Nový Spark
venku od 30. ledna
SONATA ARCTICA - „Pariah´s Child“

SONATA ARCTICA - „Pariah´s Child“

Co říkáte na novou SONATU? Líbí x nelíbí? Naše čtenářka Ewwe, která nám poslala tuhle recenzi, řadí „Pariah´s Child“ mezi svá nejoblíbenější alba. Děkujeme za text!

A je to tady! Konečně jsme se po dvou letech dočkali dalšího, již osmého studiového alba. Pariah's Child je vydáno a můžeme se na něj vrhnout. Byl slibován návrat ke starým power-metalovým kořenům, tak se jdeme o tom slibu přesvědčit. Na albu je celkem deset skladeb, z toho jedna balada nesoucí název Love. Co se týče samotného obalu, je na něm, jak je u Sonaty zvykem vlk. Už to dopředu avizovalo jakýsi návrat, oproti poslednímu albu, které se ubíralo trochu jiným směrem, než ostatní. Tím kouskem bylo dost lidí zklamáno. Já jsem tedy byla překvapená také, když jsem ho slyšela. Myslela jsem, že to je nějaký vtip a hraje mi naprosto jiná kapela. Jestli patříte mezi ty, co se jim poslední album nezamlouvalo, pojďte si zlepšit chuť.

Pariah's Child je, dovolím si říci hodně dobré album a řadím si ho mezi své oblíbené hned po Unii. Jako první skladbu do světa poslali začátkem února „The Wolves Die Young“. Ta vás prostě chytí a vy si jí pouštíte stále dokola a po pár posleších se přistihnete, jak jdete po ulici a zpíváte si chytlavý refrén. Navíc, tato skladba vám napoví, v jakém směru se ponese celé album a rozhodně si tedy nechává i své první místo na albu a tím ho otevírá.

„Running Lights“, pro mě zatím nejlepší z celého alba. Naprosto typická pro tvorbu Sonaty. Krásně melodická, rychlá a nutí vás se hýbat. Při poslechu si vybavíte hned ty nejlepší pecky ze starší tvorby. „Take On Breath“ – začátek se nese v klávesách a pak přejde do ostrých riffů kytar. Tady si kluci pohráli. Krásně propracované, jak se střídají klávesy a hned pak kytary. „Cloud Factory“ – hodně veselá a lákavá. Chvílemi mi připomíná nějakou hospodskou pohodu. Celou dobu se povezete na „happy“ vlnách kláves, dobře doplněnými bicími nástroji, ale kytaru tam jaksi moc neuslyšíte. Ne že by tam nebyla, ale je hrozně v pozadí, díky tomu, že celou dobu jsou hlavní prioritou klávesy. „Blood“ – je nejoblíbenější skladbou Henrika Klingenberga, Tonyho Kakka a Eliase Viljanena. Není se čemu divit, je krásně promyšlená. Začátek je takový temnější, až mi chvílemi běhal mráz po zádech. Temná stránka se táhne celou písní a je prolínána rychlejšími prvky, ostrými riffy kytar. „What Did You Do In The War,Dad?“ – nejsmutnější, ale přesto krásnou skladbou na albu. Zprvu se vám to bude zdát jako ukolébavka, ale nenechte se zlákat. To je jen klasický styl Sonaty. Hned po pár sekundách se přitvrdí a nutí vás k zamyšlení, co tím vším chtěli říct. Text je o tátovi, který ve válce zažil strašlivé momenty.

„Half a Marathon Man“ – má zvláštní pomalý začátek a zas trochu tam nahrává ta temnota. Co se týče zpěvu, tak mi Tony tam působí hodně naštvaným dojmem, a jak písnička začala, tak i končí. Opravdu tato je u mě na delší poslech. Moc mi zatím nesedla. „X Marks The Spot“ – Pro mě zvláštní skladba. Ne že by byla špatná, to spíše naopak. Nad čím se trošku pozastavíte, je začátek, kde tam jakýsi chlápek něco povídá. Jsou to vtipné řeči a dělají tu písničku hned originálnější. Pak už celou dobu skladba pokračuje v typické tvorbě Sonaty. Baladu „Love“, myslím si, že není třeba komentovat. Ze začátku je taková pozvolná s doprovodem klavíru, spíše jako ukolébavka, v polovině se přidají kytary a vytvářejí tak nádhernou atmosféru. Co se týče balad, tak já je od Sonaty mám hodně ráda. Jsou krásně procítěné a chytnou za srdce. A posledním kouskem je „Larger Than Life“ – nádherně pojatá skladba. Začíná klavírem a hned po pár sekundách se přidá orchestr a vám to připomene nějakou pohádku. V písničce je zahrnut sbor, pak zas trošku té temnoty, což mi připomíná skladbu od Nightwish – Storytime a pak se zas nese ve stylu Sonaty.

Když to shrnu, tak musím říci, že mě toto album hodně mile překvapilo a jsem z něj nadšená. Rozhodně jde vidět, že kluci ví, co je u nich to „pravé ořechové“ a čím zaujmout. Pokud váháte nad květnovým koncertem v Praze, pak za vás album rozhodne.

text: Ewwe

Nový Spark
venku od 30. ledna
Kalendář akcí
27.02. GOST, SVART CROWN
28.02. NÁROĎÁK THRASH FEST
29.02. Ozzy Osbourne, Judas Priest
29.02. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
01.03. BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE
04.03. AFTER THE BURIAL, MAKE THEM SUFFER, POLAR, SPIRITBOX
04.03. RHAPSODY OF FIRE
06.03. ROSE TATTOO
06.03. HIGHLY SUSPECT
06.03. ROSE TATTOO
A co FAKKER!?