Nový Spark
venku od 1. července
Megarecenze singlu „Skyfall“ od HELLOWEEN

Megarecenze singlu „Skyfall“ od HELLOWEEN

HELLOWEEN

Skyfall

První dubnový pátek dostaly všechny tykve světa ochutnat první lžičku speedmetalového lektvaru, který na letošek uvařila rozšířená sestava HELLOWEEN uváděná i jako PUMPKINS UNITED.

Pořiďte si nový singl Skyfall, či celé nové album Helloween v našem Sparkshopu!

Singl „Skyfall“ pochází ze skladatelské dílny Kaie Hansena, přičemž podle dostupných informací se má jednat o jedinou věc, která se od jednoho z otců – zakladatelů na standardní verzi velkého alba objeví. Má poněkud netypický, řekl bych až „pracovní“ začátek v podobě akordu jediné kytary, je to však zřejmě kvůli tomu, že na desce jí bude předcházet intro.

Poté se přidá Michael Kiske a vzápětí i zbytek dýňového osazenstva, přičemž jak Michiho vokální linka tak i kytarová vyhrávka vedená v optimistickém durovém duchu připomene, že HELLOWEEN nikdy nebyli trudní a zamyšlení metalisti. Nástup riffu definitivně prozradí, kdo je autorem skladby, svižně střední tempo připomíná „Halloween“ z prvního Keepera.

Temnější sloku, ve které je v podkladu slyšet klasické kytarové zdvojené vyšívání, vystřídá nejdříve přechod, kde Kiske předvádí, že jeho hlas nedoznal za ty roky žádné výrazné újmy a poté už známý refrén z úvodu skladby, stále pouze v Kiskeho podání. V tomto ohledu se mi do hlavy vtírá pro změnu skladba „March of Time“, ale není to o nějakém kopírování spíše o náladě.

Nastává mezihra, kde poprvé výrazně vykoukne Markusova baskytara, na jejichž bedrech dojde ke zpomalení s akustickými kytarami, v němž se poprvé dostane jako zpěvák ke slovu Hansen a v tomto okamžiku zavane z kompozice vliv GAMMA RAY, zatímco použitý syntezátor mi na mysl přivedl kanadské RUSH. Mikrofon však ve druhé části volnější pasáže opět přebírá Kiske a přivede HELLOWEEN na rozjezd znova trochu ve stylu „Halloween“ (včetně sborů), což umocní i Kaiův typický pronikavý projev (jeho „tééérning“ musí fanda kapely poznat i po probuzení z hlubokého spánku).


Našlápnuto však už je na klasickou speedmetalovou upalovárnu, kdy si svůj vokální prostor uloupí i třetí do mariáše, Andi Deris. Sólo v této rychlé části (kde se i živě mohou vyřádit všichni tři kytaristé) je ukončeno zkresleným hlášením jako ze „Save Us“, chybí už jen ono klasické slůvko „roger“, které používají piloti. Kai svým zpěvem s menší patetickou příchutí (tady mi v hlavě zněla předehra „Induction“ z gammarayského „No World Order“) navede skladbu zpět na refrén, kde už je ve sborech resp. druhém hlase výrazně slyšet i Andi. Popravdě stejně jako Kiske ani Deris neprojevuje žádné známky opotřebování, výšky těm dvěma opravdu nečiní problém.

V duchu motivu refrénu se otáčky sníží, do popředí vystoupí akustické kytary (jako bych slyšel v dáli klapat „Windmill“) a skladba směřuje do epického finále, které provází kromě sborů i táhlé kytarové sólo, jenž je stejně jako ostatní nástroje staženo do ztracena. Tím, že se však jedná o singlovou verzi, je těžko říct, zda si kapela nepřipravila pro velkou desku ještě nějaké překvapení, i když toto ukončení zní, že se s ním počítá i v červnu „naostro“, takže spíše se nadějeme prodloužení skladby v jejich dřívějších částech.

Ostatně jak zřejmě napovídají některé jiné verze singlu „Skyfall“, kde je tato skladba kromě zde rozebraného editu zveřejněná i ve dvanáctiminutové variantě. Kratší i delší kompozice však napovídají, že si HELLOWEEN mohli dovolit luxus v podobě plýtvání nápadů, protože motivy se mění velmi svižně a použité hudební výrazivo je vkusně namícháno z typických „strážcovských“ elementů, nechybí však ani prvky charakterizující poslední éru HELLOWEEN s Andim v čele.

Pokud bude i zbytek materiálu takto pestrý a v tom nejlepším smyslu slova chytlavý, nebojím se, že by na konci této tykví kampaně nebyla bohatá sklizeň. „Skyfall“ jako první hmatatelný důkaz formy současných sedmičlenných HELLOWEEN (či PUMPKINS UNITED) obstojí u mě na jedničku.

Text: Jan Kozák

Jak hodnotí singl „Skyfall“ čtenáři?

Vnímáte také podobné nitky, které vedou ke starší tvorbě Dýní, nebo jste v novém songu objevili ještě jiné dobové předivo? Jak moc vás uspokojila nová skladba, splňuje podle vás všechna specifika a standardy HELLOWEEN?

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
21.07. AC/DC
21.07. HELLRIPPER, CLOAK, HIGH COMMAND
23.07. THE CULT
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. SCHOOL DRUGS
29.07. SCORPIONS
31.07. HEMLOCK, MADRAIN
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace