Nový Spark
venku od 2. května
Report: Spark Rock Party - 23.9.2014, Praha, Hard Rock Café

Report: Spark Rock Party - 23.9.2014, Praha, Hard Rock Café

Předposlední úterý v září patřilo tradiční a oblíbené Spark Rock Party v Hard Rock Café a hlavním tahákem večera nebyl nikdo menší než dnes náš asi nejznámější a nejuznávanější tuzemský bubeník Miloš Meier, který v rámci akce vystoupil hned nadvakrát. Nejdříve ve zkráceném setu dal na odiv své umění v programu DRUMMING SYNDROME, kde představil i aktuální drum cover z dílny Slipknot, a v druhé části večera se skupinou STROY, kde kromě něj působí ještě zpěvák a kytarista Michal Skořepa a basák Jakub Antl, mimochodem stejně jako Miloš člen nově zformovaného bandu Daniela Landy. Trojice měla představit a pokřtít svůj aktuální videoklip Adam Reborn, jakožto předzvěst očekávaného debutového alba, které by mělo konečně spatřit světlo světa v listopadu. Pojďme se na obě vystoupení podívat trochu podrobněji.


Koncert začíná před osmou hodinou večerní a při pohledu na zaplněné prostory HRC je jasné, že se na umění Mistra přišlo podívat spousta lidí, včetně kolegů z branže…v publiku bylo možné zahlédnout opravdu hodně hudebníků, např. Dana Kroba, Viktora Dyka, či skoro kompletní složení vycházející komety, skupiny The Snuff. Miloš začíná mohutnou orchestrální skladbou z dílny Václava Noida Bárty, na kterou navazuje další skladba, která se již objevila na CD kapely NOID s názvem Rány. Po úvodních písních startuje bicí sólo a přítomní pomalu v nevěřícím úžasu začínají otevírat pusu…neuvěřitelné, co tento člověk dovede. Poté následuje další skladba, kterou je první drum cover z dílny Slipknot, a sice Psychosocial (mimochodem, skladba má v Milošově podání na portálu youtube téměř už 70.000 shlédnutí), na kterou návaže další bicí sólo. Miloš je evidentně ve svém živlu, přidává i vizuální projev, včetně vyhazování paliček a hecování publika, které se ochotně chytá. K zakončení setu DS si Miloš vybral ještě žhavou novinku, což je zmiňovaný druhý drum cover od Slipknot, a sice píseň Welcome, v jejímž závěru zazní sólo (jak jinak než na bicí), které je inovací celé skladby a je zajímavě hrané jako její součást. První část koncertu končí, a Miloš Meier se za puštěného outra z filmu Pán Prstenů a obrovského aplausu publika i návštěvníků HRC loučí. Naštěstí ne nadlouho.


Po nedlouhé pauze se na pódium vydává formace STROY a odpálí svůj set skladbou Paper Song. Charismatický Michal Skořepa kouzlí s kytarou, basák Antl sekunduje s basovými linkami a finesami nejvyšší kvality, a o Milošovi, který si k mému údivu přesedl na jinou sadu bicích, darmo mluvit, ten člověk prostě v mých očích povýšil svůj nástroj na jiný level. Trojici to báječně odsýpá, první tři skladby (po zmiňované Paper song následovaly Down The Mountain a Kiss Another Bottom) hraje takřka bez pauzy. Poté následuje Reflection, pomalejší, náladová a technická skladba, ve které ještě více vynikne hráčské umění jednotlivých členů, dokumentované krátkým baskytarovým sólem Jakuba v jejím závěru. Po skladbách So-Called Heart a Stereotype následuje skladba s hitovými ambicemi Live To Be Alive, a po ní moje oblíbená Listen To The SOAD, kterou prý Michal Skořepa napsal po návratu z koncertu Systém Of A Down. A poté již přichází na řadu hřeb večera, křest klipu Adam Reborn, který je následně návštěvníkům HRC promítnut na plátně. Musím přiznat, že jsem byl sice připraven na to, že skupina si s klipem pohraje a odevzdá kvalitu, nicméně výsledek mi (a soudě podle reakcí z publika nejen mně) vyrazil dech!!! Fantastická podívaná, klip ve světovém měřítku naprosto srovnatelný s produkcí těch největších kapel!!! Trojice navíc poté střihla skladbu Adam Reborn i naživo, a jasně dokázala, že hráčsky je jistá jako málokdo. Koncert končí písní Forcing The Earth, na kterou je první videoklip, a chlapci ze STROY se za velkých ovací loučí. Na jejich debutové CD je opravdu proč se těšit a nelze kapele než přát, aby se prosadila, rozhodně si to zaslouží a má na to. Tak zas někdy v HRC.
text: Miloslav Plaček
foto: Tom Black a Jan Nožička

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
31.05. Metalfest Open air
01.06. Sorfest
01.06. Legendy 10
03.06. Alice in Chains, Black Rebel Motorcycle Club
04.06. Tool
04.06. Slayer
06.06. Smashing Pumpkins
07.06. Rock im Park
08.06. Československý Rockfest
09.06. Nunslaughter, Disparage, Inferia, Blodride
A co FAKKER!?