Nový Spark
venku od 2. dubna
Kytarista EUROPE po 12 letech opět předvede svůj sólový um

Kytarista EUROPE po 12 letech opět předvede svůj sólový um

John Norum, kytarista a původní člen švédské legendy EUROPE, má za sebou také bohatou sólovou kariéru, kterou však na dvanáct dlouhých let pověsil na hřebík. Nyní ji ovšem probouzí k životu. Jeho devátá sólová nahrávka „Gone To Stay“ by měla vyjít ještě tento rok na podzim.

Zpěvák a kytarista vypustil do éteru zatím dvě ukázky – jako první skladbu „Sail On“ společně s videoklipem, který se natáčel na pravé vikinské lodi. Druhý videoklip k singlu „Voices of Silence“ Norum sdílel 1. července.

Obě skladby, stejně jako celé album, nabízí úderné riffy nasáklé bluesovou atmosférou. Společně s Johnovým jedinečným hracím stylem vás nová deska zavede do bluesrockového nebe. „Gone To Stay“ je svědectvím o Johnově rebelství, díky kterému vytváří skvělé melodie. A jako bonus si Norum na desku přizval svého dobrého kamaráda. V písních „One By One“, „Terror Over Me“ a „Norma“ se objeví zpěvák Åge Sten Nilsen z kapely WIG WAM.

Norum založil EUROPE (tenkrát ještě jako FORCE) v roce 1978 společně s vokalistou Joeym Tempestem. Po vydání nejslavnějšího alba „The Final Countdown“ v roce 1986 se kytarista rozhodl z kapely odejít. Důvodem byly zejména neshody s tehdejším manažerem Thomasem Erdtmanem.

Poté rozjel slušnou sólovou dráhu odstartovanou nahrávkou „Total Control“, která vyšla jen rok po jeho odchodu z EUROPE. Zaznamenala fenomenální úspěch, stala se platinovou a přinesla Norumovi několik švédských hudebních cen. Na druhém albu „Face the Truth“ (1992) se kytarista spřáhl se zpěvákem Glennem Hughesem (DEEP PURPLE) a jako host se zde objevil i Joey Tempest.

Na desku „Another Destination“ (1995) byl angažován nový vokalista Kelly Keeling. Jen o rok později vyšlo další sólové album „Worlds Away“. V roce 1999 byla vydána poslední Norumova nahrávka před návratem k EUROPE s názvem „Slipped Into Tomorrow“, na níž se vrátil ke zpěvu. Mezi těmito roky hrál také s americkou skupinou DOKKEN.

Na přelomu milénia, po 14 letech, oznámil návrat ke své domovské kapele, ale sólové dráhy se zatím nevzdal. Nahrál alba „Optimus“ (2005) a „Play Yard Blues“ (2010), zatímco koncertoval s EUROPE i DOKKEN. Poté však nastala dlouhá pauza, která byla přerušena až letos. Fanoušci se konečně můžou těšit na novou nálož riffů i skvělých melodií, kterých bude připravované album „Gone To Stay“ plné! Bližší informace se dozvíme již brzy.


Nový Spark
venku od 2. dubna
Kalendář akcí
23.11. SEPULTURA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace