel, často ovšem, nutno dodat, od těch, kdo žádnou show z tohoto turné neviděli.

Kulturní dům Ládví byl vyprodán, stejně jako většina štací a zahřívací kolo obstaraly dvě smečky. Českobudějovické trio MENHIR mne k mému velkému překvapení opravdu bavilo. Sál v tu dobu ve švech rozhodně nepraskal, ale kapele to na elánu neubralo. U druhé kapely, bohužel, sloužit nemohu, hudba ABSOLUT DEAFERS opravdu není tím, co bych vyhledával a ani naživo mne nijak neuchvátili, takže jsem větší část jejich setu strávil občerstvováním. Objektivně ale dodávám, že nezanedbatelná část publika byla ve varu.


Hlavní hvězdy nastoupily okolo deváté, zaznělo intro inspirované znělkou 20th Century Fox a jako otvírák se dostavila Malá a ztracená, což je, myslím, ne úplně tradiční kousek na začátek koncertu. A aby těch zvláštností nebylo málo, tak tu máme ještě scénu, která je na české /metalové/ poměry velkolepá a technické problémy, které jsou téměř nevídané a budou trvat po celou dobu koncertu. Nefunkční mikrofon, nefunkční odposlech... a výsledek? Bude to znít neuvěřitelně, ale vynikající koncert!

ARAKAIN umí obměnit setlist a často do něj zařadí dlouho nehranou pecku. Mě takhle udělala radost Aces High počesku, tedy 311. peruť, případně Forrest Gump, nemluvě o pravěké vykopávce Myšlenky, kterou už přednesl onen host /pro genderově korektní raději uvedu i výraz hostka/, mnohonásobná Slavice a nositelka státního vyznamenání Lucie Bílá. A jsme u toho: to si můžete pořád povídat něco o tom, že popík a že politika, Klaus a Zeman a bůhví co ještě, jenže když tahle dekorovaná švadlenka zařve, tak jde do kolen i hrabě Teleke z Tölökö! Metalománie, která Lucii na pódium přivedla má v jejím podání rozhodně něco do sebe, Ztráty a nálezy získávají úplně jiný rozměr, Satanica je úžasná nostalgie... a protože se to tentokrát obejde bez pusinek, srdíček a miláčků, prohlašuji svatosvatě, že šlo o nejlepší vystoupení Lucie Bílé s ARAKAINEM, které jsem od osmdesátých let viděl! Kdo čekal, pár písniček, po nichž se Bílá odebere znovu do zákulisí, byl překvapen. Pěvkyně neopustila scénu až do konce a kromě novinkového duetu Ty a já, si s Honzou Toužímským vystřihla i songy takříkajíc mužské. I na to jsem četl rozdílné komentáře a přidávám se na stranu těch, kterým se to líbilo. Kdybych si už musel na něco zanadávat, tak na covery, které bych určitě oželel, ale protože se lidé fakt baví a protože tu Tygřici si v létě v originále neposlechneme, tak proč si nějakým protestem kazit náladu? Absolutní finále si pak pod palec vezme Zimní královna a tradiční hymna Apage Satanas a na cestu domů se nám na obrazovce rozzáří stylizovaný ohňostroj. Je konec a já, který jsem se na ten koncert pod palbou nesouhlasných příspěvků téměř bál jít, si říkám, že by to mohlo klidně ještě tak hodinku pokračovat.


ARAKAIN potvrdil své výsadní postavení a je celkem jedno, jestli se na to část fanoušků dívá s despektem. Kapela si prostě chce udělat turné po svém a tak si na něj pozve hosta. Řešit, nakolik je Lucie Bílá metalistka, je stejné, jako hloubat nad tím, nakolik je Franta Papež muslim. Kdo chce, ať přijde, kdo ne, ať nechodí a klidně prudí u netu. Připravil se o fajn večer, kde se sice nepřísahalo na ocel, ale za to tam byla bezvadná zábava.

text a foto: EdwardTheIron
fotogalerii z plzeňského koncertu naleznete zde
fotogalerii z brněnského koncertu naleznete zde

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
24.02. THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW
24.02. OBSCURA, GOD DETHRONED, THULCANDRA, FRACTAL UNIVERSE
25.02. STARSET
25.02. OBSCURA, GOD DETHRONED, THULCANDRA, FRACTAL UNIVERSE
27.02. DESTRUCTION, LEGION OF THE DAMNED, SUICIDAL ANGELS, FINAL BREATH
27.02. GOST, SVART CROWN
28.02. NÁROĎÁK THRASH FEST
29.02. Ozzy Osbourne, Judas Priest
29.02. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
01.03. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
A co FAKKER!?