Nový Spark
venku od 1. července
BEHEMOTH, BÖLZER, THAW - 25. 4. 2015, Zlín, Masters of Rock Café

BEHEMOTH, BÖLZER, THAW - 25. 4. 2015, Zlín, Masters of Rock Café

O tom, do jaké výše vystoupala černá hvězda BEHEMOTH, svědčilo už to, že zlínský koncert byl v předstihu vyprodán a početný dav stojící už před klubem dával tušit, že peklo bude nejen na pódiu, ale i ve zbývajících prostorách Masters of Rock Café.

První štiplavou síru však po nás hodili krajané BEHEMOTH, pětičlenná sestava THAW. Tady by se hodilo upozornit, že obě předkapely splňovaly do puntíku blackmetalové poselství. Zneklidňující, vůči střednímu metalovému proudu ryze alternativní, provokující a možná pro někoho i nepochopitelné až protivné. THAW s nasazenými kapucemi kombinovali syrový black metal s delšími ryze instrumentálními monotónními plochami, které koketovaly i s doom či drone metalem. Rozhodně nic, co by si našinec pustil po dlouhém vyčerpávajícím dni, ale na úvod této akce naprosto trefné.

Ve stejném duchu tedy pokračovali švýcarští BÖLZER, které tvoří pouhé duo muzikantů, zpěvák a kytarista pod pseudonymem KzR a bubeník HzR. S nadsázkou by se dalo hovořit o komorním black metalu, jelikož s decentním nasvícením se na pódiu téměř ztráceli, ale bušili do toho především srdcem a až teprve poté svými údy a hlasivkami. Popravdě bych osobně pár baskytarových partů snesl, ale tím by možná BÖLZER ztratili své kouzlo.

BEHEMOTH si samozřejmě přivezli plnou výpravu, včetně umělecky pojatých mikrofónů, stupínků a dalších čertovských udělátek. Jen ohněm se toho večera šetřilo, přece jen strop v klubu je nízký a i tak teplota vevnitř stoupala opět prudce nahoru. Kdybyste zkusili srovnávat polskou čtveřici třeba s dobou před deseti lety, zjistili byste, že sice poněkud ubylo klasických blackových klepaček, za to přibylo výpravnosti, epičnosti a tajemné atmosféry a to nejen po stránce vizuální, ale i hudební. Mnohé už předurčila poslední deska „The Satanist“, kterou stejně jako koncert otevřela skladba „Blow Your Trumpets Gabriel“. BEHEMOTH byli pověstní tím, že dokázali v minulosti publikum doslova vyprášit svým šíleným nasazením, nyní však skvělé pracují s náladou celého večera. Nergal se svou kohortou posílenou živě už tradičně kytaristou Sethem dozráli v black/deathové velikány, kteří na rozdíl od kapel jako DIMMU BORGIR či CRADLE OF FILTH mají stále kam směřovat a věřím, že i překvapovat. Je dobře, že jsme se i ve Zlíně mohli přesvědčit, že BEHEMOTH jsou v současnosti naprostou špičkou daného žánru a třeba i ještě jednou zpětně poděkovat lékařům za to, že jejich frontman může stále tvořit a provokovat.

text: Jan Kozák
Fotogalerii Radka Šicha naleznete zde

Nový Spark
venku od 1. července
Kalendář akcí
27.07. THE BRIDGE CITY SINNERS, LIGHTNIN´ LUKE
28.07. AKHLYS
29.07. SCHOOL DRUGS
29.07. SCORPIONS
31.07. HEMLOCK, MADRAIN
01.08. SUFFOCATION
03.08. OSTRAVA V PLAMENECH
05.08. EMMURE, STELLARIS, SWEPT INTO DECAY
07.08. BRUTAL ASSAULT
07.08. MR. BIG
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace