Nový Spark
venku od 2. května
Příběhy desek AC/DC: High Voltage

Příběhy desek AC/DC: High Voltage

Je „High Voltage“ z roku 1976 opravdový debut slavné kapely? Mezinárodně ano, ale v Austrálii už rok předtím vyšly desky „T.N.T.“ a „High Voltage“, které se od mezinárodní verze alba lišili jak obsahem, tak obalem. Fotografie na přebalu, zachycující nespoutaného Anguse Younga, znázornila hned na začátku vše, čím hudba AC/DC byla, je a bude.

V roce 1976 byl obal desky opravdu důležitý, protože ho člověk viděl jako první. A fotografie na „High Voltage“ je přesným protějškem hudby, kterou můžeme slyšet na albu. Nespoutaný rock’n’roll na své nekonečné rytmické dráze, nenechávající posluchače ani na vteřinu vydechnout. Tracklist byl poskládán z výběru skladeb na australských albech „T.N.T.“ a „High Voltage“ z roku 1975. Zatímco provinciálská verze „High Voltage“ se nesla spíše v glamrockovém duchu, následující „T.N.T.“ už nasadilo tvrdší rockovější zvuk, na který jsme dodnes u AC/DC zvyklí. Obě desky byly na domácí půdě úspěšné a staly se předzvěstí smlouvy na mezinárodní album, které přineslo to nejlepší z obou nahrávek.

Celosvětový debut kapely vyšel 14. května 1976. I když album „High Voltage“ zaznamenalo celosvětový úspěch a jen v USA se prodaly tři miliony kusů, kritici ho tak zářně neviděli, například v magazínu Rolling Stone albu vytkli, co mohli. Co na tom ... AC/DC se najednou otevřeli dveře do světa, který jim brzy bude ležet u nohou.

A co pár zajímavostí? Bratři Youngové upozornili na svůj skotský původ (jejich rodiče se v 50. letech přestěhovali z Glasgow do Austrálie) ve skladbě „It´s a Long Way To The Top (If You Wanna Rock N´Roll)“, kde zní skotské dudy, na které hraje Bon Scott. Zpěvák je také autorem textu ke skladbě „The Jack“. Inspiroval se dopisem, který obdržel Malcolm Young od jedné ženy během turné. V dopise stálo, že ji nakazil pohlavní chorobou, i když tvrdil, že si nechal udělat test a nic mu nebylo. Text byl nejdříve velmi explicitní, ale pak ho Scott upravil, kdyby se náhodou skladba dostala do rádia.

Již brzy vychází zlaté LP reedice klasických alb AC/DC. Mezi nimi i „High Voltage“. Objednávejte na Sparkshopu!


Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
04.07. SMASHING PUMPKINS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace