Nový Spark
venku od 1. září
Před 40 lety vyrazili IRON MAIDEN na první celosvětové turné

Před 40 lety vyrazili IRON MAIDEN na první celosvětové turné

Jedna z nejlepších a nejslavnějších kapel metalové historie – IRON MAIDEN – slaví 40 let od svého prvního světového tour. Ano, už v roce 1981 vyrazili Mejdni na Killer Tour, v jehož rámci odehráli 131 koncertů.

První světové turné IRON MAIDEN bylo i jejich první prezentací v Severní Americe. Někdy vystupovali sami, jinde dělali předskokany JUDAS PRIEST nebo UFO. Britská část zahrnovala 24 koncertů a vrcholila v slavné londýnské Hammersmith Odeon. Jak je u kapely zvykem, koncerty byly naskládané tak hustě po sobě, že to vyvolávalo stres a zmatek. Zpěvák Paul Di’Anno jednou lámanou francouzštinou představil kapelu, aby se pak dozvěděl, že jsou v Itálii.

Nešlo přitom o jeho jediné problémy. Kvůli hlasu se musely odložit koncerty a to byla věc, která šéfa Steva Harrise a manažera Roda Smallwooda neuvěřitelně vytáčela. Nebylo to pro nemoc, ale kvůli jeho stylu života rockové hvězdy. Ale jako rockoví sígři s v té době chovali všichni. Když jednou zastavili u pumpy, aby si ulevili, majitel při pohledu na bandu vlasatců zpanikařil, zamkl a vyvěsil ceduli zavřeno. Všichni tedy začali močit na jeho dvorku před očima manželky a dcery, což vedlo k půtce, u které asistovala i policie.

Hromadu merche IRON MAIDEN najdete v našem Sparkshopu.

Pařili tehdy zkrátka všichni, ale u Paula to odnášely koncerty, což bylo neomluvitelné. Když celé noci nespíte, tak vám zkrátka hlasivky nefungují. A ukázalo se, že turné prověří i to, kolik jste ochotni kapele obětovat. A Paul nebyl schopen vzdát se alkoholu ani drog. Dnes vzpomíná: „Ono to nebylo tak, že bych si sem tam šňupnul trochu koksu. Jel jsem v tom nonstop, čtyřiadvacet hodin denně, každý den. Věděl jsem, že v životě nemůžu zvládnout celé turné.“ Pohár trpělivosti přetekl a místo Paula přišel Bruce Dickinson, čehož jistě nikdo nelituje. S ním skupina absolvovala sérii koncertů v Itálii a Velké Británii. Do klasické sestavy tedy chyběl už jen bubeník Nick McBrain.

Co se na Killer tour hrálo? K věcem z debutu přibylo to nejlepší z druhého alba: namátkou „Genghis Khan“, „Innocent Exile“, „Drifter“ a „Murders in the Rue Morgue“.

Nový Spark
venku od 1. září
Kalendář akcí
20.09. PRIMAL FEAR
21.09. FROG LEAP
22.09. AXEL RUDI PELL
25.09. AXEL RUDI PELL
08.10. TWILIGHT FORCE
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
12.01. APOCALYPTICA, EPICA
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace