Nový Spark
venku od 1. srpna
LIVING COLOUR oslaví v Praze 25 let od vydání svého debutu

LIVING COLOUR oslaví v Praze 25 let od vydání svého debutu

Světově uznávaní muzikanti Doug Wimbish, Vernon Reid, Will Calhoun a Corey Glover se vrátí s Living Colour 18. března do pražského Lucerna Music Baru . V dubnu roku 1988 (před 25 lety) vychází kapela Living Colour debutová deska "Vivid", jež zatřásla rockovými žebříčky nejenom v Americe.

Kultovní americká hard-rocková kapela Living Colour (Doug Wimbish, Vernon Reid, Will Calhoun a Corey Glover) přijede 18.března do Prahy v rámci koncertního turné „Vivid 25th anniversary tour“. Pod hlavičkou Prague International Bluenights vystoupí v Lucerna Music Baru. Kapela letos slaví 25 let od vydání své první a současně i zásadní desky Vivid.

V první polovině 80. let se na Community College na Manhattanu zapsal ke studiu "performing art" Angličan s africkými předky jménem Vernon Reid. A protože to byl nadaný hudebník, začal se ihned poohlížet po vhodných spoluhráčích, se kterými by dal dohromady kapelu. Ta první s názvem DEFUNK se soustředila převážně na výstřelky v oblasti experimentálního a elektronického jazzu, Vernon však tíhnul k trochu odlišnému hudebnímu stylu a tak v roce 1984 založil trio Living Colour. Název si vypůjčil z upoutávky TV stanice NBC, jež zněla: "Tento pořad je vám přinášen v živých barvách…". Své síly spojil s baskytaristou Muzz Skillingsem a bubeníkem Williamem Calhounem, přičemž oba byli v té době již velmi zkušenými a navíc i akademicky vzdělanými hudebníky (City College a Berklee College Of Music). Sestava byla kompletní ale až s příchodem zpěváka Corey Glovera, který v té době právě dotáčel malou roli ve filmu Olivera Stonea "Četa". Začalo obvyklé martýrium po rockových klubech, až se jednoho dne objevil na jejich show v pověstném newyorském klubu CBGB frontman kapely Rolling Stone Mick Jagger, který zcela propadl jejich kouzlu. Byl jimi natolik očarován, že jim umožnil natočení několika demosnímků, zprostředkoval nahrávací smlouvu s Epic Records a nakonec je pozval na natáčení vlastního sólového alba "Primitive Cool" (1986).

V roce 1988 pak u jmenovaného vydavatelství kapele vychází debutová deska "Vivid", jež zatřásla rockovými žebříčky nejenom v Americe. Dosáhla na šestou příčku v US Charts a udržela se tam po celý rok, časopis Rolling Stone zvolil Living Colour kapelou roku a „Vivid“ se potáhla platinou. Objevila se na ní celá řada zajímavých hostů, včetně samotného Micka Jaggera, který si ve dvou skladbách zahrál na foukací harmoniku a celé album také produkoval. Kdyby. Zásadní se stala skladba "Cult Of Personality", s nasamplovaným projevem J.F. Kennedyho. Nechybí samozřejmě ani velké funky ("Funny Vibe") a také cover verze ("Memories Can´t Wait") od new yorských alternativních intelektuálů TALKING HEADS. Dvounásobně platinové album Vivid působí i dnes nevyčpělým dojmem, uchvacuje přirozenou energií a uvolněností zároveň, míchá stylové prostředky, je politicky útočné.

Na konci roku 1990 pak z kapely odchází baskytarista Muzz a je vystřídán Doughem Wimbishem, který už v té době měl za sebou poměrně pestrou hudební minulost (Tackhead, James Brown, George Clinton, a Jeff Beck, a další). Wimbish byl jedním z baskytaristů, o kterých The Rolling Stones uvažovali jako o náhradě za Billyho Wymana. Přestože tohle místo nakonec získal Darryl Jones, Doug jim pomohl při natáčení desky Bridges to Babylon. V roce 1989 získali cenu Grammy za skladbu „Cult Of Personality“. Téhož roku vyhráli kategorii Nejlepší nový umělec na MTV Video Music Awards. O rok později si odnesli Grammy za album „Time´sUp“. Skupina se rozešla v roce 1995, o pět let později se čtveřice - kytarista Vernon Reid, bubeník WillCalhoun, zpěvák Corey Glover a baskytarista Doug Wimbish - znovu dala dohromady. Od té doby kapela rozpaluje svou třaskavou směsí žánrů diváky v klubech a halách po celém světě. V Čechách si jejich fanoušci přijdou na své 18. března v pražském klubu Lucerna Music Bar.

Více informací na www.livermusic.cz

Nový Spark
venku od 1. srpna
Kalendář akcí
09.08. BRUTAL ASSAULT
14.08. LIMP BIZKIT
18.08. ROCK CASTLE 2022
25.08. SABATON, AVATAR, BLOODBOUND
12.11. ALTER BRIDGE, HALESTORM, MAMMOTH WVH
16.02. VILE VALLO
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace