Nový Spark
venku od 1. července
Czech metal studies založeny: V Brně proběhla druhá vědecká konference o metalu

Czech metal studies založeny: V Brně proběhla druhá vědecká konference o metalu

V úterý 12. 6. se po roce opět sešla odborná i laická veřejnost, aby se jala debatovat o metalové hudbě z vědeckých pozic. Druhá metalová konference s podtitulem „Metal, náboženství a spiritualita“ tak stvrdila založení českých metalových studií.

Od chvíle, kdy se na půdě Masarykovy univerzity v Brně uskutečnila historicky první vědecká metalová konference uplynul jeden rok a metal byl toto úterý opět podroben zkoumání na akademické půdě.

Organizátorovi Ing Mgr. et Mgr. Miroslav Vrzalovi se povedlo tentokráte povýšit status konference ze studentské na vědeckou a zvýšit tím její prestiž a počet účastníků. Kromě studentů a absolventů Filozofické fakulty MU, tak se svými příspěvky vystoupili studenti a výzkumníci z Mendelovy univerzity, dalších ústavů v rámci FF MU a dokonce i z FF Univerzity Kryštofa Filozofa v Nitře. Sparku se opět dostalo cti vystoupit na závěr konference s prezentací o našich aktivitách a jakožto host přijala pozvání legenda českého black metalu, kapela ROOT.

Hlavní přednáška doktora Josefa Smolíka se týkala metalové subkultury z pohledu různých sociologických škol. Dle Smolíka lze na metalovou subkulturu nahlížet různými prizmaty a zkoumat ji z mnoha pozic a výsledkem jeho přednášky bylo zjištění, že je do budoucna mnoho co zkoumat a že metal může hrát zástupnou roli místo náboženství. Sám organizátor Miroslav Vrzal pak prezentoval založení českých metalových studií, tedy vědeckého odvětví, které zkoumá metal a který se na západních univerzitách již etabloval. Jsme velmi zvědaví s čím čeští výzkumníci přijdou.


Z bloku jednotlivých přednášek vystupoval referát doktoranda FF MU Andreje Kapcára o situaci metalové scény v Gruzii. Ačkoli na začátku sám deklaroval, že metal je v Gruzii téměř neexistující, dovedl poutavě vysvětlit proč tomu tak je a zároveň s čím se potýká těch pár místních metalistů. Seznam všech přednášek lze najít na Facebookové události konference.

Na závěr konference zavítala na akademickou půdu trojice z kapely ROOT, se slovy, že nikdy nic podobného nezažili. Big Boss (zpěv), Igor Hubík (baskytara) a Aleš Dostál (kytara) pak dlouze se studenty diskutovali a poskytli jim jedinečný vhled do života a historie fenoménu nejen českého metalu, ROOT. Celé setkání bylo zakončeno v poslední hospodské baště brněnské metalové subkultury, M13, kde byla celá konference řádně zhodnocena a navázaly se nové cenné vztahy.

Sparku bylo opět velkou ctí se akce přímo zúčastnit a přeje do třetího ročníku a českým metalovým studiím jen to nejlepší. Doufáme, že se za rok sejdeme v Brně znovu a kdo budete mít zájem, rozhodně si toto netradiční metalové setkání nenechte ujít.

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
21.07. AC/DC
21.07. HELLRIPPER, CLOAK, HIGH COMMAND
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. SCHOOL DRUGS
29.07. SCORPIONS
31.07. HEMLOCK, MADRAIN
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace