Nový Spark
venku od 1. prosince

HYPOCRISY, HATESPHERE - 5.10.2013, Zlín, Masters of Rock Café

5. října v podvečerních hodinách se prostory provinciálního nákupního centra Čepkov ve Zlíně začaly zaplňovat muži a ženami v černém. Tentokrát se nejednalo o akci maturantů, absolventů tanečních či výprodej smokingů. Do města zavítali umělci!! A to až z daleké ciziny.

Vzhledem k očekávaným hudebním tělesům před Masters of rock café převládaly pochopitelně trikoty a mikiny Hypocrisy, ale k vidění bylo i několik Master´s hammer, Nile a Blind guardian. A pochopitelně velmi zlidovělou se stává značka Brutal assault. Byl jsi na Brutálu – jsi členem klanu :) A co je pro tyto akce příznačné – tak nějak se všichni už od vidění známe...

Předkapelu FORREST JUMP jsem obětoval autogramiádě s HYPOCRISY. Z jejího průběhu se dá odhadnout, v jakém citovém a myšlenkovém rozpoložení hlavní hvězdy dojely. A tady to při poctivém podepisování vstupenek, přinesených fotek a důsledném malování na obalech vinylů vypadalo na opravdu dobrý koncert.

Výborně naladění HATESPHERE (emočně i hudebně) vtrhli do otevřeného a v úvodu zápasu zatím ne zcela zaplněného prostoru Masters of Rock Café v tmavých dresech, jednotných trenýrkách – dynamovkách a klubové sportovní obuvi (pěvec Esse měl cvičky, zbytek souboru spartakiádní kecky z řetězce). Dánové z univerzitního Aarhusu přijeli propagovat hlavně své nové album MURDERLUST. Zakousli se do nás diváků s obrovskou vervou a švihem, i v těch nejtřeskutějších pasážích byla kapela v detailech velmi čitelná a srozumitelná. Málokdy se vidí, aby se tento silácký metalový žánr předváděl vyloženě přátelsky, přirozeně a úsměvem, tak jak to Dánové ten večer odehráli. Bavili se diváci, bavili se hudebníci. A prostor se zaplnil. A jak to dopadlo s MURDERLUST? U mne na výbornou. Vzhledem k tomu, že mi při psaní těchto řádek zmíněný opus duní do hlavy, mohu jej vřele doporučit. Pro všetečné milovníky technických detailů – kytarová sekce Pepe a Jakob set odhřímala na kytarách Scheckter Blackjack, basák Jimmy válčil s výzbrojí téže značky, bubeník Mike během produkce rozštípal dvě paličky tlukotem o činely Anatoljan. Obrovskou předností byl velmi vyvážený zvuk, po zde absolvovaných koncertech se chce napsat – jako vždy. A zabalení zpěváka Esseho během posledního songu do potravinové fólie tourmanagerem a rozvernými techniky nebylo žádným laciným trikem na závěr. Takhle se hopsá aarhuské poggo. Prostě ten večer se děly věci. Přestože HATESPHERE nenastupovali v roli jasných favoritů, zápas skončil jednoznačně jejich výrazným vítězstvím.

A je to tady. Na scéně pyramida s Horghovými bubny (k těm se ještě dostaneme), bubáci z přebalu nového alba, intro k End of disclosure a živí HYPOCRISY se vynořují ze zelenkavé mlhy. Desítky rukou nad hlavami. Vánoce jsou tady. Přátelská kvalita i intenzita zvuku. Nedivím se tomu elektrizujícímu nadšení publika, melodické obraty ze stejnojmenného titulního songu nového alba, stejně jako Tales of the spineless s orientálními vyhrávkami kytar, refrén ze 44 double zero nebo monumentální The eye jsou nakažlivé a těžce návykové. Koneckonců, toto album z  přehrávače při cestě na šichtu a ze šichty ani nevytahuji. Jsem taktéž kontaminován. I koncertní pozoruhodné změny v rejstřících hlasu Petera, precizní kytara hostujícího Tomase a spíše tušená, než dunící basa Mikaela jsou lahůdkou. Mohutné masivní samply zvuk kvarteta ještě více zahustily. Z mého pohledu ale skutečně fascinující je Horghovo bubnování, které se rozléhalo z mlhy a páry jeviště, prostupovalo bytelnými cihlami café a doléhalo až k Baťově vile. Nevím, jak to ten chlap dělá, ale kontrast mezi rychostí kopáků a celkovým zklidňujícím hypnotickým vyzněním jeho hry je pro mne lahůdkou i hádankou. Tak vypadá nefalšovaná skandinávská klidná síla. HYPOCRISY jsou ve formě, netuším, kde v sobě berou vůli večer co večer po vystoupení z tourbusu vydat ze sebe tolik energie a znít za neustálého pohybu po jevišti tak svěže. Jejich podzimní itinerář koncertů obsáhl prostor mezi Portugalskem, Balkánem a Běloruskem. A protože dobrých koncertů není nikdy dost, další šanci uslyšet Petera Tägtgrena a jeho boyz máme 1. prosince v Praze v Meet factory. Nevím jak vy, ale já si dám repete. Ty Horghovy bubny si prostě nemohu nechat ujít.

Slovo závěrem? Tak toto se fakt povedlo! U mne 666 ampér.

Nový Spark
venku od 1. prosince
Kalendář akcí
16.12. HARLEJ
19.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
20.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
21.12. TARJA - DARK CHRISTMAS
22.12. HARLEJ
23.12. TYRŠOVA SPOLEČNOST, SEPTUM ŠEJDREM, FKLETZI
11.01. EMIL BULLS
21.01. BEAST IN BLACK, GLORYHAMMER, BROTHERS OF METAL
28.01. SIMPLE PLAN, STATE CHAMPS, MAYDAY PARADE
01.02. TESSERACT, UNPROCESSED, THE CALLOUS DAOBOYS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace