Nový Spark
venku od 1. června
BLACKSHARD - Thrashmetalové mládí na pochodu

BLACKSHARD - Thrashmetalové mládí na pochodu

Ostravsko, to je doom, death, grind. Ale co takhle thrash metal, přesněji jeho přece jen jemnější tvář prezentovaná světovými jmény METTALICA či MEGADETH? Najde se někdo takový? Ale ano. Jmenují se BLACKSHARD, jsou to (bez urážky – právě naopak) zatím stále benjamínci, ale již na debutu „Mankind Disorder“ jim to šlape skoro jako klasikům. BLACKSHARD vznikli v roce 2008 a za čtyři roky se vyklubala z kačátka vyzrálá kapela. Pokud se v tuzemsku objevila mladá metalová kapela s puncem naděje a objevu, pak jí je BLACKSHARD. Odpovídá zpěvák a kytarista Tomáš Tomis.

Tome, tehdy Ti mělo být podle počtů patnáct let. Už tehdy jsi věděl, jaká bude první deska BLACKSHARD? První deska jsou, dá se říct věci, které jsme složili za celou dobu co hrajem. Songy nijak netřídíme a nepřebíráme. Pokud nějaký nápad nestojí za to, zavrhneme ho v prvopočátku a zase naopak pokud za to stojí, bude z něj na 100% skladba na desce. Spousta materiálu z „Mankind Disorder“ je už z doby počátků kapely, takže se dá říct, že ano. Měl jsem představu jak deska bude vypadat. Songy jako „Dark Brotherhood“, „Incoming“, „Different One“ nebo „Sanguine Ground“ jsou z té doby. Tehda byla víceméně celá skladatelská práce na mých bedrech. S příchodem Wency do kapely se to ale razantně změnilo. Je skvělý skladatel a taky se moc dobře vazná i v ostatních nástrojích a v tom jak by v kapele měly fungovat. Je schopný mít celý song včetně bicí napsaný v Guitar Pro za pět minut. (směje se) Co k nám, přišel je tvorba skladeb 50/50. Za titulní „Mankind Disorder“ nebo za „Darkest Day“ vděčíme hlavně jemu.

Všiml jsem si, že i na bandzone profilu BLACKSHARD se to jen hemží komplimenty ve směru podobnosti výstavby vašich kompozic s METALLIKOU. Třeba taková „Selfdestruction“ by jistě fanoušky zlatých časů téhle kapely potěšila. Jak to máte s touto řekněme snad i kontroverzní legendou? Nemá smysl si něco nalhávat, určitě jsme všichni čtyři byli touto legendou ovlivněni a patří rozhodně k našim srdcovkám. K tomu všemu moc nemám rád growl a scream v thrashové muzice a snažím se zpívat melodicky a to samozřejmě taky napomáhá podobnosti s METALLIKOU, MEGADETH, ANTHRAX a všemi velkými jmény tohohle žánru. Každopádně srovnání s METALLIKOU bereme rozhodně spíš jako kompliment, protože podle mě je to jedna z největších kapel co tu kdy byly a ve své době jasně udávali směr celého světa metalové muziky.

Oproti thrashovým nájezdům typu titulní skladby ale debut „Mankind Disorder“ obsahuje třeba ploužáky „Sanguine Ground“ či „Fly Again“ (druhá jmenovaná se ale pořádně rozjede...). Kdybys měl vybrat jednu skladbu coby reprezentanta desky, která skladba by to byla a proč? Vybral bych „Selfdestruction“. Je to skladba, která podle mě shrnuje celou naší tvorbu nejlépe. Rychlost, tvrdost, melodičnost, změny temp a motivů. Člověk, který nikdy neslyšel o BLACKSHARD by si měl poslechnout nejdříve tuhle skladu. Dostane z ní jasný a komplexní obraz toho co jsme a co od nás může čekat.

Debutem jste si nastavili laťku setsakra vysoko. Co teď? Zkusíte prorazit ven do zahraničí? O to se snažíme pořád. Jelikož nemáme žádného producenta ani managera o celou propagaci a management kapely se starám já. Zařizuju všecko od triček, přes bannery, koncerty až po obepisování magazínů a vydavatelství. Takže mám o zábavu postaráno. Ale snažím se, jak to jde. Každopádně kdyby se někomu naše tvorba zalíbila a chtěl by se nás ujmout, ať se určitě ozve. Budeme velmi rádi.

http://bandzone.cz/blackshard

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
20.06. Hot Metal Party
09.10. PRIMAL FEAR
10.10. PRIMAL FEAR
11.10. FROG LEAP
15.10. HELLOWEEN
17.10. TWILIGHT FORCE
17.10. AXEL RUDI PELL
25.10. AXEL RUDI PELL
26.10. APOCALYPTICA, EPICA
27.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
A co FAKKER!?