Nový Spark
venku od 2. května
Zemřela simply the best – Tina Turner

Zemřela simply the best – Tina Turner

Ve věku 83 let zemřela zpěvačka Tina Turner, někdy přezdívaná královna rock´n´rollu či rocková babička. Rodačku z Tenneessee v posledních letech sužovaly vážné zdravotní potíže včetně rakoviny, infarktů či problémy s ledvinami.

Během dlouholeté kariéry, kterou začala už coby náctiletá ve druhé polovině padesátých let, dosáhla četných úspěchů a primátů. Deset let po začátku své kariéry, v roce 1967, se stala první osobností černé pleti a zároveň první ženou, která se objevila na obálce prestižního magazínu Rolling Stone, v roce 1988 byla dokonce zapsána do Guinnessovy knihy rekordů se 180 tisíci fanoušky, kteří navštívili její koncert na stadionu Maracana v Riu de Janeiru – více lidí jiný sólový umělec nenalákal. Před nedávnem se stala také vůbec prvním umělcem/umělkyní, který v Británii zapsal některý ze svých hitů do oficiální Top 40 v sedmi po sobě jdoucích dekádách.

Dvanáct cen Grammy, které získala, jí zajistilo primát pro jedinou zpěvačku, která ocenění získala v kategoriích rock, pop a r´n´b a rekord drží také pro kategorii Best Female Rock Vocal Performance. Přestože výčet jejich sólových alb je s ohledem na délku kariéry celkem skromný – v roce 1999 se zastavil na počtu deseti albem „Twenty Four Seven“ – celkem Tina Turner prodala víc než sto milionů kusů svých desek.

„Její talent byl neskutečný. Byla inspirativní, vřelá, vtipná a velkorysá. V mých začátcích mi hodně pomohla. Nikdy na ni nezapomenu,“ vzdal jí hold Mick Jagger.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
02.11. GUANO APES
14.11. BETH HART
23.11. SEPULTURA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace