Nový Spark
venku od 1. června
Vzpomínka: Před 25 lety vyšlo poslední album ALICE IN CHAINS s Laynem Staleym

Vzpomínka: Před 25 lety vyšlo poslední album ALICE IN CHAINS s Laynem Staleym

Před pár dny uplynulo přesně 25 let od zrození třetího alba ALICE IN CHAINS. Stejnojmenný počin, který vyšel 7. listopadu 1995, debutoval na prvním místě hitparády Billboard a prodalo se jej více než 3 miliony kopií. A také byl pro kapelu posledním, na kterém zpíval Layne Staley.

„Alice in Chains“ je pochmurné dílo, které zachycuje grungeový zvuk poloviny 90. let a které ovlivnilo řadu fanoušků i hudebníků. Nahrávka disponovala tvrdými podladěnými kytarami, mrazivým vokálem a texty o depresi, izolaci a smrti. Vývoj kapely tu pokračoval více melodickým a náladotvorným akustickým zvukem, jenž se mísil s náloží těžkých kytarových riffů Jerryho Cantrella. Z alba vykrystalizovaly čtyři singly: „Grind“, „Heaven Beside You“, „Over Now“ a „Again”.


Nahrávání desky započalo na jaře 1995 v Bad Animals Studio v Seattlu s producentem Tobym Wrightem. Čas strávený ve studiu byl protkán Staleyho těžkou závislostí na heroinu. „Bylo to opravdu bolestivé nahrávání. Bylo děsivé vidět Layna v tomto stavu. V normálním rozpoložení to ale byl skvělý a bystrý chlap,“ prohlásil v knize Grega Prada „Grunge Is Dead“ Jerry Cantrell. ALICE IN CHAINS s novou deskou ani nevyjeli na regulérní turné. V roce 1996 se zúčastnili natáčení relace MTV Unplugged a absolvovali pár koncertů s KISS. Kapela s nahrávkou obdržela dvě nominace na Grammy, ale ani jednu neproměnila.

Layne Staley pak neúspěšně bojoval se závoslostí na heroinu až do roku 2002, kdy se předávkoval. Fanoušci kapely si poté na novou nahrávku kapely museli počkat dlouhých 14 let. Album „Black Gives Way to Blue“ vyšlo v roce 2009 s novým zpěvákem Williamem DuVallem.

Nový Spark
venku od 1. června
Kalendář akcí
02.06. METALFEST OPEN AIR
02.06. MÖTLEY CRÜE
04.06. TENACIOUS D
06.06. EXODUS
07.06. SCORPIONS
12.06. PANTERA
22.06. BASINFIRE 2023
30.06. PRO-PAIN, DEADPOINT
01.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
02.07. PRO-PAIN, DEADPOINT
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace