Nový Spark
venku od 1. února
Hololatex: Česká firma, co oblékla Tilla Lindemanna z RAMMSTEIN

Hololatex: Česká firma, co oblékla Tilla Lindemanna z RAMMSTEIN

Hololatex je česká módní značka, která se poprvé představila světu na konci roku 2017. Jejím cílem je převzít vládu nad světem, a pokud to nevyjde, tak chce alespoň dostat netradiční materiály do popředí zájmu širší veřejnosti. Jejich oblečení se dokonce dostalo i do klipu Tilla Lindemanna. A jak se k Tillovi dostali? To najdete v červnovém Sparku.

Co je na latexu zvláštního, že si zaslouží větší pozornost?
Kameko: Latex je prostě super (smích). Samozřejmě jde o individuální vkus, ale několik věcí je nespornejch. Je to materiál, kterej je vizuálně zajímavej, zejména když ho pořádně naleštíš. Vypadá extravagantně a rozhodně si tě v něm každej všimne, i když si oblíkneš třeba šaty, který jinak mají velice konzervativní střih.

Hugo: Z řemeslnýho úhlu pohledu je navíc strašně zajímavý s ním pracovat. Můžeš samozřejmě využít jeho elastickejch vlastností, ale taky s ním nakládat jako s běžnou látkou, řasit ho, dělat volány, těch možností je nekonečno. A to ani nemluvím o tom, že existují různý tloušťky, různý stupně průsvitnosti, a různý úpravy včetně metalickýho povrchu nebo toho, že svítí pod UV lampou. Dají se s tím dělat psí kusy.

Když mluvíš o řemeslu, jak jste se vlastně dostali k výrobě oblečení z latexu?
Hugo: My jsme oba z branže, oba jsme vzdělaný v oděvnictví a než přišel Hololatex, tak jsme dělali podobný věci v rámci jinejch projektů. Já osobně jsem navíc v podstatě vyrostl v řemeslný dílně, takže v tom lítám úplně odmalička.

Jak velkou výhodu vám ta odborná průprava dává? Předpokládám, že šít z latexu se na školách úplně neučí...
Kameko: Obrovskou. Máš pravdu, že přímo s latexem se na školách nepracuje, ale všechno ostatní, ať už jde o střihy, míry a jakoukoliv další teorii, je úplně stejný. My jsme díky tomu především naprosto soběstačný, co se výroby týče. Kromě rukavic a punčoch – a na tom se pracuje – všechno navrhujeme a vyrábíme kompletně sami a vlastníma rukama.

Hugo: Mimochodem, latex se nešije, latex se lepí. Sorry, já jsem na to slovní spojení úplně alergickej (smích).


Pardon! Pokud jste takhle soběstační, co všechno jste schopni z latexu vyrobit?
Kameko: V podstatě cokoliv, co dovolí jeho fyzický vlastnosti, a ty toho dovolí fakt hodně. Pro nás je to ostatně nejvyšší forma naší práce, když přijde zákazník s nějakou představou a na konci si odnáší krabicí, ve který má tu představu proměněnou třeba v šaty. Umíme poradit, pomoct s výběrem, doprovodíme tě od prvního náčrtu až po tu krabici s hotovým produktem.

Kov ani plasty nejsou problém

Na začátku jste mluvili o materiálech v množném čísle. Pracujete ještě s něčím kromě latexu?
Hugo: No jasně! Nedlouho po spuštění značky jsme se pustili taky do PVC, ze kterýho vyrábíme spoustu doplňků, od jednoduchejch obojků a náramků až po oděvní postroje. Mimochodem, PVC je podle mě další materiál hodnej pozornosti. Takže jestli se chcete vybavit na letní festivalovou sezónu...


To by stačilo, Hugo! Proč si PVC zaslouží pozornost?
Kameko: Vypadá skvěle a dobře se s ním dělá. Možná si řekneš, že to je prostě proužek plastu, a co je na něm zajímavýho, ale ten materiál slouží jenom jako základ pro další práci. I něco tak jednoduchýho jako obojek uděláš na sto způsobů, od kousků, který vypadaj spíš jako lezecký vybavení, až po fancy modely s ostnama a šatonkama.

Hugo: Pak je tu ještě celá kategorie postrojů, kde kombinuješ PVC s kovovýma prvkama, a tam si teprve můžeš vyhrát. Naposled jsme dělali asymetrickej zakázkovej postroj na celý tělo, zrcadlově proti šatům, co ta holka měla pod ním, a vypadalo to fantasticky. Je to vlastně taková stavebnice - máš proužky a kroužky a vyrobíš z toho opět prakticky cokoliv. Navíc to není kůže, takže nemusíme řešit etickou stránku věci.

Etickou? Jste vegani?
Kameko: My ne, ale vnímáme, že roste počet lidí, kteří se snaží žít nějak uvědoměle, a odmítání živočišnejch produktů je součástí tohohle smýšlení. I v tomhle ohledu považujeme naše materiály za moderní. PVC je recyklovatelnej plast, latex je stoprocentně přírodní. Ještě dodám, že jsme si nedávno začali trochu hrát i s kovem a jedním z plánů pro tenhle rok je vydat se dál tímhle směrem.

Co dalšího máte v plánu?
Hugo: Hele, pořád jsme na trhu teprve rok a půl. Naším hlavním plánem je teď pokračovat v růstu, šířit povědomí o tom, že existujeme a že máme co nabídnout, zkoušet se posouvat do novejch oblastí a dál se prostě uvidí. Podařilo se nám to rozjet způsobem, o jakým se nám ani nesnilo, a doufáme, že v tom nehrálo roli jenom nějaký štěstí, ale taky to, že lidi pořád mají zájem o kvalitní řemeslnou práci a dokážou ji ocenit.

O tom, proč je latex skvělý moderní materiál, a jak se Hololatex dostal do klipu Tilla Lindemanna, si povídáme se zakladateli značky Hugem a Kameko v červnovém Sparku.


Text: Lucie Mařanová

Nový Spark
venku od 1. února
Kalendář akcí
22.02. DEPECHE MODE
23.02. PERSEFONE, HYPNO5E, STELLAR CIRCUITS, ad.
23.02. PROTHEUS, KOMUNÁL
24.02. DEPECHE MODE
24.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
24.02. PROTHEUS, KOMUNÁL
25.02. CRADLE OF FILTH, WEDNESDAY 13
25.02. LIONHEART, SUICIDE SILENCE, KUBLAI KHAN TX, PALEFACE, SWISS
01.03. HEĽENINE OČI
01.03. PROTHEUS, KOMUNÁL
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace