Nový Spark
venku od 29. března
HANNIBAL LECTER - Nu-metaloví sérioví vrazi

HANNIBAL LECTER - Nu-metaloví sérioví vrazi

Když se rozestaví v plné sestavě, je jich plné pódium. A co teprve, když začnou hrnout svou odpověď na industriální nu-metal typu SLIPKNOT, v níž hrají čím dál tím větší roli samply jak ze zlatých zářezů FEAR FACTORY. HANNIBAL LECTER se mohutně opřeli do vývoje své kariéry a albem „Avenue To Emptiness“ boří mýty o tom, že Češi pořádně ostrý nu-metal neumí. Síla, tlak, ale i melodie a pohoda z desky doslova stříká. HANNIBAL LECTER je tu, aby vám otevřel lebku a vydlabal mozek. Je to prý pochoutka…, jak by vám jistě potvrdil i baskytarista Zed.

Nové album „Avenue To Emptiness“ přináší na jedné straně nu-metalovou klasiku, jak jsme od HANNIBAL LECTER zvyklí, tentokrát je ale vše umocněno vkusně užitými samply. Angažmá DJ´ Kuby Pikeshe je trefou do černého…
Tak to jsme rádi a podle reakcí se to povedlo. Když jsem samply slyšel poprvé s kompletně nahranou muzikou, tak jsem si říkal, že buď to bude průser a nebo naopak. Myslím, že Kuba odvedl dobrou práci, každý zvuk si vytvořil sám. Navíc s náma na koncertech opravdu hraje, nepouští jen nějaký smyčky se zvukama, čož je důležité. A popravdě řečeno, je to stejnej magor, jak my ostatní, tak mezi nás skvěle zapadl.

Ptám se proto, že díky samplům je nová deska oproti předchozí „In The Same Rings“ výrazným posunem vpřed. Budou i starší věci na koncerty přearanžovány?
Momentálně je náš setlist tvořený výberem věcí z našich třech desek.Co dávalo smysl, si Kuba dosamploval, ale ne za každou cenu. Pokud zrovna nehraje, tak může skočit ostatním pro pivo. Nechtěli jsme to hlavně dělat nějak na sílu a lámat přes koleno. Jezdí kamionem a tak stejně někdy bohužel musíme hrát bez něho.

Jako předzvěst desky vznikl klip ke skladbě „Loneliness“. A to s řádným předstihem. Namanulo se to tak nebo jste chtěli záměrně zůstat v hledáčku fanoušků?
Klip se točil předem záměrně, dal by se to brát i jako videosingl, ale hlavně jsme chtěli mít na chystaném CD klip. Bohužel se to trochu protáhlo a vznikla taková prodleva, ale vím, že kdyby jsme to udělali naopak, tak je CD bez klipu. Navíc se klip natáčel v létě, což pro nás byla příjemná změna, oproti minulým klipům, které se točily všechny v zimě. I když s tím horkem jsme to možná trochu přehnali.

HANNIBAL LECTER představují tu drsnější tvář nu-metalu a hardcore. I na novince ale sem tam zazní čistý zpěv. Řešili jste složitě, kam ho umístit, nebo to trak nějak vyplynulo samo od sebe?
Bylo příjemné zjistit, že Šeda má i jinou, čistou polohu hlasu.Ono se to profláklo už při nahrávání předchozí desky. Zamakal na sobě, jednu dobu jste ho nepotkali bez španělky a myslím, že mu to hodně pomohlo, viz věc „Piece of Shit“. Setkal jsem se s názory, že se to tam nehodí, ale má hezkej hlas, tak proč ho nevyužít. Byla by to škoda.

Opět jste natáčeli ve studiu Šopa, co je na něm tak inspirativního?
V Šopě jsme byli potřetí, jedině Standa Valášek je schopnej nás ve studiu zvládat. Spousta věcí se dodělává až ve studiu a k tomu je potřeba pohoda, kterou jsme v Šopě našli, a proto se tam rádi vracíme. Nahrávání je pro nás dovolená, v tom nejlepším slova smyslu. Standa je kámoš, kterého vždycky rádi uvidíme a myslím, že i on nás. Navíc je to Slovácko a zrovna byla burčáková sezóna, tak si to dovedeš představit.

Jste docela početná kapela, jak to máte třeba se zkouškami a vůbec komunikací?
Pokud se jedou koncerty, tak toho moc nenazkoušíme, volno bývá hlavně převážně o víkendech. Komunikace je v pohodě, kdo chce hrát, tak komunikuje, kdo nekomunikuje nehraje. Kapelu máme, protože nás to baví a nikoho do toho nutit nebudeme. Nejsme z jednoho města, spíš z jednoho okresu, tak to fungovat musí.

Ptám se i proto, že mi takhle pohledem zvenčí přijde, že sestava se dost obměňuje…
Těch změn zas není tolik, jak by se mohlo zdát. V roce 2011 nám odešel bubeník do Jumping drums a taky kytarista. Za bicí si sedl Hanz Fucker, který s náma s přestávkami hraje už od 2007. Zkoušeli jsme to ve čtyřech, ale ukázalo se že to není ono. Za poslední tři roky jsem vyzkoušeli pět kytaristů. Na kytaru ted řádí Patrik Schaffer a pěvně věřím, že to tak bude napořád. Takže momentálně hrajeme v šesti a tak silní jsme ještě nebyli.

A co na pódiích malých klubů, tam se srovnáte jak?
No někdy je to docela nářez. Ze začátku jsme měli v plánu menší kluby odehrát jen ve čtyřech, ale nefungovalo to. Klukům to bylo líto a je to vůči nim i nefér. Zrovna nedávno jsme hráli v Exitu v Přerově. Malej klub, kam se nacpalo sto platících, malinkatý podium. Co se ale pak dělo během koncertu byla naprostá pohádka. Naštěstí Kuba i Patrik nejsou tak rozměrní jako zbytek kapely, tak jsme se tam dokázali vecpat.

Sestava: Michael Grey (zpěv), Yaro Burro (kytara), Patrik Schaffer (kytara), Uncle Zed (baskytara), Hanz Fucker (bicí), Pikesh (samply)

Diskografie:
2006 – Hannibal Lecter
2009 – In The Same Rings
2013 – Avenue To Emptiness


www.bandzone.cz/hanniballecter
www.hannibal-lecter.cz

Nový Spark
venku od 29. března
Kalendář akcí
24.04. Casey, Gatherers, Acres
25.04. Suffocation, Belphegor, God Dethroned, Nordjevel, Darkrise
25.04. Metalománie
26.04. Hypnos
26.04. Frog Leap
28.04. Vulture Industries, Helheim, Madder Mortem, Caelestia
28.04. Citron, Tublatanka
30.04. Cradle of Filth, The Spirit
02.05. Metalománie
03.05. Desertfest
A co FAKKER!?