Nový Spark
venku od 1. března
Zemřel Rupert Neve, „Steve Jobs v oblasti záznamu zvuku“

Zemřel Rupert Neve, „Steve Jobs v oblasti záznamu zvuku“

Zvukový inženýr Rupert Neve odstartoval revoluci nahrávání inovativním EQ designem. Jeho práci využívali všichni od QUEEN po Davea Grohla.

Hudební komunita přišla o jednu z nejdůležitějších postav audio historie. Rupert Neve, rodilý Brit, byl zvukovým inženýrem a inovátorem, jehož šablony měnily zvuk nahrávané muziky po dlouhých osmdesát kariérních let. Neve zemřel ve čtyřiadevadesáti letech, přičemž pro hudbu znamenal to, co Steve Jobs v oblasti počítačů. „Ruperte, nedokážu popsat tvůj vliv na všechny, kdo kdy tvořili muziku,“ prohlásil Matty Healy, zpěvák THE 1975.

V roce 2015 se Neve ohlédnul za svými tehdejšími inovacemi: „Přivedete muzikanty a vytvoříte nahrávku. Oni potom zjistí, že kytara působí trochu ztraceně. Tak co s tím? Zavoláte je zpátky? Budete prohlížet všechny kluby, které v posledním týdnu oběhli, abyste je našli? Budete přepřepřenahrávat celou desku? To je hodně drahé a náročné. Můžeme nějak změnit vytvořený mix? EQ pro mě byl odpovědí.“

Posluchači málokdy vědí, kdo mimo kapelu, producenta a snad manažera stojí za produktem, který si lejou do uší. Jsou to právě lidé jako Rupert Neve, kteří stvořili nástroje, s nimiž si my už jenom hrajeme. Odpočívejte v pokoji, mistře.

Nový Spark
venku od 1. března
Kalendář akcí
05.05. HELLOWEEN
28.05. LIVESTREAM NIGHTWISH
18.09. PRIMAL FEAR
20.09. PRIMAL FEAR
21.09. FROG LEAP
22.09. AXEL RUDI PELL
25.09. AXEL RUDI PELL
08.10. TWILIGHT FORCE
26.10. FLESHGOD APOCALYPSE, EX DEO
31.10. FAUN
A co FAKKER!?
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace