Nový Spark
venku od 2. října

SPOCK´S BEARD, THE SIXXIS - 12.9.2014, Opole, domEXPO

V případě tohoto reportu snad bude platit, že lépe pozdě než vůbec. V Polsku se totiž tento měsíc rozjel už 23. ročník festivalu DRUM FEST a už jeho otevírací koncert byl parádní. Američtí SPOCK ́S BEARD sice už akci jednou poctili svou návštěvou, ale loni už jejich bývalý frontman Nick D ́Virgilio přijel s vlastním programem. Byla tedy řada na samotné kapele, aby ukázala, jestli ji Nickův odchod prospěl či uškodil.

Ale nejdříve se aspoň telegraficky musím zmínit o předskokanech THE SIXXIS. Tito Američané loni zaznamenali velký boom, když si je na turné vytáhli THE WINERY DOGS a od té doby se prakticky nezastavili. Není divu. Jejich hudba má totiž podobný groove jako hvězdná trojice Kotzen, Sheehan, Portnoy. Nejsou sice ponořeni v blues, ale zato je slyšet, že kromě hard rocku, progu, jazzu a klasické hudby je formovalo i grunge a novější hudební postupy. V jejich tvorbě se tedy sympaticky mísí LED ZEPPELIN se SOUNDGARDEN, MUSE s KING ́S X anebo COHEED AND CAMBRIA s ANATHEMA.

I když SPOCK ́S BEARD s novým mužem na palubě křižovali evropská progová pódia, pro mě byl opolský koncert prvním setkáním se zpěvákem, kytaristou a klávesistou Tedem Leonardem (jinak rovněž ENCHANT, nepropásněte rozhovor v dalším tištěném Sparku). Přestože byla akce přestěhována z tradiční filharmonie do nového objektu domEXPO, který je vkusně přestavěn z bývalých továrních hal, opět se pod pódiem objevily židličky. Což byla trochu škoda, trocha rockové atmosféry i v publiku by nezaškodilo. SPOCK ́S BEARD otevřeli skladbou „Day for Night“ ze stejnojmenného alba, ale k novince „Brief Nocturnes and Dreamless Sleep“ se vrátili hned poté díky „Hiding Out“. Kapela byla možná trochu zaskočena klidnou atmosférou, ale nedala to na sebe znát a především kytarista Alan Morse předváděl pořádné „gymnasticko-rockové“ sestavy. Jen trochu ze začátku vadil nevyrovnaný zvuk. Pravdou bylo, že bicí zněly královsky (inu – DRUM FEST), ale právě Morse se poněkud ztrácel v nabasovaném základu. To se naštěstí sice pomaličku, ale přece jen minutu po minutě zlepšovalo. Bubeník Jimmy Keegan, který z tour hráče přešel do základní sestavy SPOCK ́S BEARD, si kromě fantastického sóla i zazpíval a mohl by z fleku předvádět to, co před ním D ́Virgilio. Jenže to bychom zase byli ochuzeni o frontmanské schopnosti Teda Leonarda. Výborný zpěvák, precizní kytarista a stíhal při tom ještě doplňovat na klávesy Rya Okumota. Takže až na ten poněkud nekompaktní zvuk (což mohlo být i novým, z akustického hlediska neozkoušeným prostorem), mohla i tentokrát po koncertě SPOCK ́S BEARD zavládnout spokojenost.

Ukazuje se, že tato kapela je hnána velkými hudebními srdci a ani další výrazná výměna v sestavě ji neuškodila. DRUM FEST pokračuje až do listopadu a v jeho rámci se ještě objeví jména jako PAIN OF SALVATION, svůj workshop tu bude mít Gene Hoglan a své mistrovství tu ukáže další z bubenických legend - bývalý člen CREAM Ginger Barker.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
05.05. HELLOWEEN
21.09. FROG LEAP
25.09. AXEL RUDI PELL
08.10. TWILIGHT FORCE
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
A co FAKKER!?