Nový Spark
venku od 31. července
CANNIBAL CORPSE, REVOCATION, AEON - 15.11.2014, Brno, Fléda

CANNIBAL CORPSE, REVOCATION, AEON - 15.11.2014, Brno, Fléda

CANNIBAL CORPSE
REVOCATION
AEON
15. 11. 2014
Brno, Fléda
600 V

Vidět CANNIBAL CORPSE na jejich letošní zastávce v České republice byla pro mě a další deathmetalové fanatiky naprostá povinnost. Do Brna si možná nepřivezli tolik zvučných předkapel jako do Prahy, ale AEON s REVOCATION zůstali. A zrovna na AEON jsem byl hodně zvědavý, protože je nejvíce vychvalují právě samotní CANNIBAL CORPSE. Takže měli před sebou nelehký úděl, aby dokázali naplnit tahle vysoká očekávání. A byl jsem překvapen, jak rychle si mě kapela získala. Nekompromisní, brutální a přímočarý death metal, jako kopanec do břicha. Netrvalo dlouho a rozhýbali i kotel, což je vždy obdivuhodné pro první kapelu. AEON měli v průběhu celého setu plyn pevně přimáčknutý na podlaze a vůbec nepolevovali od jejich drtivé deathmetalové artilerie. Opravdu se není čemu divit, že tohle je kapela, kterou vám doporučují CANNIBAL CORPSE.

Zatímco REVOCATION zněli více melodičtěji a techničtěji. Jejich kytarový kumšt bylo zajímavé pozorovat a poslouchat, ale nic mě hudebně netáhlo do kotle. REVOCATION určitě nabídli více než obyčejná deathmetalová kapela, ale čím více jsem se těšil na CC, tím více jsem s nimi ztrácel trpělivost.


Ale už jsou na řadě CANNIBAL CORPSE a nemohli si vybrat lepší start, než první tři skladby z klíčového alba „The Bleeding“. První „Staring Through the Eyes of the Dead“ byla jako černý mrak, který pohltil celý prostor a nastolil atmosféru pro zbytek večera. Bubeník Paul Mazurkiewicz možná znatelně zešedivěl, ale toho večera štípal dříví. Jeho blast beat stále zní jako nákladní vlak, který přejíždí pražce a při těchto rychlých partech v kotli šlo o život. Při „Fucked With a Knife“ se dokonce vytvořila i malá wall of death a u novinky „Kill or Become“ každý musel ječet „fire up the chainsaaaaaw!!!“, co mu to hlasivky dovolily. Druhá polovina byla věnovaná novějšímu materiálu, kde ohromil především až skoro sludgeový „Scourge of Iron“. Ten zněl jako velice pomalá a hustá lavina krve a vnitřností, která postupně zahlcovala publikum. Setlist obecně byl parádně sestavený a nedokázal bych si vzpomenout na jediný song, který mi v ten večer chyběl. Byl jsem příjemně překvapen devastujícími songy jako „Addicted to Vaginal Skin“ nebo „Disposal of the Body“, které kapela tak často naživo nehraje.

George „Corpsegrinder“ Fisher, který je každým dnem více krk než hlava (ale také i větrný mlýn), bez debat odvedl neuvěřitelný vokální výkon a svými průpovídkami si rychle u všech sjednal respekt. Ta nejpoetičtější určitě byla jeho předmluva k „I Cum Blood“. Set uzavřeli dvě nejklasičtější CC skladby a to „A Skull Full of Maggots“ a ovšem „Hammer Smashed Face“, při kterých je absolutní povinností naběhnout do kotle. Taky jsem si myslel, že tímto večer skončí, ale CC přidali ještě „Devoured by Vermin“, a to už jsem se mohl pomátnout, protože tenhle song jsem naživo slyšel snad jen jednou. CANNIBAL CORPSE předvedli nepřekonatelnou exhibici pravé deathmetalové školy. Na stage nastoupili jako vojáci v jedné linii z které neustoupili a hýbaly se jim pouze ruce a krky. Z každého kytaristy tekl stálý a viditelný proud potu, který musel na pódiu udělat solidní kaluž. Na stagi pot, v kotli krev a slzy pouze jen štěstí. Je celkem možné, že jsme v ten den byli svědky koncertu roku.

text: Tom „Chirurg“ Dřímal
foto: Radek Šich - kompletní fotogalerii naleznete zde

Nový Spark
venku od 31. července
Kalendář akcí
03.09. Helmet
04.09. Glen Hughes
04.09. Evanescence
05.09. Evanescence
14.09. Kafest
18.09. Dead Letter Circus, Siamese, Daze Of June
21.09. Overkill, Destruction, Flotsam & Jetsam, Rezet
21.09. Tattoo Grand Prix
21.09. Deafheaven & Touché Amoré, Portrayal Of Guilt
23.09. Rivers of Nihil, Black Crown, Initiate, MOL, Orbit Culture
A co FAKKER!?