Nový Spark
venku od 2. října
WICKED: Zrodili se noví KISS?

WICKED: Zrodili se noví KISS?

Před časem jsme vám přinesli článek o nové nadějné rockové formaci Trench Dogs a jejich nelehké cestě k úspěchu. Stejně tak je v poslední době hodně slyšet i o jejich známějších kolezích, jakým je například nový fenomén Santa Cruz. Obě zmiňované kapely mají společný původ v ledových severských zemích, ale jak je vidět, za Skandinávií coby kolébkou rockových talentů nezaostávají ani Spojené státy americké, ve kterých se teprve před necelými třemi lety zrodili WICKED. Vysoké podpatky, extravagantní kostýmy, výrazné líčení a velký objem ve vlasech – i tak by se dala popsat v současnosti dobře našlápnutá a poměrně úspěšná čtyřčlenná glam rocková formace z New Yorku, složená ze dvou bratrů zpěváka a doprovodného kytaristy Chada Michaela a basáka Dannyho Dölla, dále pak ještě bubeníka JP Clubse a kytaristy Scotta V. WICKED to ale nemají jednoduché – vznikli v době, ve které glam rock není moc populární, navíc v New Yorku – místě, které hair metalové vlně nikdy příliš nepřálo. Věčně usměvaví a optimističtí Američani, pro které je hudba největším koníčkem a žijí si svůj sen, se však rozhodně nehodlají vzdát. Začíná totiž o nich být hodně slyšet - nedávno měli dokonce možnost vystoupit na jednom z největších a nejdůležitějších amerických festivalů – ROCKLAHOMĚ, spolu s takovými legendami, jako jsou třeba KID ROCK nebo Tom Keifer z CINDERELLY. Kdoví, třeba budou WICKED novou generací KISS a vrátí glam rock na výsluní, jaké zažíval ve zlatých 80.letech. Na otázky přes Facebook ochotně odpověděl baskytarista Danny Döll.

Kdy jste se vlastně začali o hudbu a celkově nelehkou hudební branži zajímat? A jak je to s vašimi hudebními nástroji – chtěli jste vždycky hrát na nástroj, na který hrajete teď?
Chad (zpěvák, 2.kytarista) a já jako bratři jsme začali hrát hudbu jako hodně mladý. Já jsem původně hrál na kytaru a učil jsem Chada. Nakonec jsem kytaru vyměnil za basu. Oba jsme byli taky hokejisti, ale vždycky jsme milovali muziku Alice Coopera, KISS nebo AC/DC. Scott (kytarista) s hudbou a hrou na kytaru začal taky velmi brzo, stejně jako s pěstováním jeho super hára (smích). Ale na jinej nástroj to nezkoušel, vždycky hrál na kytaru. Joshe ( alias JP Clubs, bubeník) k bicím vedli jeho rodiče. Jako mladší měl nádor na mozku a bicí byly v podstatě jedinou věcí, která jemu i celé jeho rodině pomohla tohle těžký období překonat. Všechny nás ale spojuje to, že jsme odjakživa tíhli k okázalýmu rocku a pravýmu rock’n’rollu, jako se hrál v 70.letech.

Zvažovali jste, že byste někdy šli jiným směrem, nebo jste svojí budoucnost už od začátku viděli v hudbě a rockové kapele?
Hudba nás odjakživa hodně fascinovala. Pravdou je, že kromě muzikantů jsme já i Chad oba vystudovaní inženýři, ale nedokážeme si představit, že bychom se někdy věnovali něčemu jinýmu než hraní vlastní muziky ve WICKED. Prostě jsme se narodili pro 101 % rock’n’roll!

Jak už ses zmínil, bubeníka Joshe k bicím a hudbě v podstatě přivedla hlavně rodina. Co zbytek WICKED? Podporují vás rodiče nebo mají k vaší volbě nějaké výhrady?
Ano, podporujou Samozřejmě někdy jsou trochu v rozpacích s tím vším make-upem a výstředním oblečením. To je občas trochu na hraně a možná i šokující, ale věřím, že vidí naší zapálenost, oddanost hudbě a drive, které máme a chápou, že bojujeme dál, abychom se zlepšili dokázali ještě větší věci.

Máte zkušenosti s nějakými jinými kapelami, nebo je WICKED vaší první?
Nikdo z nás předtím v žádný jiný kapele nebyl. Tenhle projekt jsme vybudovali od úplných základů a dostali se neustálou prací až tam, kde jsme teď.

Co dělali WICKED na úplném začátku? Tvořili jste hned vlastní písničky, nebo jste předtím hrály nějaké covery, jak tomu bývá u většiny nově vzniklých skupin?
Ve WICKED se snažíme hrát už od začátku jenom vlastní věci. Do týhle kapely jsme totiž všichni šli s cílem nebýt jenom nudnou kopií, ale stát se další významnou kapelou, která by vyprodávala velký arény a zapsala se do paměti lidí novými rockovými ,,hymnami‘‘ a věčnými songy, které se budou hrát hodně dlouho. Ačkoli jednu cover verzi jsme taky natočili – byla to písnička ,,Real American‘‘ od Ricka Derringera.


Jak to chodí, když píšete písničky?
Je to týmová práce – celá kapela je pohromadě. Obvykle si všichni čtyři sedneme spolu a naším manažerem a snažíme se přijít s novými a zajímavými riffy, melodiemi a texty. Je vážně skvělý pracovat takhle dohromady, protože když se nám někdy stane, že třeba každý přijde s něčím jiným, tak to pak společně diskutujeme a tyhle naše nápady tak dostávají úplně jiný rozměr a zlepšují se.

Spousta kapel, se kterými jsem měla tu čest hovořit, většinou inspiraci k songům čerpá ze života a běžných situací. Co inspiruje WICKED? Jo, u nás je to podobný – hodně inspirace se nám dostává z každodenního života. Může to být de facto cokoliv – počínaje láskou, přes touhu, žal až po otázku určitého životního boje, vytrvalosti a oslavy. Inspirují nás při tom vztahy, dobrodružství i těžké časy a rock’n’rollová kultura, jejíž součástí jsme se rozhodli stát. Naše písničky jsou o skutečných emocích, nejsou to jenom nějaký povrchní, rádoby sladký nicneříkající songy o tom, jak někdo někoho sbalil.

WICKED jsou opravdu výjimeční i co se týče stylingu a projevu na pódiu. Můžeš mi říct něco blíž o vaší vizáži a kostýmech? Kdy to všechno vlastně začalo?
V podstatě jsme podstoupili úplnou změnu identity. Původně, v našich začátcích, jsme chodili celý v černým. Zdobily nás cvočky a taky jsme chodili na vysokých podpatcích. To byla naše prapůvodní éra, kdy jsme ze sebe tímhle způsobem chtěli na povrch dostat vyděděný punkový rebely, který v nás dřímali. Teď je ale všechno úplně jinak - všichni nosíme bílou barvu a naše image vychází čistě z hudby, kterou hrajeme a toho, jak jí chceme prezentovat. Náš styl v současné době působí jako střet setkání dávné antické římsko-řecké mytologie a pravýho rock’n’rollu. Vyjadřujeme tím svůj momentální postoj k muzice, jsme de facto takový válečníci bojující za svojí víru, kterou je v našem případě rock’n’roll, a tak se taky oblíkáme. Co se týče našich kostýmů, které nosíme na pódiu, tak to je vlastně docela něco skvělýho – všechny si je totiž vyrábíme sami. Naučili jsme se, jak šít kůži a jak jí dál opracovávat, případně zdobit. Pak jsme k našim manuálním schopnostem přidali trochu těch snů a představ, které jsme poté i nakreslili a postupně jsme tak nějak dali dohromady outfity, které na nás můžete vidět i dneska.


Jak dlouho se vlastně připravujete na vystoupení?
Dřív nám to trvalo strašně dlouho. Teď už to ale máme celkem zmáknutý. Náš zpěvák, Chad Michael je expert co se týče make-upu, takže nám hodně pomáhá a dává různý rady a tipy.

Nedávno jste vydali svojí desku s názvem “Life Alive”. Jaký to je pocit? Předtím, co se pamatuji, jste na světlo světa vypouštěli pouze singly. A co nám o ní můžeš říct?
Ano, to je pravda! Je to vážně skvělý, všichni se na to strašně těšíme! Je to náš nejnovější počin od doby limitované nahrávky “Origins‘‘. Bude se prodávat mezinárodně, takže v podstatě každý si jí může koupit. Posluchači na téhle desce najdou zbrusu nové písničky WICKED. Jedná se vlastně o záznam sestavený z několika živých vystoupení, který vyjde opět v limitované edici na vinylu. Naším mottem totiž je, že si naši fanoušci zaslouží stejnou kvalitu rock’n’rollu jak na desce, tak i na živém vystoupení.

Kariéru máte opravdu velmi slibně rozjetou. Čeho byste však ještě v budoucnosti rádi dosáhli?
Největším cílem WICKED je v lidech znovu probudit zájem o rock’n’roll a opět ho dostat na výsluní. Chceme tak potěšit fanoušky rocku po celém světě. Když se totiž podíváte na současný rockový hudební průmysl jako celek, zjistíte, že tím, jak legendární kapely jako KISS nebo třeba Alice Cooper stárnou, pomalu se vytrácí punc těch starých dobrých časů rock and rollu. Dochází tak k velké propasti mezi dřívější dobou a současností, začíná tu být nedostatek pompézních rockových kapel s bombastickými dech beroucími show, které jsou schopné vyprodat velké arény. My tomuhle úpadku však chceme zabránit a každým dnem pracujeme na tom, aby byl rock’n’roll zachován ve své původní podobě. Snažíme se o to, aby každé naše vystoupení bylo lepší a taky nikdy nepřestáváme psát, tvořit další materiál a nápady a celkově se zdokonalovat. Dáváme do toho opravdu všechno – chceme nabídnout kvalitní, 101 % rock’n’roll.

Sestava: Chad Michael - zpěv a doprovodná kytara, Scotty V – kytara, Danny Döll – basová kytara, JP Clubs – bicí

Alba: “Life Alive” (2014)

www.wickedrocknroll.com
https://www.facebook.com/thebandwicked

text: Monika Bílková

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
01.02. IMMINENCE
02.02. EQUILIBRIUM, LORD OF THE LOST, NAILED TO OBSCURITY
02.02. THY ART IS MURDER
08.02. Abbath
09.02. MARKO HIETALA
13.02. THY ART IS MURDER, CARNIFEX, FIR FOR AN AUTOPSY, I AM
13.02. HAMMERFALL, BATTLE BEAST, SERIOUS BLACK
14.02. FIVE FINGER DEATH PUNCH, MEGADETH, BAD WOLVES
15.02. DREAM THEATER
15.02. HEATHEN ASSAULT OVER BRNO
A co FAKKER!?