Nový Spark
venku od 1. července
PERFECITIZEN vyhráli Břitvu a vyráží na zahraniční turné

PERFECITIZEN vyhráli Břitvu a vyráží na zahraniční turné

U pražské deathgrindové smečky PERFECITIZEN je teď hodně divoké období. A to v dobrém slova smyslu. Do kapely přišel nový zpěvák, přidán byl čtvrtý člen a tedy „živá“ basa, nová sestava se pak hned začala sehrávat na své první zahraniční turné. To odstartují ve čtvrtek 21. dubna ve své domácí pražské Modré Vopici a pak už se vydají na štace do Rakouska, Německa, Francie, Belgie a Nizozemí. A pojedou tam s vizitkou autorů nejlepšího alba loňského roku v anketě Břitva. Jejich „Corten“ byl totiž oceněn jako nejlepší domácí nahrávka roku 2015. „Máme připravené celé turné tak, abychom viděli pokud možno co nejvíce. Moc se spát asi nebude,“ říká v rozhovoru mistr škopků Jarda Haž.


Blíží se začátek vašeho prvního zahraničního turné, jaké je očekávání?
Odehrát co možná nejlépe všech deset koncertů. Nesmrdět moc v dodávce, vidět různorodá místa a potkat zajímavé lidi. Sranda. Čištění mozkových závitů od každodenních starostí. Máme připravenou celou cestu tak, abychom viděli pokud možno co nejvíce. Moc se spát asi nebude.

Je příprava na turné nějakým způsobem jiná než na běžné klubové koncerty u nás?
Jsou to klasické klubovky jako u nás, kromě třídenního festivalu ve Štrasburgu a královských slavností v Utrechtu. Má zkušenost ze západních koncertů je taková, že je většinou velmi dobře postaráno o kapelu. Asi jedinou anomálií pro nás je to, že turné bude zkouška ohněm pro novou sestavu. Veškerý čas ve zkušebně tedy věnujeme drcení playlistu, abychom si neuřízli ostudu.

Kdo vám turné připravuje?
V podstatě už od začátku fungování PERFECITIZEN velice úzce spolupracujeme s Filipem z L'inphantile Collective, což je pořadatel desítek koncertů, hlavně Fekal Party, Kinder Grinder Festu, vydavatel a human calculator v jedné osobě. O turné jsme se bavili už dlouhé měsíce a teď to vykrystalizovalo. Kompletní organizace jde tedy za ním, za což mu nekonečně děkujeme! Filip pojede s námi, tak možná v dodávce vymyslíme další vylomeniny.


Jedou s vámi i další kapely nebo na jednotlivých štacích vystupujete s místním lineupem?
Jedeme pouze jako PERFECITIZEN. Uvidíme, jestli stihne najet ponorka. Naše vystoupení je vždy doplněno dalšími kapelami. Nezřídka z více států.

Za sebou máte většinou koncerty na našem území, jak vzpomínáte třeba na holandský Neurotic Deathfest?
To je uplně jiný level, než to co pojedeme teď. NDF byl neuvěřitelnou zkušeností a zážitkem najednou! Profesionální přístup a servis, skvěle nazvučeno. Nám přidělená stagemanažerka se o nás starala jak o vlastní. Před koncertem si pár lidí vylezlo na pódium se fotit s naší plachtou, že prý nás viděli na Obsene Extreme a že to bylo super, že se na nás do Tilburgu, kde byl NDF pořádán přijeli znova podívat. Po koncertu jsme prodali tolik merchandise a cédéček jako tady neprodáme za rok. Následně přespávání v hotelu, pokec s Origin a tak dále, a tak dále. Prostě velká jízda. Přeju všem zažít něco podobného!

Máte nějaký koncertní sen, jaké akce se zúčastnit nebo s jakou kapelou si zahrát? Ať už je to váš sen nebo reálné přání.
To je strašně široká otázka. Nechci se do ní nechat zamknout, tak ti na to řeknu, že bych si přál, aby byla scéna stejně tak mentálně stylově otevřená jako byla před patnácti lety. Aby lidi podporovali kapely, které jim přijdou, že za to stojí. Zážitek je to nejvíc co může člověk “dostat”, koncert je zážitek.

Máte dva nové členy, basa - zpěv, už jsou naplno součástí kapely a všechno umí?
Jasně, že to musí umět, vždyť jedeme na turné! Basa je pro nás úplná novinka. Vždy jsme hráli se samplerem, takže to je velká změna, jak zvukově, tak i na pódiu. Nový zpěvák je téma na celý rozhovor. Hledat náhradu jedna k jedné je konkrétně na pozici za mikrofonem nesmysl. Takže to je změna tak jako tak.

Kde jste na nové kusy přišli?
No, Adriana jsme naháněli už nějaký ten pátek, protože jsme ho znali z PSYCHOTIC DESPAIR. Několikahodinová debata po společném koncertu v německém Tubingenu, kam shodou okolností teď znova zavítáme, jasně ukázala, že fungujeme na stejných mentálních vlnách. Na pozici zpěváka, jsme vyhlásili něco jako výběrové řízení a Honza, jinak také FULLTIME JOB, se přihlásil a přesvědčil nás svým nasazením. Takže jednou jsme nadbíhali a jednou jsme se nechali sbalit.

Začátek turné odstartovala čtvrteční akce v Modrý Vopici, to je pro vás hodně domácí prostředí, že?
Mít ten klub pořešený backstage, tak je to nejlepší klub na světě. Ne fakt, prostředí je super, zvuk je v 99 procentech případů perfektní. Je tam dobrá domluva s celým týmem. Celé to místo je uprostřed města, ale zároveň s mimopražským nádechem. Máme to tam rádi.


Loni vám vyšlo skvělé album Corten, jak ho s odstupem času vnímáte?
Neptej se rodiče, jaké je jeho dítě. Už jen to označení “skvělé”, za které děkujeme, je subjektivní. Máme ten materiál rádi. Spíš než na hodnocení té nahrávky s odstupem, přemýšlíme co dál.

A jaké budou plány po skončení turné?
Už máme rozdělané nějaké fragmenty nových skladeb. Vrhneme se na skládání. Ten proces pro nás bude odlišný od toho, jak jsme fungovali do teď. Máme o jeden strunný nástroj víc, tak očekáváme, že i hudebně dojde k posunu.

O víkendu bylo vyhlášení cen Břitva, čekali jste umístění mezi nej alby? Překvapilo první místo? Potěšit muselo určitě…
Najít „Corten“ v Top10 nominovaných albech bylo překvapením, ale první místo bylo překvápko větší. Já jsem čekal, že jedeme na předávání cen Břitva zahrát a vyzvednout klukům z HEAVING EARTH další cenu. Jistě, že to potěší! Primárně děláme hudbu pro sebe. Kdokoliv další, koho to osloví, líbí se mu to, je pro nás více než milým bonusem. Nikdo nedělá, nebo by neměl dělat muziku pro ocenění, ale je to milé.

Kdybys ty vybral jedno nej česk0 album loňského roku, jaké by to bylo?
Za mne osobně je top 3 HEAVING EARTH – „Denouncing The Holy Throne“, HELLYUM – „Fantaziare“, MINORITY SOUND – „Drowner’s Dance” a to je abecedně řazeno podle kapel. Nechci říct, která z těch desek je nejlepší. Každá je jiná a každá je skvělá! Každopádně platí to, že fanoušek tvrdších žánrů by měl dát šanci minimálně všem Top10 nominovaným deskám. Třeba objevíte něco nového a pro vás zajímavého.

text: Michal Káva

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
08.02. THE WEARS PRADA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace