Nový Spark
venku od 2. dubna

FUNERAL FOR A FRIEND, GNARWOLVES, POLAR - 14.10.2013, Praha, Klub 007

V pondělí jsem byl na Pohřbu pro kamaráda a neskutečně jsem si to užil. Ne, nejsem žádný cynik, který se chodí bavit na funusy kámošů – tady šlo o speciální příležitost, protože na strahovskou Sedmičku dorazili kultovní Velšané FUNERAL FOR A FRIEND, kteří napsali hodně významnou kapitolu v knize zvané „post-hardcore“. A dokázali, že rozhodně ještě nepatří do hrobu.

Jako první předjezdci se předvedli POLAR, kteří zastupují současnou mladou anglickou vlnu melodického hardcoru. Že v tomhle žánru nemají angláni konkurenci už zasvěcení dobře ví, takže už po prvních tónech nebylo pochyb, že nás čeká prvotřídní show, ve které se snoubí melodie s agresivitou, líbivé riffy se syrovými, nebo řev s gang vokály. Škoda jen, že i přes neustálé výzvy frontmana Adama Woodforda se před pódiem nekonaly žádné rozmáchlejší pohyby, jak by se k této hudbě slušelo (což ale bylo vzhledem k odlišnému žánru headlinera pochopitelné).

To jejich krajani GNARWOLVES si na nějaké velké tvrďárny nepotrpí. Tři obyčejní kluci z Brightonu, kteří holdují pivu, skateboardingu, marihuaně a punku. Dva nakřáplé vokály Thoma (kytara) a Charlieho (basa), a za bicími šílený Max. Krátké, svižné, nikterak složité songy, které vás pohltí svou autenticitou. A když k tomu přidáte nenucené a vtipné průpovídky mezi skladbami, nejradši byste s těmahle sympaťákama taky vyrazili na tour. Nebo aspoň dali jointa (což vlastně nebyl zas takový problém).

FUNERAL FOR A FRIEND, naprosto zásadní banda britské post-hardcorové scény, jejichž debutové album „Casually Dressed & Deep in Conversation“ je považováno za jeden z majáků (nejen) tohoto žánru. Set nakopává stařičká „10:45 Amsterdam Conversations“ a hned po ní megahit „Juneau“, při které se konečně dává (ideálně naplněná) Sedmička do řádného pohybu – jak tělesného, tak hlasivkového. Následují další nepostradatelné klasiky jako „Red Is the New Black“, „Bullet Theory“ nebo „Roses for the Dead“ – celkově převažují kousky z prvních dvou alb, i když se dostalo i na „Best Friends and Hospital Beds“ a „High Castles“ z aktuální placky „Conduit“. FUNERAL FOR A FRIEND předváděli, že i po dvanácti letech si hraní pořád užívají, ač z původní sestavy zbyl jen zpěvák Matt a kytarista Kris, kteří jsou ale pro kapelu zásadní – Kris kouzlil a dočkali jsme se jeho klasických promakaných (místy až heavy metalových) riffů, zatímco Matt s přehledem odzpíval svoje party a ještě se stihl věnovat pohlceným skotačícím fans. Naprostý vrchol večera pak (pro mě) přišel s přídavkem v podobě jedinečné „History“, kterou kapela zahrála speciálně kvůli narozeninám Matta, jež v ten den slavil, a kterou sborově zpívaly desítky příznivců. A když pak ještě máte možnost osobně oslavenci pogratulovat, nemůžete ze Strahova odcházet jinak než s připitomnělým výrazem puberťáka, který se znovu zamiloval do své staré lásky...

Nový Spark
venku od 2. dubna
Kalendář akcí
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
04.07. SMASHING PUMPKINS
11.07. MASTERS OF ROCK
29.07. SCORPIONS
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace