Nový Spark
venku od 1. července

FATES WARNING - 3.11.2014, Krakow, Fabryka

FATES WARNING se po jarním přerušení evropského turné, což tenkrát odnesl i pražský koncert, naštěstí na starý kontinent brzy vrátili, aby dokončili rozdělanou práci k loňské výborné desce „Darkness in a Different Light“. Tentokrát sice Praha v rozpisu šňůry chyběla, ale kapela naštěstí zařadila z mého pohledu výhodnější Krakow a jelo se opět do Polska.

Předkapelou uvedenou i na vstupence měli být italští HEADLESS, u kterých působí švédský světoběžník Göran Edman, ale nakonec se na pódiu v klubu Fabryka objevila domácí „grupa“ HEART ATTACK. Nejsem si úplně jist, zda to byla nejvhodnější volba. Mix moderně pojatého hard rocku a (core) metalu by se možná spíše hodil k takovým DOWN než k progresivu, ale aspoň se člověk pořádně rozkoukal a naladil na hlavní hřeb večera.

Ten začal na minutu přesně podle plánu a hned na úvod byla vytažena první skladba z nové desky „One Thousand Fires“, na níž okamžitě navázala „Pale Fire“, zřejmě, aby měl start koncertu pořádný zážeh. Ale to by měl i bez ohňů v názvech, protože FATES WARNING fungovali od první noty jako perfektně seřízený orloj. Ray Alder si sice stěžoval, že asi vypil moc kafe a necítí se nejlíp, ale zpívalo mu to obdivuhodně. I když to z desek nemusí být tak patrné, mnoho skladeb FATES WARNING disponuje neuvěřitelným groovem, například dvě časti ságy „A Pleasant Shade of Grey“, které toho večera zazněly. Zrovna to jsou momenty, kdy se kapela může opřít o všestranného baskytaristu Joeye Veru, který má opravdu daleko do chladného progresivního hráče a hází to s ním na pódiu při každém brnknutí na tlusté struny. Kytarovým partnerem mozku FATES WARNING, Jima Matheose, byl opět živý záskok Michael Abdow, nesmírně šikovný kytarista, kterému byla svěřena spousta sólových partů. Samostatnou kapitolou, o které by se daly psát romány, je Bobby Jarzombek, který předvedl pestrou a přitom dynamickou hru. Když bubeník umí, není třeba žádných sólových exhibic. A Bobby je skutečný Mistr, ostatně nahradit Marka Zondera by nemohl žádný nedouk. FATES WARNING odehráli neskutečných sedmnáct skladeb za hodinu a půl (tedy takřka bez oddechu) a vděční fandové si jich nakonec ještě jednou vykřičeli a vytleskali na jeden přídavek v podobě „We Only Say Goodbye“ z alba „Parallels“, která původně vůbec neměla být na playlistu. Osobně doufám, že v případě této dlouholeté nedoceněné progresivní jistoty se ještě o definitivní „sbohem“ nejedná a že FATES WARNING brzy ohlásí práce na novém albu a při té příležitosti se k jeho propagaci do střední Evropy vrátí.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
18.07. VOIVOD, ACID FORCE
20.07. OBSCENE REVENGE
21.07. AC/DC
21.07. HELLRIPPER, CLOAK, HIGH COMMAND
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. SCHOOL DRUGS
29.07. SCORPIONS
31.07. HEMLOCK, MADRAIN
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace