Nový Spark
venku od 2. května
65. Grammy – Rock na periferii, Ozzyho tlumočené fuck off a rekordmanka Beyoncé

65. Grammy – Rock na periferii, Ozzyho tlumočené fuck off a rekordmanka Beyoncé

V americkém Los Angeles byly o uplynulém víkendu rozdány nejpopulárnější hudební ceny na světě: Grammy. V hlavní ceremonii byla kytarová muzika prakticky ignorována, když k ní nejblíž mělo vystoupení Micka Fleetwooda, případně účast Ice-T, jenž se však na pódiu objevil v rámci aktu na oslavu padesáti let hip-hopu. Rock tak byl vidět jen v žánrových kategoriích, které jsou už nějakou dobu vyhodnocovány stranou hlavní mediální pozornosti.

Nejvíc želízek v ohni měl z rockových interpretů Ozzy Osbourne, jemuž materiál z loňského alba „Patient Number 9“ vynesl celkem čtyři nominace, z nichž Princ temnoty proměnil ve zlatý gramofon dvě. A to za Best Rock Album a za Best Metal Performance, v kteréžto kategorii byla oceněna Ozzyho spolupráce se starým kumpánem z BLACK SABBATH Tonym Iommim ve skladbě „Degradation Rules“.

Sám Ozzy se nicméně ceremonie neúčastnil a cenu za něj přebrali producent alba Andrew Watt s baskytaristou Robertem Trujillem (METALLICA), jenž na albu hraje. Watt za Ozzyho alespoň tlumočil lapidární vzkaz: „Mám vás všechny rád, jděte do prdele!“

V kategoriích Best Rock Performance a Best Rock Song zabodovala interpretka, která měla k rockovému žánru ze všech nominovaných patrně nejdál, a to spíš country/folk písničkářka Brandi Carlile s materiálem z alba „In the Canyon Haze“. Neprosadili se ani italští rockeři MÅNESKIN v kategorii Best New Artist, v níž zvítězila jazzová zpěvačka Samara Joy.

Za dílčí úspěchy pro rockovou hudbu lze považovat vítězství nesoucí jméno kapel GRATEFUL DEAD a WILCO. První zvítězila se svým šestnáctidiskovým kompletem „In and Out of the Garden: Madison Square Garden '81, '82, '83“ v kategorii Best Boxed or Special Limited Edition Package, druhá s reedicí svého počinu „Yankee Hotel Foxtrot“ v kategorii Best Album Notes zohledňující textové informace v bookletech. Zmínit lze i NIRVANU či HEART, kteří byli už v předvečer hlavní ceremonie oceněni pro celoživotní přínos hudbě.

Za královnu letošních Grammy lze považovat zpěvačku Beyoncé. Ta nejenže díky devíti nominacím dorovnala historický rekord 88 nominací, držený shodou okolností jejím manželem Jayem-Z, čtyři proměněné nominace z ní udělaly vůbec nejúspěšnější umělkyni v pětašedesátileté historii cen. S celkově 32 zlatými gramofony na kontě překonala čtvrt století starý rekord dirigenta a dlouholetého hudebního ředitele Chicagského symfonického orchestru Georga Soltiho.

Nový Spark
venku od 2. května
Kalendář akcí
28.05. BRUCE SPRINGSTEEN, THE E STR
31.05. METALFEST OPEN AIR
04.06. STING
06.06. NICKELBACK
12.06. ROCK FOR PEOPLE
13.06. BRUJERIA
17.06. ALICE COOPER
25.06. THE GASLIGHT ANTHEM
26.06. BASINFIRE
04.07. SMASHING PUMPKINS
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace