Nový Spark
venku od 1. července
Live ATHEIST, CRYPTOPSY: Rubanice námelová 3.3.2024

Live ATHEIST, CRYPTOPSY: Rubanice námelová 3.3.2024

Měsíční evropské turné Unquestionable blasphemy tour se prohnalo českou kotlinou na dvou zastávkách v Praze a Ostravě. Na koncert jsem cestoval MHD a navštívil ostravský klub Barrák. Ten se na nedělní podvečer začal plnit celkem slušně.

Jako první se na pódium vyhoupla letitá maďarská deathmetalová banda MONASTERY. Jsou to opravdu veteráni, kteří s pauzami hrají od roku 1992. Na první pohled to vypadalo, jako by nastoupila grupa namakaných skinheads, ale MONASTERY hrají death metal. Brutální vokál Rolanda hezky zapadal do konceptu. Chvílemi mi svým kytarovým riffováním, stavbou skladeb a melodičtějšími vyhrávkami připomněli legendární BOLT THROWER.

ALMOST DEAD je americká partička, která vyznává thrashovější podání muziky s velkou kapkou groove metalu a řekněme trochou „panteroviny“. Zpěv hezky od podlahy, ale mne nejvíce zaujal bubeník Ryan Glick, který neustále točil paličkami, vyhazoval je do vzduchu a chytal. Vstával z bubenické sesle, burcoval lidi, prostě bubenický žongléř. ATHEIST a jejich technicky, progresivně založený death metal přilákali fanoušky opravdu zdaleka. Hlavní postavou je zpěvák, kytarista Kelly Shaefer. Od roku 1994 působí jako frontman a na pódiu si to vždy hodně užívá. Bez jeho typického šátku jsem ho snad ještě nikdy neviděl.

Obklopil se mladými, dravými, hudebně nadanými muzikanty, kteří s velkým přehledem dokázali technické eskapády hudby ATHEIST přenést na pódium a ještě u toho perfektně pařili. Kelly by mohl být jejich otcem a jeho „synové“ ve zbrani ho nenechali na holičkách. ATHEIST přehráli zásadní fláky, které formovaly značku technického/prog death metalu. Jenom Kellyho zpěv mohl zvukař pustit do lidí více. Nezbývá než se těšit na novou muziku.

Kanadští smrtící dřevorubci CRYPTOPSY dokázali, že stále patří mezi brutální deathový válec, který smete vše, co se mu postaví do cesty. Z jejich přelomové desky „None So Vile“ (1996) zaznělo dostatek songů a kvarteto nezapomnělo ani na loňský masakr „As Gommorah Burns“. Zpěvák Matt McGachy je pro mne hlasem, postavou, pódiovou show a vlasy mladším klonem Corpsegrindera z CANNIBAL CORPSE. Je pohyblivější, ale když se zapře do svého postoje a roztočí „šopu“, není třeba v blízkém okolí větráků. Greta by měla radost. Radost a nadšení neskrývali všichni přítomní mosheři a headbangeři. Opravdu povedený večírek.

Text: Vláďa Třískala

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
12.10. KISSIN'DYNAMITE
13.10. CRYSTAL VIPER, SAVAGE MASTER, METAL FACTORY, SURMA
15.10. 1349, KAMPFAR
16.10. INTER ARMA
17.10. NICK CAVE AND THE BAD SEEDS
17.10. ELLENDE, GROZA, SERVANT
18.10. KAMELOT
19.10. STEVE N SEAGULS
20.10. STEVE N SEAGULS
21.10. NAXEN, ÄERA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace