Nový Spark
venku od 3. června
„Kill ´Em All“ slaví 40, takhle jste skladby z něj ještě neslyšeli

„Kill ´Em All“ slaví 40, takhle jste skladby z něj ještě neslyšeli

V úterý, 25. července, uplynulo přesně 40 let od vydání debutového alba METALLIKY „Kill ´Em All“. O desce, která nastartovala kariéru největší metalové kapely všech dob, a podnítila vznik celého thrashmetalového subžánru, toho byly napsány stohy. Sami můžeme vzpomenout třicáté výročí, při kterém jsme kapele a albu zasvětili titulní story Sparku (2013/08), v němž se dočtete vše podstatné.

Že kapele pomohl na výsluní jistý Jon Zazula? Že se debut měl jmenovat „Metal Up Your Ass“ a měl mít úplně jiný obal? Že kapela vycházela z obdivu k pojmům jako jsou například DIAMOND HEAD, jejichž „Am I Evil?“ také následně přehrála a proslavila? To každý průměrně znalý fanoušek dobře ví.

METALLICA na Sparkshopu

Ostatně, jde-li o poslední bod, METALLICA má ke coverům tradičně blízko a v roce 2021 vydaná tribute kolekce „The Metallica Blacklist“ značí, že tento vztah je oboustranný. Vybrali jsme pro vás při příležitosti čtyřicátého výročí šest coverů songů z „Kill ´Em All“, které nemusejí být až tak samozřejmé a jen dokládají, jak obrovský vliv album a kapela jako taková měla.

Finští bluegrassoví pošuci STEVE ´N´ SEAGULLS se svými svébytnými covery rockových a metalových šlágrů dostali i na metalové festivaly a ke spolupráci přiměli třeba i takovou Tarju Turunen. Na debutu „Farm Machine“ (2015) se neohroženě opřeli i o METALLIKU a vedle „Nothing Else Matters“ pro něj zpracovali i vypalovačku „Seek & Destroy“.


A možná nejoblíbenější položka alba ještě jednou, tentokrát v podání německé tradičně powermetalové mašiny PRIMAL FEAR. Zpěvák Ralf Scheepers bývá zpravidla přirovnáván k Robu Halfordovi, v téhle verzi však dokazuje, že mu umí hlasivky i celkem slušně zhrubnout. A ta přímočará riffařina Germánům taky sedí.


Zatímco jmenovanou kolekci „The Metallica Blacklist“ provázela v době vydání poměrně slušná mediální masáž, „Overload 2 – Tribute to Metallica“ je nenápadnou kolekcí nenápadného labelu z přelomu tisíciletí, která se však svého času v našich končinách dala sehnat přes P2P sítě. V éře Paula Speckmanna na ni svým dílem přispěli i tuzemští KRABATHOR. Prý to tehdy byla rychlovka!


Vztah METALLIKY a DIAMOND HEAD je dobře popsán – viz například titulní materiál letošního květnového Sparku, v němž promlouvá lídr druhých jmenovaných Brian Tatler. Když veteráni NWOBHM v roce 2020 vydali znovu nahraný debut „Lightning to the Nations“, na němž se nachází inkriminovaná „Am I Evil?“ a který tou dobou slavil čtyřicítku, sáhli s Larsovým požehnáním pro změnu po „No Remorse“!


GUARDS jsou kapela, o které jste se na stránkách Sparku nikdy nedočetli a nejspíš už asi ani nikdy jindy číst nebudete. Trio pohybující se na pomezí nezávislé rockové alternativy a zasněného popu, které svého času zaujalo i běžně přísné kritiky britského magazínu Pitchfork, se však výzev nebojí, a tak na jeho pažbě najdeme i nejeden coveru. Včetně „Motorbreath“ proměněného k nepoznání!


Zatímco OVERKILL jsou zavedeným a respektovaným pojmem thrash metalu, na boční projekt jejich baskytaristy D.D. Verniho THE BRONX CASKET CO. se už dnes moc nevzpomíná. A i když cover „Jump in the Fire“ zrovna návodný není, tahle podivná směsice klasického metalu, gotiky a synťáků byla v době vydání eponymního debutu v roce 1999 přijata celkem dobře!

Nový Spark
venku od 3. června
Kalendář akcí
13.06. BRUJERIA
13.06. CZECH DEATH FEST
13.06. FIT FOR A KING, SHADOW OF INTENT
14.06. BRUJERIA, ABORTION, ATTACK OF RAGE
17.06. BIOHAZARD, DOWNSET
17.06. ALICE COOPER
19.06. HATEBREED, CROWBAR
23.06. DROPKICK MURPHYS, BAD RELIGION, AGNOSTIC FRONT
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace