Nový Spark
venku od 30. ledna
EDGUY - „Space Police – Defenders of the Crown“

EDGUY - „Space Police – Defenders of the Crown“

Recenzi nového alba EDGUY nám zaslala naše čtenářka Evča Pechová. My děkujeme a těšíme se na vaši diskuzi!

Tobias Sammet se svojí partičkou Edguy, dosáhl po celosvětově úspěšných albech, velice příznivé pozice v hudebním světě a jelikož pochází ze sousedního Německa, kde mají snad už od pradávna recepty na to, jak se správně má dělat heavy metal, není divu, že si kluci vychutnávají pobyt na výsluní. Teď tu tedy máme další, již desáté studiové album. Tobias dopředu hlásil, že tohle bude to nejtvrdší heavymetalové album, co kdy vydali. Datum 18. dubna je tady a s ním i dlouho očekávané album. Ačkoliv mám všechna alba dobře naposlouchaná, nemohla jsem jinak, než si opět projet celou diskografii a přemýšlet, čím nás dostane tentokrát.

Jak se blížil pomaloučku ten zlomový den, už jsem prostě něco chtěla slyšet. Což se taky stalo a na konci března byla vypuštěna skladba „Sabre a Torch“. Tohle mě prostě dostalo! První vlaštovka a hned takový nářez. Je energická, rychlé riffy kytar a Tobiasův stále excelentní hlas. Dává si tam výšky, jako na starších albech. Refrén je naprosto jednoduchý, ale z hlavy ho už prostě nikdy nedostanete. Další pecka se objevila po pár dnech. Nese název „Love Tyger“ – pro mě je to typická Lavatory Love Machine. Ty prvky v ní prostě slyším. Naprosto vesele laděná písnička a klip k ní, je hodně vtipný. Animované postavičky si tam jezdí na tygrovi. Je to prostě správně ujeté.

Na albu je k dispozici celkem deset písní a pak bonusovky. Tohle jsou ale zatím jen dvě skladby z celého alba. To nejlepší nás totiž teprve čeká. Musím říci, že je naprosto parádní. Nevím, jestli je úplně to nejtvrdší, ale za to je perfektně melodicky chytlavé a do mé sbírky těch Top určitě poputuje. Já jsem z něj opravdu nadšená. Každá skladba je naprosto originální a dostane vás nejen tím, jak chvílemi je některá doslova ujetá, jiná zase z vesmíru. Každý si na něm najde to svoje pravé.

„Space Police“ – nacházíme se ve vesmíru! Prapodivné zvuky se nesou celou písní. Drží si pomalejší tempo, melodické kytary a opět chytlavý refrén. Ke konci skladby se konají vesmírné války. Úplně tam vidím, jak po sobě střílejí nějací mimoňové barevnými pistolkami. Dost vtipný závěr.

„Defenders Of the Crown“ – Tady už se přidává na tempu. Stejně jako u první skladby. Je to další skladba plná energie a epického závěru. Tobias si tam opět rozjíždí ty svoje výšky až někam do nebes.

„The Realms Of Baba Yaga“ – Už ten název o něčem vypovídá. Pro mě další vtipná skladba. Tvrdé riffy kytar, rychlé bicí a opět skvělý refrén, jak už je u Edguy zvykem.

„Rock Me Amadeus“ – v originále je tato písnička už sama o sobě ujetá a tenhle cover se opravdu povedl. Rockový nádech tomu přidává ten pravý šmrnc a získává si mojí oblibu.

„Do Me Like A Caveman“ - Drží se ve stejném tempu, jako předchozí skladby, jsou tady slyšet více klávesy a kytarové sólo tam parádně pasuje.

„Shadow Eaters“ – to je prostě návrat ke starým kořenům. Melodická, rychlá, žádné zbytečné kudrlinky, jen prostě čistý power. Nemám slov, v tomhle slyším stará alba.

„Alone In Myself“ – trošku zvolníme a máme tu baladu. Myslím si, že tady netřeba se vyjadřovat. Naprosto krásná píseň.

„The Eternal Wayfarer“ - začátek se zdá být pomalý, jen kytara a klidný zpěv. Nenechme se ale zlákat, nebudeme odpočívat. Po pár sekundách se skladba rozjede, ačkoliv není v rychlejším tempu, v klidu vás prostě nenechá. Opět je tu Edguyovská melodie, krásně vyzpívané refrény.

Už tu máme jen bonusové sklady. „England“ - začátek jen zpěv a klavír. Po chvíli se přidají bicí a kytary a navodí příjemnou atmosféru balady. „Aychim In Hysteria“ – tohle je naprosté retro. Působí jako hodně stará vykopávka a připomíná mi to kapelu Modern Talking. Je to taková vtipná oddechovka a výborná třešnička na dortu.

Když to všechno shrnu, to album se prostě povedlo. Je plné energie, chytlavých refrénů a opravdu melodické. Myslím si, že na zimním Masters of Rock předvedou úžasnou show.

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
25.02. STARSET
25.02. OBSCURA, GOD DETHRONED, THULCANDRA, FRACTAL UNIVERSE
27.02. DESTRUCTION, LEGION OF THE DAMNED, SUICIDAL ANGELS, FINAL BREATH
27.02. GOST, SVART CROWN
28.02. NÁROĎÁK THRASH FEST
29.02. Ozzy Osbourne, Judas Priest
29.02. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
01.03. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
04.03. AFTER THE BURIAL, MAKE THEM SUFFER, POLAR, SPIRITBOX
04.03. RHAPSODY OF FIRE
A co FAKKER!?