Nový Spark
venku od 28. února
DELAIN – „The Human Contradiction“

DELAIN – „The Human Contradiction“

DELAIN už albem „We Are the Others“ rázně vykročili ze stínu svých „starších sourozenců“ Within Temptation, nyní novinkou „The Human Contradiction“ jenom potvrdili, že pevně stojí na svých vlastních nohou. Recenzi alba nám zaslal Adam Musil. Děkujeme!

Novinku ozdobili tři hosté – do vod growlingu DELAIN zavedli George Oosthoek a novopečená frontwoman Arch Enemy Alissa White-Gluz, třetím hostem byl pak starý známý Marco Hietala, jenž si zapěl hned ve dvou skladbách. Nechoďme kolem horké kaše. „The Human Contradiction“ je suverénně to nejlepší, co DELAIN kdy nahráli. Svoje tradiční, nenáročné melodie a kompozice vystřídali složitěji přístupnými postupy a nápaditější stavbou skladeb. Patrné je to hned zpočátku na „Here Come the Vultures“. Baladický start vyústí v dramatickou píseň, pro DELAIN do této doby ne úplně typickou.

Druhá „Your Body Is a Battleground“ je naopak jízda od první sekundy. Charlotte Wessels opět spojuje síly s Marcem Hietalou, a že to je duet! „Stardust“ se drží starého osvědčeného receptu a až na variabilnější vokál Charlotte Wessels se nejedná o žádný objev. To samé platí i pro tvrdší „My Masquerade“. Na „Tell Me, Mechanist“ představuje svůj extrémní vokál George Oosthoek, kterého fanoušci female fronted metalu mohou znát třeba z debutu Within Temptation „Enter“ nebo eponymního debutu ReVamp, jinak momentálně působí u Celestial Season. Kontrastující vokální techniky zde fungují na jedničku (možná s mínusem, vysvětlení později).

Jak už bylo řečeno, Marco Hietala figuruje ve dvou písních, tou druhou je „Sing to Me“. Jedná se o tradičnější píseň, kterou naštěstí právě Hietala vytahuje z průměru, bez něj by byla nemastná, neslaná. Další dvě písně „Army of Dolls“ a „Lullaby“ už tím průměrem jsou a z mého pohledu pouze připravují cestičku pro třešničku na konec (v tomto případě spíše pořádnou třešeň).

„Tragedy of Commons“, ač má standardní čtyři minuty, svou kompozicí připomíná komplikovaný opus, u DELAIN dříve neslyšený. Refrén se vám zaryje hluboko do hlavy a jen tak nepustí, kombinace Charlottina šepotu, zpěvu a sboru, do toho ještě extrémní příspěvek Alissy White-Gluz vynáší tento kousek do závratných výšin (tentokrát čistá jedna) někde na hranici ušního orgasmu.

Deluxe edice alba „The Human Contradiction“ obsahuje dva disky, přičemž druhý nabízí další dvě nové skladby („Scarlet“ a „Don’t Let Go“), live provedení vybraných písní (např. „My Masquerade“ nebo „Sever“) a orchestrální verze dvou písní („Your Body Is a Battleground“ a „Sing to Me“).

„The Human Contradiction“ se dá jen těžko něco vytknout, DELAIN zrají jako víno a projev Charlotte Wessels jakbysmet. Novinka má potenciál udělat v kariéře Holanďanů tlustou čáru a vystřelit je z nadprůměru do extraligy symfonického metalu.

text: Adam Musil

Nový Spark
venku od 28. února
Kalendář akcí
27.02. DESTRUCTION, LEGION OF THE DAMNED, SUICIDAL ANGELS, FINAL BREATH
27.02. GOST, SVART CROWN
28.02. NÁROĎÁK THRASH FEST
29.02. Ozzy Osbourne, Judas Priest
29.02. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
01.03. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
04.03. AFTER THE BURIAL, MAKE THEM SUFFER, POLAR, SPIRITBOX
04.03. RHAPSODY OF FIRE
06.03. ROSE TATTOO
06.03. HIGHLY SUSPECT
A co FAKKER!?