Nový Spark
venku od 2. května
Winter Masters of Rock - 23.11.2013, Zlín

Winter Masters of Rock - 23.11.2013, Zlín

Jeden z nejlepších, ne-li přímo nejlepší zimní MASTERS OF ROCK má za sebou zlínská házenkářská hala Novesta, kam byl letošní festival přesunut. Zážitků a postřehů v hlavě rezonuje spousta, tady jsou telegraficky jejich útržky v duchu webových „prvních dojmů“.

Daniel Krob převzal otevírání akce po norských TELLUS REQUIEM, jejichž neúčast mě osobně zamrzela. V obou případech by však platilo, že rozehřívat fandy, kteří se v sobotu po poledni teprve zvolna šourají k hale a do jejich útrob, je nevděčná role. Ke všemu přálo i počasí a dalo se na rozdíl o minulých ročníků relativně vegetovat i venku, což mnozí využívali prakticky až do začátku REVAMP.

I druhá MEDEIA neměla pod pódiem narváno, ale Finům to vůbec nevadilo a sypali svůj moderní death metal s core odbočkami jako šílení. Ne nadarmo je vede energický Keijo Niinimaa, jehož velice dobře znají především fandové grind core (ROTTEN SOUND, NASUM). Už tehdy začalo viset ve vzduchu, že tato sobota bude něčím mimořádná.

Potvrdili to i mladíci STARKILL, kteří předvedli úžasné instrumentální výkony a jasně dokázali, že jejich debut „Fires of Life“ není náhoda. Přechody mezi black/deathem, thrashem a sóly vyšperkovanou melodikou jim nečinily nejmenší potíže. Obrovská naděje.

Daleko ostřílenější mazáci KEEP OF KALESSIN museli sice vyřešit ztrátu zpěváka Thebona, který se prý někde toulá po USA, ale ve třech předvedli mistrovské black/thrashové dílo. Dokonce se podařilo skvěle zpoměrovat zvuk z pódia a předtočených pasáží, výsledek byl mrazivý, ale zároveň nečekaně pompézní. Jsem nedočkavý, co Norové předvedou na další řadovce.

Ostré odpoledne završili polští DECAPITATED. Voggovy riffy trhaly ušní bubínky a čtveřice se představila rozhodně v lepším světle než před časem na Brutal Assaultu. Po strašlivé tragédii v roce 2007, která DECAPITATED totálně zničila, to vypadá, že nově složená kapela konečně získala to správné pojivo mezi jednotlivými členy a budoucnost opět vypadá růžověji. Snad to na dálku pomůže i Covanovi, který stále bojuje s následky havárie.

REVAMP přepnuli na melodickou strunu, ale že by se servírovala laciná sladká marmeláda, na to zapomeňte. Floor Jansen je živel s fantastickou vokální zásobárnou. Dokonce vytáhla i growling, z něhož poté vystřihla operní oblouk. Ale i mužské osazenstvo REVAMP, které nehraje žádnou podružnou roli, se do toho pěkně opíralo. Tahle kapela je zcela o metalu, žádná prvoplánová sázka na líbivost a diskorádobymetalové kravinky.

SOILWORK už jeden podařený koncert v Novestě odehráli (tuším, jednalo se o tehdejší českou verzi METALMANIE). A v sobotu jim to sedlo znova. Tam, kde se takoví IN FLAMES utopili ve středních tempech a samplech, nasadili SOILWORK své staré thrash/deathové koření. I bez Wicherse umí šestice rozpoutat pořádné peklo a kytarový tandem Andersson – Coudret by se měl vyvažovat zlatem.

Laťka však neklesala – AMORPHIS se po desce „Circle“ dostali do stavu, kdy snad špatně ani zahrát neumějí. Další výtečný koncert, kdy pohodu skupiny naznačuje třeba i to, že dokáže plynule zmixovat novější melancholičtější věci třeba i s deathmetalovou chrastírnou s alba „The Karelian Isthmus“. Opravdu jsem netušil, že si střihnu tanec a la ENTOMBED, ale i na to došlo.

KAMELOT měli zcela jistě nejlepší pódiovou choreografii, ale bez výborných skladeb by všechny schodiště, rampy a hydraulické plošiny byly k ničemu. Kapela po nástupu Tommyho Karevika jede na 108% a někdy i více. Tradiční ženský pěvecký prvek zvládla ve Zlíně (skoro) sama Alissa White-Gluz a to včetně growlingu. To skoro v závorce je totiž zásluha Floor Jansen, která se na pódium vrátila a duet s Tommym byl třešničkou na dortu nejen koncertu KAMELOT, ale i posledního koncertu celého turné obou kapel.

CHILDREN OF BODOM překvapivě nevytáhli jako hlavní zbraně skladby z novinky „Halo of Blood“. Hned na úvod se obrátili do minulosti a tento zřejmě speciální festivalový set šel kapele k duhu. Anebo se možná projevuje menší konzumace alkoholických nápojů, každopádně i CHILDREN OF BODOM mě už v neděli pozdě v noci úspěšně drželi ve střehu. Což se však nedá říct o divácích, kteří podle mého názoru už trochu ztráceli dech. Pamatuji, že to v hale i na konci festivalu hřmívalo daleko více. Ovšem proti kapelám nemůžu říct ani „Ň“. Tak dobře namíchanou sestavu a předvedené výkony ještě zimní verze MORu nezažila.

Kompletní fotogalerii Radka Šicha najdete zde

Kompletní fotogalerii Zdenka Zeleného najdete zde

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
21.05. Rings of Saturn, Necrogoblikon, Mental Cruelty, Left To The Wolves, Harbinger
26.05. Svartidaudi, Saturnalia Temple Almyrkvi
31.05. Metalfest Open air
01.06. Sorfest
01.06. Legendy 10
03.06. Alice in Chains, Black Rebel Motorcycle Club
04.06. Tool
04.06. Slayer
06.06. Smashing Pumpkins
07.06. Rock im Park
A co FAKKER!?