Nový Spark
venku od 2. října
SABATON megareport z Prahy!

SABATON megareport z Prahy!

Co na to říct? Bylo to skvělé, bylo to úžasné, bylo to strhující. SABATON přivezli do Prahy show, která kapelu katapultovala do pozice extratřídy. Tank na pódiu, ostnaté dráty, plný arzenál pyrotechniky a neuvěřitelná energie - tohle přesně vystihuje nezapomenutelný sobotní večer. A k tomu všemu si ještě přidejte vynikající placku "Heroes".

Jak daleko chce tahle sympatická banda army maníků ještě zajít? Dočkáme se někdy snad i helikoptéry? Zatím bohatě postačí pásová "zrůda" s dvěma rotačními kanóny. Tohle monstrum se představilo už loni ve Vizovicích. Přesto nepřestává svými rozměry a pojetím fascinovat. Že je to ve skutečnosti výtvarnicky pojatá bubenická rampa - to jen podtrhuje rafinovanost a vtip kapely. SPARK si prohlédl Sabaton-tank pěkné zblízka.

Celé tohle dvoutunové veledílo vytvořil Angličan Jamie Sims, který večer co večer tank skládá a rozebírá.

Jamie Sims alias Oberstleutnant Alder Master Sims

Vlasatého army stavitele jsme zastihli na pódiu těsně před vystoupením a požádali ho, ať nám o tanku poví víc.

Přípravy na show doprovázela přísná bezpečnostní opatření, protože pyrotechniku takového rozsahu použila kapela na turné poprvé. A exkluzivně právě v Česku! Úderem dvaadvacáté hodiny to vypuklo. Čtyřtisícový dav vyprodaného Fóra Karlín se v tu chvíli dostal do extáze. SABATON vtrhli na pódium s otvírákem "Ghost Division" a byli odhodlaní převálcovat vše, co by se jim mohlo postavit do cesty. Neuvěřitelné - ta kapela má pořád tolik energie. Frontman Joakim Brodén byl jak "rozzuřený" býk v ohradě. Andrenalin z něj tryskal do všech světových stran. Jako tradičně byl i vtipný. Scénku se sloganem "ještě jedno pivo" by mu fanoušci neodpustili. Zaskočily ho létající ponožky s krtkem, které v mu v jeden moment naházeli lidé pod nohy. Číslo, kdy zahrál na kytaru a pak mu obřími kleštěmi byly přestřiženy struny, se povedlo. Zvuk byl fantastický a pyro efekty zrovna tak. Plameny mocně šlehaly až ke stropu a salvy z kanónů navodily atmosféru, že si jeden připadal jak na frontě. Tohle je válka! Aktuální deska "Heroes" se nejen skvěle prodává, ale funguje živě. Kapela z ní dala pět věcí a to včetně albového otvíráku "Night Witches", který dostal roli prvního přídavku. Hodně se hrálo z úspěšné placky "Carolus Rex" a že dojde na hymnu "Primo Victoria" věděl každý. Atmosféra byla strhující. Češi SABATON milují a SABATON milují Čechy. A když miluješ - není co řešit. Tahle kapela roste do obřích rozměrů a jestliže se mi kapelník Pär před časem svěřil s touhou oslovit celý svět jako IRON MAIDEN, tak se přestávám pokřiveně šklebit a raději se hloubavě drbu na hlavě. Mají na to?

text/foto/video: David Havlena

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
21.10. ENTOMBED A.D., ABORTED, BAEST
22.10. ENTOMBED A.D., ABORTED, BAEST
22.10. RISE OF THE NORTHSTAR, HACKTIVIST, AFTERLIFE
24.10. CELLAR DARLING, FOREVER STILL
24.10. The Rasmus
25.10. BRUCE DICKINSON: WHAT DOES THIS BUTTON DO?
25.10. The Unity
26.10. The Unity
28.10. Victims, Svalbard
29.10. THE EXPLOITED
A co FAKKER!?