Nový Spark
venku od 2. října

SPOCK´S BEARD, THE SIXXIS - 12.9.2014, Opole, domEXPO

V případě tohoto reportu snad bude platit, že lépe pozdě než vůbec. V Polsku se totiž tento měsíc rozjel už 23. ročník festivalu DRUM FEST a už jeho otevírací koncert byl parádní. Američtí SPOCK ́S BEARD sice už akci jednou poctili svou návštěvou, ale loni už jejich bývalý frontman Nick D ́Virgilio přijel s vlastním programem. Byla tedy řada na samotné kapele, aby ukázala, jestli ji Nickův odchod prospěl či uškodil.

Ale nejdříve se aspoň telegraficky musím zmínit o předskokanech THE SIXXIS. Tito Američané loni zaznamenali velký boom, když si je na turné vytáhli THE WINERY DOGS a od té doby se prakticky nezastavili. Není divu. Jejich hudba má totiž podobný groove jako hvězdná trojice Kotzen, Sheehan, Portnoy. Nejsou sice ponořeni v blues, ale zato je slyšet, že kromě hard rocku, progu, jazzu a klasické hudby je formovalo i grunge a novější hudební postupy. V jejich tvorbě se tedy sympaticky mísí LED ZEPPELIN se SOUNDGARDEN, MUSE s KING ́S X anebo COHEED AND CAMBRIA s ANATHEMA.

I když SPOCK ́S BEARD s novým mužem na palubě křižovali evropská progová pódia, pro mě byl opolský koncert prvním setkáním se zpěvákem, kytaristou a klávesistou Tedem Leonardem (jinak rovněž ENCHANT, nepropásněte rozhovor v dalším tištěném Sparku). Přestože byla akce přestěhována z tradiční filharmonie do nového objektu domEXPO, který je vkusně přestavěn z bývalých továrních hal, opět se pod pódiem objevily židličky. Což byla trochu škoda, trocha rockové atmosféry i v publiku by nezaškodilo. SPOCK ́S BEARD otevřeli skladbou „Day for Night“ ze stejnojmenného alba, ale k novince „Brief Nocturnes and Dreamless Sleep“ se vrátili hned poté díky „Hiding Out“. Kapela byla možná trochu zaskočena klidnou atmosférou, ale nedala to na sebe znát a především kytarista Alan Morse předváděl pořádné „gymnasticko-rockové“ sestavy. Jen trochu ze začátku vadil nevyrovnaný zvuk. Pravdou bylo, že bicí zněly královsky (inu – DRUM FEST), ale právě Morse se poněkud ztrácel v nabasovaném základu. To se naštěstí sice pomaličku, ale přece jen minutu po minutě zlepšovalo. Bubeník Jimmy Keegan, který z tour hráče přešel do základní sestavy SPOCK ́S BEARD, si kromě fantastického sóla i zazpíval a mohl by z fleku předvádět to, co před ním D ́Virgilio. Jenže to bychom zase byli ochuzeni o frontmanské schopnosti Teda Leonarda. Výborný zpěvák, precizní kytarista a stíhal při tom ještě doplňovat na klávesy Rya Okumota. Takže až na ten poněkud nekompaktní zvuk (což mohlo být i novým, z akustického hlediska neozkoušeným prostorem), mohla i tentokrát po koncertě SPOCK ́S BEARD zavládnout spokojenost.

Ukazuje se, že tato kapela je hnána velkými hudebními srdci a ani další výrazná výměna v sestavě ji neuškodila. DRUM FEST pokračuje až do listopadu a v jeho rámci se ještě objeví jména jako PAIN OF SALVATION, svůj workshop tu bude mít Gene Hoglan a své mistrovství tu ukáže další z bubenických legend - bývalý člen CREAM Ginger Barker.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
30.10. LIVESTREAM PUSCIFER
30.10. LIVESTREAM CRADLE OF FILTH
31.10. LIVESTREAM MOONSPELL
31.10. LIVESTREAM CODE ORANGE
05.11. Nick Cave Alone at Alexandra Palace v kinech
05.11. LIVESTREAM PARADISE LOST
04.12. ELVENKING, LAST DAYS OF EDEN
12.03. APOCALYPTICA, EPICA
13.03. PRIMAL FEAR
20.03. PRIMAL FEAR
A co FAKKER!?