Nový Spark
venku od 2. října

BLAZE BAYLEY, WITCH HAMMER - 12.4.2014, Rožnov pod Radhoštěm, Společenský dům

Když v roce 1984 vznikla na britských ostrovech heavy metalová formace WOLFSBANE, začal se odpočítávat i aktivní muzikantský čas jejího zpěváka, Blaze Bayleye. Jeho kariéra byla provázena mnohými vzestupy i pády a to nejen těmi uměleckými, ale tenhle buldok vytrval a letos mohl v plné formě oslavit třicet let na scéně. Jako předzvěst tohoto výročí vyšla loni kompilace „Soundtracks of My Life“ a letos se Blaze rozjel v plné parádě na turné.

V České republice se při první fázi šňůry zastavil celkem čtyřikrát, poslední koncert z této řady viděl Rožnov pod Radhoštěm. Pro mě osobně kromě další možnosti vidět bývalého pěvce IRON MAIDEN znamenal tento koncert konečně i fajfku u jména jablunkovských WITCH HAMMER. Tušil jsem, že živě už tak dobré skladby ze studiovek prokouknou, ale nakonec čtveřice předčila má očekávání. Jasný důkaz toho, že i v naší zemi lze hrát heavy metal a neupadat do bažiny klišé. Kluci jsou vyhraní, na pódiu suverénní a můžou se opřít o tři kvalitní desky, přičemž v jejich provedení musí každého rozproudit jak power metalová část jejich tvorby, tak i kusy vycházející z heavy rocku. Jako třešnička cover od SAXON, myslím, že by se nenašla široko daleko lepší předkapela pro Blazeho než právě WITCH HAMMER.

Jak už bývá dobrým zvykem i nyní si Bayley přivezl úplně jinou sestavu, než která s ním koncertovala v ČR posledně. Tentokrát hrábl do manchesterských zdrojů a vytáhl všechny členy kapely ABSOLVA, kytaristu Chrise Appletona (jeho bratr drtí nyní čtyři struny u ICED EARTH), baskytaristu Dana Batea a bubeníka Martina McNee. Pokud se někdo pozastavoval nad tím, jak budou znít především skladby od IRON MAIDEN s jednou kytarou, Chris dal brzy jasně na srozuměnou, že to s menší pomocí kytarových efektů zvládne sám. Maximální nasazení hlavní postavy večera snad netřeba zdůrazňovat, Blaze jel, jak je jeho zvykem na 120%, koncert měl neuvěřitelný spád, čemuž přispívalo i to, že skladby jely ve spojených blocích po dvou či třech. Nebyla opomenuta žádná deska a kromě už tradičních kousků od IRON MAIDEN („Futureal“, „Virus“, „Man on the Edge“) si Blaze jedenkrát vzpomněl i na WOLFSBANE („Steel“). Dvě hodiny plné heavy metalu, plný sál rožnovského Společenského domu, výborná atmosféra. Pod Radhošť se jezdí velice často za folklórem a folkem, ale vypadá to, že i těžký kov by tu mohl dopadnout na úrodnou půdu.

text: Jan Kozák

Nový Spark
venku od 2. října
Kalendář akcí
27.10. WALTARI, RUST2DUST
28.10. WALTARI, RUST2DUST
29.10. WALTARI, RUST2DUST
03.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
05.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
07.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
08.11. THE ARISTOCRATS (GOVAN, MINNEMANN, BELLER)
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace