Nový Spark
venku od 28. února
DARK GAMBALLE – Kouzlo funguje i po jedenácté

DARK GAMBALLE – Kouzlo funguje i po jedenácté

Před jednadvaceti lety vydala vyškovská parta DARK své první album jménem „Sex’n’death“. Jednalo se o death metal se vším všudy, avšak v této kapele byly velké ambice. Jejich styl do sebe za chvíli vstřebal mnoho dalších vlivů, jejich hudba procházela výrazným progresem a v jejich textech se objevila vlastní vymyšlená řeč – gamballština. Skupina se časem přejmenovala na DARK GAMBALLE podle vlastní vymyšlené planety Gamballe a ve vývoji dospěla až k melodickému podlazenému rocku s hitovým potenciálem. Na svém už jedenáctém albu „Zatím dobrý“, které vyšlo letos, dokázali, že jim stále nedochází dech a že pořád objevují nové věci. O současných, minulých i budoucích tématech z planety Gamballe se rozhovořil zpěvák a textař Jiří Sedláček, jemuž se také přezdívá 10 (DeSed).


Nové album „Zatím dobrý“ je už jedenácté ve vaší diskografii a i přesto na něm působíte svěže a energicky. Čím to je, že si i po deseti studiových nahrávkách uchováváte takovýhle zápal a inspiraci? 
Děkuji. Možná nás táhne touha se zdokonalovat a těšíme se, že to další album bude nejvíc nejlepší. Pak se z něj těšíme, blahopřejeme si a pak přijde doba, kdy je čas natočit další album, které bude opravdu nejvíc nejlepší. Možná je to nedostatek odvahy zestárnout a být strejdové rozumující u piva. Prostě jsme tady o toho, abychom skládali písně.


Cítíte, že jste si s každou další deskou stále jistější v kramflících nebo je tvořit novou tvorbu pořád těžší a těžší díky strachu o to, abyste se nezačali opakovat?
Cítíme, že je stále mnohem těžší uspokojovat sami sebe. Stále těžší hledat dobré riffy, melodie. Cítíme větší odpovědnost, za to co sdělujeme. Tohle všechno je maximálně těžké, komplikované, ale taky opravdu zábavné, vzrušující, dobrodružné. Strach z opakování nemáme, nebo nám částečná inspirace předchozími písněmi DARK GAMBALLE nevadí. Chceme se pokaždé posouvat, ale neztratit nit, protože tak, jak je DARK GAMBALLE dnes, se nám jednoduše líbí. Nemáme potřebu se zlomit, škrábat se za uchem patou a vypadat u toho nesmírně oduševněle. Nemáme potřebu hrát dvě stě tónů do minuty, ale máme potřebu najít ideální pěknou jednoduchou gamballskou písničku.


Jdete s dobou a váš zvuk zní na poslední desce velmi moderně. Bylo vaším cílem, aby „Zatím dobrý“ znělo co nejsoudoběji nebo to vyplynulo samo od sebe?
Jestli zní „Zatím dobrý“ soudobě jsme neřešili. Spíše jsme šli po barevnosti a náladách. Tyto písně opravdu nevznikaly jednoduše. Něco málo jsou zkušebnové jamy a zbytek spousta domácí mravenčí práce, vychytávání. Na další album půjdeme úplně a to do slova od lesa. Prostě zase jinak.


„Zatím dobrý“ zdobí i velmi vyvedený booklet. Jak je vaším zvykem, nechali jste si také záležet na videoklipu. Jak moc si myslíte, že je pro DARK GAMBALLE důležitá vizuální stránka 
Jak jsem už říkal před tím, není okolo DARK GAMBALLE nic, co by nám připadalo méně důležité. Všechny části skládačky do sebe musí zapadat. I kdyby to všechno nikdo nepochopil, nedostavilo se žádné docenění, stejně nemůžeme jinak.


Nejednou se mi při poslechu posledního alba vybavil David Koller. A to už jak pěveckým projevem, tak texty (zejména ve skladbě „Taxi city“). Jak moc velkou inspiraci nacházíte v české scéně?
David Koller je velká osobnost a baví mě většina toho, pod co se podepsal. Pokud něco z jeho tvorby u mě zapustilo kořeny, budiž, nemám s tím problém. Je to dobrý vzor, stejně jako Karel Kryl, PRAŽSKÝ VÝBĚR, FLAMENGO, JASNÁ PÁKA, H.N.F., Petr Novák ze starších vzorů. Ale i J.A.R., PRAGO UNIO, ILLUSTRATOSPHERE a další z těch relativně mladších.


Poslední dobou stále více kapel skládá v angličtině. Vy jste však věrní českému jazyku, který k současné tvorbě DARK GAMBALLE sedne na míru. Vaše texty navíc v posluchači podněcují představivost. Myslíte si, že by jsi dokázal své imaginace vyjádřit stejně barvitě i například v angličtině nebo by to vaší hudbě naopak uškodilo?
Já myslím, že pravděpodobně nedokázal, nebo bych nad ní neměl takovou možnost kontroly, sebereflexe, jako u češtiny. Na to abych se mohl v angličtině vyjadřovat, prostě neumím natolik dobře anglicky. Čím dál tím víc mi záleží na kvalitě slova pro DARK GAMBALLE. Je to výzva, ve které vyhrávám jen málokdy, ale nevzdávám se.


Když mluvíme o jazycích, nejeden fanoušek si vzpomene na dobu, kdy jste zpívali ve vlastní vymyšlené řeči– v gamballštině. Nechybí Vám ta svoboda, jakou ona řeč nabízela?
Gamballština byla sice zábavná, ale stejně jako jsme jiní my i vyjadřování DARK GAMBALLE v současnosti je jiné. Možná mi trochu chybí ta barevnost, ale ochočit slova do češtiny, mě baví mnohem víc.


Vaše stará tvorba z období, kdy jste si ještě říkali pouze DARK evokuje death metal, což je výrazný protiklad oproti vašemu současnému stylu. Neříkáte si občas, že byste se vrátili ke staré éře a nahráli zase něco ve stylu extrémního metalu?
Myslím si, že současná sestava nemá v sobě mnoho z dřívější tvorby, jsou to prostě jiní lidé, takže nevidím moc možnost návratu do éry „Sex‘n‘death“. Nicméně jsem členem příležitostného projektu KURF7, kde jsem s sebou stáhl bubeníka Gothyše a se dvěma členy vyškovských PIGSTY vytváříme pravé DarkPigstyovské orgie. Můžete se mrknout na http://www.kurf7.com , nebo  http://bandzone.cz/kurf7 .


Za dobu vaší kariéry jste si prošli výrazným progresem. Nejdříve jste začali u death metalu a pak postupně křížili proti sobě všelijaké hudební styly a vytvořili si svůj vlastní nezaměnitelný výraz. Je podle vás ortodoxní oddanost nějakému žánru věc, která může jakoukoliv kapelu v jejím vývoji spíše zbrzdit?
To nevím. Myslím, že je v pořádku, že se někomu líbilo hrát jako SLAYER v roce 1983 a hraje tak do dnes. Stejně tak je v pohodě přístup třeba Mikea Pattona (ex-FAITH NO MORE), který nedělá nikdy nic stejně. Není špatné cesty. Jen lidem občas chybí schopnost naslouchání, tolerance a možnost jiného názoru. Já mám rád i „Show no Mercy“ i toho Mikeho.


Na závěr se zeptám, co všechno se vůbec změnilo na planetě Gamballe? Může se stát, že by další tvorba přinesla nějaké nové zmapování toho místa? My jsme Gamballe nikdy neopustili, jen vyjadřovací prostředky se změnily. Jsme DARK GAMBALLE, jediní toho druhu na světě. Ta slova se zdají být trochu arogantní, ale pravdivá.

Nový Spark
venku od 28. února
Kalendář akcí
29.02. Ozzy Osbourne, Judas Priest
29.02. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
01.03. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
04.03. AFTER THE BURIAL, MAKE THEM SUFFER, POLAR, SPIRITBOX
04.03. RHAPSODY OF FIRE
06.03. ROSE TATTOO
06.03. HIGHLY SUSPECT
06.03. ROSE TATTOO
11.03. PALAYE ROYAL
11.03. CHELSEA WOLFE, JONATHAN HULTÉN
A co FAKKER!?