Nový Spark
venku od 1. června
Fresh Blood se blíží, již 31. 3. – PAWNSHOP

Fresh Blood se blíží, již 31. 3. – PAWNSHOP

Finále soutěže kapel Spark Fresh Blood se blíží a my vám postupně představujeme všech šest finalistů. Nyní jsou na řadě příbramští HC/Crossover PAWNSHOP.PAWNSHOP jsou vyspělým hudebním tělesem, které své nahrávky obohacují o atmosférické prvky a přibližují se tak ke tvorbě známějších kolegů NEUROSIS. Silně ovlivnění okolním děním a životními pocity tvoří rodáci z Příbrami hudbu plnou emocí. Nedávno vydané EP „Nezlomí nás“ je ukázkovým příkladem promyšleného muzikálního díla, které svým posláním nezůstává pouze u hudebního vyjádření. Na PAWNSHOP jsme se ptali kytaristy Lukáše Králíčka alias Kukina.

Styl: Hardcore/Crossover
Město: Příbram
Vznik: 2006

PAWNSHOP to válí už od roku 2006. Za tu dobu se v kapele vystřídalo poměrně dost zpěváků. Řekl bys, že se skupina posune příchodem nového vokalisty vždy trochu jiným směrem?
Je fakt, že za dobu naší existence se v kapele vystřídalo dost členů nejen na postu zpěváků. Každá personální změna v kapele je na výsledném projevu kapely znát, u zpěváků to platí dvojnásob. Každý člen svým působením v kapele zanechal svou zkušenost a náhled, což nás posunulo zase o kus dál. Troufnu si říct, že v současné době se naše sestava dostala do toho nejlepšího možného složení. Musím to zaťukat. (smích)

Máte za sebou několik demo počinů a plnohodnotnou desku „V iluzích oděný svět“. V srpnu 2017 jste vypustili EP „Nezlomí nás“. Jedná se o tvrdou, ale zároveň i melancholickou nahrávku. Je pro vás atmosféra na nahrávkách důležitá?
Vždy jsme se snažili, aby v nahrávkách byla patrná atmosféra, a ne vždy se nám to povedlo. Jsem rád, že jsme se dostali do takové fáze, kdy se nám daří všechny naše pocity vtěsnat do nahrávky. Baví nás střídat tvrdé a, jak ty říkáš, melancholické pasáže. Určitě je pro nás atmosféra na nahrávkách, ale i v živém hraní, důležitá.

K propagaci EP „Nezlomí nás“ jste natočili videoklip ke skladbě „Samota“, který se, jak předpokládám, odehrává v kulisách Příbrami. Jak moc vás tohle město ve tvorbě inspiruje?
Ano, celý klip je točen v Příbrami. Považujeme se za hrdé Příbramáky. (smích) Většina kapely zde žije celý život, takže určitě na nás vliv má. Je to super okresní město, které má svoje světlé i stinné stránky, ostatně asi jako každé město. Kapelu a naši tvorbu spíš více ovlivňuje celkové dění kolem nás než samotná Příbram.


Píseň už svým názvem, ale i celkovou náladou, vyznívá velmi depresivně. Zpíváte: „Že možná ještě jednou, svým prokřehlým básním přikývnu, budu-li ráno na živu“. Odráží texty váš momentální pohled na svět?
Při dělání muziky vycházíme vždy z našich aktuálních pocitů, a to se pak odráží samozřejmě i do skladeb. Svět kolem je tou největší možnou inspirací. Stačí se porozhlédnout. Zvěrstva kolem nás jsou všudypřítomné. Zrovna text ke skladbě „Samota“ pochází z dílny příbramského básníka Vladimíra Stibora, který nás natolik dostal, že jsme ho poprosili, zda ho můžeme použít. Naštěstí souhlasil, za což jsme mu moc vděční! Je to ten typ textu, který tě odhalí až na kost. Pak z toho vznikl song na naší první klipovku.

Pojďme se podívat na proces psaní v PAWNSHOP. Fungujete při tvorbě nových písní jako celek, nebo se u vás nachází jedna výraznější tvůrčí osobnost, která udává směr kapely?
Při tvorbě věcí fungujeme jako celek, většinou se staví na kytarových či basových linkách, které se pak rozvíjejí, k co možné největší spokojenosti všech členů. Každý řekne svůj názor a pohled na věc, až vznikne kompletní skladba. Samozřejmě v každé kapele je vždy jedna vůdčí osoba, která v tomto případě nějakým způsobem zbyla na mě. (smích) Nicméně je u nás všechno na vzájemné domluvě a demokratickém rozhodování.

PAWNSHOP vystupují i akusticky. Na youtube je ke zhlédnutí video, kde vám hostuje saxofonista Kuba Ročňák. Dokázal by sis PAWNSHOP představit i jako jazzovou kapelu? Nebo je hardcore a metal důležitou součástí vašeho hudebního projevu?
Byl to náš první kompletně akustický set. Je až neuvěřitelné, jak tě ty akustické nástroje a minimum humbuku úplně odhalí. Chtěli jsme to trochu okořenit, a proto jsme pozvali Kubu Ročňáka na výpomoc. Zhostil se toho parádně a dodal tomu úplně nový rozměr. Na to, jaké jsme z toho měli obavy, nás to neskutečně bavilo a posunulo ve vnímání naší hudby zase o kus dál. Dokázal bych si i představit saxofon i v plnotučné verzi našich věcí. Určitě je pro nás hardcore a metal důležitou součástí, ale experimentům se nebráníme. Přece jenom se jazz a metal v dnešní době kombinuje často. Vem si hudební styl djent. Ale to se nás tolik netýká. (smích)


Během vašeho působení jste se podívali i koncertně do zahraničí – a to v roce 2013 do Francie. Jak vás místní fanoušci přivítali?
To byl taky jeden z milníků kapely, na který se nezapomíná, a kvůli kterému za to všechna ta dřina stojí. Byl to pro nás neskutečný zážitek a splněný sen si zahrát čtyři koncerty ve čtyřech francouzských městech. Zde bylo nádherně vidět, jak lidi spojuje hudba a ne jazyk, tady žádné jazykové bariéry nejsou. Lidi nás přijali nad očekávání dobře a každý koncert byl super mejdan od příjezdu až po odjezd, ostatně jako celý trip do Francie. (smích) Byl tam vidět menší rozdíl od naší republiky: jaké mají kapely zázemí a jak k nim přistupují pořadatelé. U nás se máme ještě co učit, ale tím si určitě nechci stěžovat na naší krásnou republiku.

V roce 2012 jste v jednom z rozhovorů uvedli, že Příbram není ideálním místem pro pořádání koncertů tvrdšího rázu – kvůli prostorům a upadající scéně. Změnilo se od té doby něco?
Jo? To už si ani nepamatuji, že jsme někde pronesli. (smích) Každopádně je to bohužel v současné době ještě daleko horší, než to bylo. Kapel na Příbramsku výrazně ubylo a míst k pořádání koncertů ani nemluvě. V současnosti se v Příbrami rozjíždí jeden nový klubík, tak snad to tu Příbram zase trochu nakopne, protože teď to stojí úplně za h…o. (smích)

Kam bys chtěl, aby se PAWNSHOP v hudebním světě dostali? Ne všichni mají touhu, aby jejich kapela byla na výsluní, a raději zůstávají v bezpečných vodách undergroundu…
Určitě bychom se rádi dostali dál než pouze do vod undergroundu. Je to všechno o tvrdé práci a hlavně času, který tomu můžeme věnovat. Snažíme se kapele věnovat maximum a stále jí posouvat dál a dál. Je to běh na dlouhou trať! Ale musím říct, že nás to zatím pořád baví, když vidíme i sebemenší progres, jak sami na sobě, tak ve zpětných reakcích od veřejnosti. Nezbývá nic jiného než na sobě tvrdě makat a jít vstříc novým výzvám.

Diskografie:
2011 V iluzích oděný svět
2017 Nezlomí nás

Sestava:
Kukin - kytara
Frenk - zpěv
Wickey - bicí
Radek - baskytara

Vstupenky na finále Spark Fresh Bloodu můžete kupovat v síti Ticketpro.

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
16.07. ANTHRAX - live stream
18.09. PRIMAL FEAR
20.09. PRIMAL FEAR
21.09. FROG LEAP
22.09. AXEL RUDI PELL
25.09. AXEL RUDI PELL
08.10. TWILIGHT FORCE
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
A co FAKKER!?
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace