Nový Spark
venku od 1. června
Zemřela Vivienne Westwood – dáma, která oblékla punk

Zemřela Vivienne Westwood – dáma, která oblékla punk

Ve věku 81 let zemřela módní návrhářka a stylistka Vivienne Westwood. Dáma, o které někteří hovoří jako o „matce punku“ a zcela jistě ta, která nově vznikajícímu stylu v sedmdesátých letech dala jeho vizuální tvář.

Spolu s manažerem SEX PISTOLS Malcolmem McLarenem, za něhož byla třináct let rovněž vdaná, na západě Londýna provozovala módní butik SEX, který v polovině sedmdesátých let minulého století oblékal prakticky celou britskou punkovou scénu. Ta se v něm také scházela a nacházela útočiště.

„Vivienne a Malcolm používali oblečení k tomu, aby šokovali a provokovali, ale taky k tomu, aby podnítili změnu,“ píše v jejích memoárech kytaristka punkových THE SLITS Viv Albertine.

A takto na ni zavzpomínala Chrisse Hynde z THE PRETENDERS, která v jejím krámku svého času dokonce pracovala: „Bez Malcolma a Vivinene by podle mě punk vůbec nevznikl. Svět bez ní je už teď méně zajímavým místem.“

Přestože byla ve své době módním průmyslem vysmívána, nakonec si v něm Vivienne Westwood vydobyla své místo coby revolucionářka a rebelka, z níž se stala rovněž úspěšná podnikatelka. Za své zásluhy byla také oceněna řádem britského impéria.

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
07.06. SCORPIONS
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
01.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
02.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
15.07. DEEP PURPLE
16.07. HOLLYWOOD VAMPIRES
27.07. BENÁTSKÁ 2023
29.07. OSTRAVA V PLAMENECH
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace