Nový Spark
venku od 3. ledna
Před 40 lety vyrazili IRON MAIDEN na první celosvětové turné

Před 40 lety vyrazili IRON MAIDEN na první celosvětové turné

Jedna z nejlepších a nejslavnějších kapel metalové historie – IRON MAIDEN – slaví 40 let od svého prvního světového tour. Ano, už v roce 1981 vyrazili Mejdni na Killer Tour, v jehož rámci odehráli 131 koncertů.

První světové turné IRON MAIDEN bylo i jejich první prezentací v Severní Americe. Někdy vystupovali sami, jinde dělali předskokany JUDAS PRIEST nebo UFO. Britská část zahrnovala 24 koncertů a vrcholila v slavné londýnské Hammersmith Odeon. Jak je u kapely zvykem, koncerty byly naskládané tak hustě po sobě, že to vyvolávalo stres a zmatek. Zpěvák Paul Di’Anno jednou lámanou francouzštinou představil kapelu, aby se pak dozvěděl, že jsou v Itálii.

Nešlo přitom o jeho jediné problémy. Kvůli hlasu se musely odložit koncerty a to byla věc, která šéfa Steva Harrise a manažera Roda Smallwooda neuvěřitelně vytáčela. Nebylo to pro nemoc, ale kvůli jeho stylu života rockové hvězdy. Ale jako rockoví sígři s v té době chovali všichni. Když jednou zastavili u pumpy, aby si ulevili, majitel při pohledu na bandu vlasatců zpanikařil, zamkl a vyvěsil ceduli zavřeno. Všichni tedy začali močit na jeho dvorku před očima manželky a dcery, což vedlo k půtce, u které asistovala i policie.

Hromadu merche IRON MAIDEN najdete v našem Sparkshopu.

Pařili tehdy zkrátka všichni, ale u Paula to odnášely koncerty, což bylo neomluvitelné. Když celé noci nespíte, tak vám zkrátka hlasivky nefungují. A ukázalo se, že turné prověří i to, kolik jste ochotni kapele obětovat. A Paul nebyl schopen vzdát se alkoholu ani drog. Dnes vzpomíná: „Ono to nebylo tak, že bych si sem tam šňupnul trochu koksu. Jel jsem v tom nonstop, čtyřiadvacet hodin denně, každý den. Věděl jsem, že v životě nemůžu zvládnout celé turné.“ Pohár trpělivosti přetekl a místo Paula přišel Bruce Dickinson, čehož jistě nikdo nelituje. S ním skupina absolvovala sérii koncertů v Itálii a Velké Británii. Do klasické sestavy tedy chyběl už jen bubeník Nick McBrain.

Co se na Killer tour hrálo? K věcem z debutu přibylo to nejlepší z druhého alba: namátkou „Genghis Khan“, „Innocent Exile“, „Drifter“ a „Murders in the Rue Morgue“.

Nový Spark
venku od 3. ledna
Kalendář akcí
23.04. HELLOWEEN
18.06. GUNS N‘ ROSES
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace