Nový Spark
venku od 2. května
Eddie Van Halen, největší mezi giganty

Eddie Van Halen, největší mezi giganty

Teritorium rockové a metalové kytary dostalo přesně před dvěma měsíci tvrdý direkt. 6. října vydechl naposledy fenomenální Eddie Van Halen a s ním do nebes zmizela i aura jedinečné kapely VAN HALEN, kterou vytáhl z drobků až na nejvyšší piedestal rock’n’rollové slávy.

Po oznámení skonu Eddieho Van Halena se strhla lavina kondolenčních vyjádření. Velikost kytarového virtuosa dokládal rychlý tweet od samotné METALLIKY. „Smrt Eddieho nás zdrtila. Byl pro nás inspirací, idolem, a po společném turné v roce 1988 také přítelem.“ Hold od největší metalové kapely mluví za všechny ostatní skvělé hudebníky, ale bylo jich samozřejmě více. Celkový význam Eddieho muzikantství skvěle shrnul další rockový gigant Steven Tyler z AEROSMITH. „Byl to on, kdo změnil kurz kytarového hraní. Jedinečná práce s tremolem a neuvěřitelné vlohy pro melodie ho pasovaly na vrchol.“ Eddie pojmenoval svého jediného syna Wolfgang. Jako geniálního skladatele ovšem právě Van Halena viděli především jeho kolegové. „Byl Mozartem rockové kytary,“ napsal nekompromisně Nikki Sixx z MÖTLEY CRÜE. Zvláštní poklonu Eddiemu vysekl Angus Young. „Nešlo o běžného muzikanta. On byl kytarový úkaz. Kouzelník, který obdarovával publikum svými riffovými čáry. Zůstala po něm jen díra v srdci.“ Podobně Eddieho vidí sir Brian May. „Pravděpodobně nejoriginálnější a nejoslnivější rockový kytarista v historii. Zázračný chlapec vždy plný radosti, vždy skromný, s magickými prsty, který otevřel dveře novému druhu hraní. Vážím si okamžiků, při kterých jsem ho mohl poznat,“ uvedl kučeravý elegán z QUEEN. Eddieho nadpozemská kytara nyní má své místo v rockovém nebi, kam letěl také vzkaz Tonyho Iommiho. „Odpočívej v pokoji, můj drahý příteli, dokud se tam znovu nesejdeme.“ Nebeský jam jednoduše dostal tu nejsilnější posilu z tábora smrtelníků.

O Eddiem píše prosincový Spark na velkorysých desíti stránkách.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
22.05. YES
23.05. TOOL
26.05. DREAM THEATER, DEVIN TOWNSEND
26.05. SCORPIONS
26.05. MARDUK
27.05. MARDUK
27.05. KORN
28.05. MARDUK
02.06. METALFEST 2022
06.06. WIEGEDOOD + SUPPORT
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace